Babcock Helensburgh 10K 2018

May
10
2018

Splits

  • 10 kilometre Run
  • 10 kilometre Run

Race Options

Entry Details

Athlete places1,000
Age range16 - 99
Entry£19.50

Map

10K Run

Running | 2018-05-10 19:30pm
1 viewed last hour.

Entry Details

Athlete places1,000
Age range16 - 99
Entry£19.50

Category Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubChip TimeFinish Time
Finished (511 in total)
19th

639

Brian ScallyM19thV501stShettleston Harriers00:34:5700:34:58-
50th

371

GERARD ScullionM47thV502ndBELLAHOUSTON ROAD RUNNERS00:37:1300:37:17+00:02:16
61st

73

DES DicksonM58thV503rdCambuslang Harriers00:38:0900:38:13+00:03:12
67th

541

Alistair MacdonaldM62ndV504thDundee Hawkhill Harriers00:38:4100:38:46+00:03:44
71st

379

Lance VouteM66thV505thGARSCUBE HARRIERS00:39:2300:39:31+00:04:26
72nd

530

EWAN SmithM67thV506thCampbeltown Running Club00:39:2500:39:33+00:04:28
79th

375

Athole SmithM74thV507thGARSCUBE HARRIERS00:39:5500:40:03+00:04:58
80th

341

John FoleyM75thV508thClydesdale Harriers00:40:0700:40:08+00:05:10
87th

374

Alastair SinclairM82ndV509thBellahouston Harriers00:40:3800:40:44+00:05:41
89th

120

SIMON GrieshaberM83rdV5010thPERTH ROAD RUNNERS00:40:3800:40:46+00:05:41
92nd

325

Graeme WilsonM85thV5011thcarnegie Harriers00:40:4200:40:56+00:05:45
93rd

422

Jon CrossM86thV5012thForth Valley Orienteers00:40:5400:41:00+00:05:57
95th

583

Pamela MccrossanF8thV501stClydesdale Harriers00:41:0400:41:08+00:06:07
99th

165

MICHAEL KirwanM90thV5013th00:41:0800:41:18+00:06:11
107th

346

Ade KearnsM97thV5014thGARSCUBE HARRIERS00:41:3000:41:42+00:06:33
109th

191

Robert MccullochM99thV5015thKilbarchan AAC00:41:4800:41:51+00:06:51
140th

418

DAVID MitchellM123rdV5016thKirkintilloch Olympians00:42:5000:43:07+00:07:53
145th

420

Robert WhiteM128thV5017thRoyal Mail Run Gmc00:43:0300:43:17+00:08:06
149th

53

Clem ClementM131stV5018thPenarth and Dinas Runners00:43:1100:43:25+00:08:14
152nd

250

John PughM134thV5019thKirkintilloch Olympians00:43:2200:43:40+00:08:25
154th

286

Christopher SmithM136thV5020thgiffnock north aac00:43:3000:43:46+00:08:33
159th

122

STEVE GunnM141stV5021st00:43:2900:44:06+00:08:32
163rd

306

GRAHAM ThomM144thV5022ndWest End Road Runners00:44:0400:44:11+00:09:07
170th

142

Kelvin HillsM151stV5023rdLomond Masters Swimming And Triathlon Club00:44:2600:44:36+00:09:29
179th

133

Billy HarperM159thV5024th00:44:5700:45:06+00:10:00
182nd

424

Graeme HaddowM162ndV5025thEast Kilbride Athletics Club00:44:5700:45:08+00:10:00
190th

11

Clare BarrF23rdV502ndMotherwell AC00:45:0900:45:25+00:10:12
194th

515

DENISE ForbesF25thV503rdJog Scotland Milngavie00:45:2200:45:39+00:10:25
196th

75

MARIA DohertyF27thV504th00:45:3700:45:47+00:10:40
202nd

91

Billy FergusonM172ndV5026thBellahouston Harriers00:45:5300:46:01+00:10:56
229th

4

Joyce AllardiceF38thV505thMotherwell AC00:46:5300:47:10+00:11:56
243rd

332

Fred BeckettM198thV5027thWest End Road Runners00:47:0400:47:27+00:12:07
247th

469

Ally MaciverM201stV5028thMETRO ABERDEEN RUNNING CLUB00:47:1400:47:35+00:12:17
249th

479

LESLEY MackenzieF46thV506th00:47:1300:47:42+00:12:16
250th

294

ANDREW StevensonM203rdV5029thTeam Clyde00:47:2600:47:44+00:12:29
255th

50

Keith ChartersM208thV5030thEast Kilbride Athletics Club00:47:2400:47:48+00:12:27
258th

231

TIM MurphyM210thV5031st00:47:2300:47:50+00:12:26
259th

548

Stephen WilsonM211stV5032ndGARSCUBE HARRIERS00:47:4000:47:50+00:12:43
260th

628

Thomas JohnstoneM212ndV5033rd00:47:2600:47:53+00:12:29
262nd

686

THERESA MilnF49thV507thGARSCUBE HARRIERS00:47:2700:48:00+00:12:30
263rd

86

David EslerM213rdV5034thGARSCUBE HARRIERS00:47:3200:48:03+00:12:35
270th

564

Martin EganM219thV5035thGARSCUBE HARRIERS00:47:5300:48:27+00:12:56
271st

470

Susan MaciverF51stV508thMETRO ABERDEEN RUNNING CLUB00:48:1200:48:34+00:13:15
275th

