HEVER CASTLE TRIATHLON 2018

Sep
22
2018

Splits

  • 1,900 metre Swim
  • 90 kilometre Cycle
  • 21 kilometre Run

Race Options

Organiser

Castle Triathlon Series

Contact details

Map

Middle Distance - The Gauntlet

Triathlon | 2018-09-22 08:00am
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (180 in total)
1st

95

ASHLEY HurdmanM1st30-341stTeam Bottrill04:52:43-
2nd

56

Pete DysonM2nd25-291stRed Top Swim/East London Velo/ Victoria Park Harriers04:57:20+00:04:37
3rd

185

Thomas WebbM3rd30-342nd05:35:46+00:43:03
4th

187

Claire WellerF1st25-291stIPSWICH TRIATHLON CLUB05:41:58+00:49:15
5th

369

Josh WalkerM4th25-292ndCrystal Palace Triathletes05:43:01+00:50:18
6th

285

Anthony LewisM5th30-343rd05:50:35+00:57:52
7th

164

Dmitrij SavickijM6th30-344thGREENWICH TRITONS05:59:31+01:06:48
8th

100

Daniel KaneM7th25-293rdClapham Chasers06:00:39+01:07:56
9th

93

Richard HookerM8th40-441st06:04:16+01:11:33
10th

21

Graham BootyM9th45-491stBenfleet RC06:04:37+01:11:54
11th

181

Philip WallekM10th40-442nd06:05:18+01:12:35
12th

94

Tom HuntM11th25-294thRebel Tri06:05:25+01:12:42
13th

30

NIGEL BuxtonM12th50-541stTeam Oxygen Addict06:10:13+01:17:30
14th

59

Philip EavesM13th35-391st06:12:17+01:19:34
15th

253

Alexander FaircloughM14th30-345th06:14:34+01:21:51
16th

265

Andrew HaighM15th35-392ndLEEDS BRADFORD TRIATHLON CLUB06:15:25+01:22:42
17th

97

EMILY IredaleF2nd35-391stpetersfield triathlon club06:17:29+01:24:46
18th

275

Matthew HoggM16th30-346thBISHOP'S STORTFORD RUNNING CLUB06:18:15+01:25:32
19th

296

Alexander MccormackM17th20-241st06:18:56+01:26:13
20th

134

Phil MillsM18th35-393rd06:18:57+01:26:14
21st

235

STUART ColemanM19th40-443rd06:21:24+01:28:41
22nd

13

SIMON BeamesM20th45-492nd06:21:49+01:29:06
23rd

167

Jeremy SimpsonM21st45-493rdHampstead Triathlon Club06:25:28+01:32:45
24th

126

Andy McgregorM22nd40-444thMid Sussex Triathlon Club06:26:15+01:33:32
25th

11

Richard BashfordM23rd45-494thHawkesbury Runners06:26:45+01:34:02
26th

119

Rosemary LobleyF3rd30-341st06:28:14+01:35:31
27th

54

Henry DuddyM24th50-542nd06:28:56+01:36:13
28th

242

Dorian CraigM25th35-394th06:30:28+01:37:45
29th

299

CONOR MegawM26th40-445thHoddesdon Triathlon Club06:32:49+01:40:06
30th

96

Michael IngM27th30-347th06:33:19+01:40:36
31st

219

Poya BozorgiM28th35-395th06:34:37+01:41:54
32nd

240

Ian CoulmanM29th50-543rd06:34:37+01:41:54
33rd

188

Mark WellerM30th40-446th06:37:42+01:44:59
34th

331

Simon RobinsonM31st35-396thTri Surrey06:38:22+01:45:39
35th

352

Ian StevensM32nd30-348th06:38