18

Robert BoagM222ndV5036thBELLAHOUSTON ROAD RUNNERS00:48:1600:48:42+00:13:19
280th

116

YVONNE GreenF53rdV509th00:48:2200:48:57+00:13:25
281st

687

Paul CollinsM227thV5037thGARSCUBE HARRIERS00:48:2600:48:58+00:13:29
286th

434

David GethinM230thV5038th00:48:2800:49:01+00:13:31
288th

219

STEWART MerryM231stV5039th00:49:0400:49:13+00:14:07
297th

127

ALAN HamiltonM239thV5040th00:49:0500:49:31+00:14:08
300th

164

Gregor KingM241stV5041st00:49:1300:49:36+00:14:16
305th

264

David RitchieM244thV5042ndTeam Clyde00:49:0000:49:43+00:14:03
307th

139

Des HighamM246thV5043rd00:49:3100:49:46+00:14:34
313rd

308

Frank TraynorM251stV5044th00:49:5600:50:01+00:14:59
316th

40

ALEX CameronM254thV5045th00:49:4100:50:28+00:14:44
318th

556

Pauline BradleyF62ndV5010thBELLAHOUSTON ROAD RUNNERS00:50:3200:50:54+00:15:35
327th

25

ELAINE BoyleF67thV5011thTeam Clyde00:51:0500:51:16+00:16:08
333rd

202

JOHN McilraveyM264thV5046th00:51:0300:51:26+00:16:06
334th

293

CAROLE SpyF69thV5012thBellahouston Harriers00:51:1900:51:32+00:16:22
339th

536

Douglas LambieM267thV5047thJog Scotland Milngavie00:51:3000:51:46+00:16:33
341st

409

ANDREW CameronM269thV5048th00:51:2400:52:11+00:16:27
344th

691

Sara TrickettF73rdV5013thn/a00:51:5900:52:36+00:17:02
348th

132

LYNETTE HarkinsF77thV5014thGARSCUBE HARRIERS00:52:1300:52:55+00:17:16
360th

57

matthew CowanM277thV5049th00:52:3800:53:18+00:17:41
361st

182

June MacleodF83rdV5015thBellahouston Harriers00:53:1300:53:21+00:18:16
370th

644

Thomas ThrewalM282ndV5050th00:53:3200:53:45+00:18:35
373rd

198

ELIZABETH McgradyF89thV5016thBellahouston Harriers00:53:5800:54:11+00:19:01
375th

527

ROBERT ShieldsM284thV5051st00:54:1000:54:22+00:19:13
387th

197

PAUL McgowanM292ndV5052nd00:55:0700:55:36+00:20:10
389th

497

Michael McnamaraM293rdV5053rd00:55:1600:55:44+00:20:19
391st

577

JACQUELINE KeenanF97thV5017th00:55:0800:55:49+00:20:11
400th

35

PAUL BuchananM300thV5054th00:55:4700:56:26+00:20:50
402nd

125

Andy HaggartyM301stV5055th00:55:4600:56:28+00:20:49
403rd

495

Alasdair MillerM302ndV5056th00:56:0000:56:29+00:21:03
406th

106

Lynne GoldieF102ndV5018thBELLAHOUSTON ROAD RUNNERS00:55:4400:56:35+00:20:47
413rd

619

GREGORY DuffyM307thV5057th00:56:3600:57:17+00:21:39
427th

266

HELEN RobertsonF113rdV5019th00:58:0600:58:37+00:23:09
433rd

239

John NicholsonM315thV5058th00:59:2900:59:42+00:24:32
434th

694

Mark TurnbullM316thV5059thGARSCUBE HARRIERS00:59:3000:59:52+00:24:33
447th

72

TRACEY DaviesF123rdV5020th01:00:0501:00:54+00:25:08
456th

276

Allan RussellM326thV5060thTeam Clyde01:01:2101:02:02+00:26:24
457th

153

BLAIR JellyM327thV5061stTeam Clyde01:01:3301:02:05+00:26:36
460th

52

James Robert ClarkM329thV5062ndTeam Clyde01:01:5101:02:26+00:26:54
469th

453

Cecile RedmondF137thV5021st01:02:4001:03:28+00:27:43
470th

519

BRIAN GrahamM332ndV5063rdKilbarchan AAC01:02:4601:03:32+00:27:49
472nd

531

KAREN HyslopF139thV5022nd01:02:4701:03:33+00:27:50
483rd

340

Mark FergusonM338thV5064th01:05:1401:05:37+00:30:17
492nd

156

Nadia JohnsonF148thV5023rd01:07:2501:07:48+00:32:28
496th

58

DOROTHY CowieF152ndV5024th01:09:3901:10:14+00:34:42
506th

285

Alan SmithM346thV5065thTeam Clyde01:15:1701:16:07+00:40:20

You may also be interested in...

Bute Highland Games 10K Road Race 2019-08-24 15:00:00
Brian Goodwin Memorial 10K 10 K Run 2019-06-21 19:30:00
Babcock Shettleston 10K 10k Run 2019-05-26 09:30:00
Dunblane12km & 2km Fun run Kid's 2kmFun Run 2019-05-26 13:00:00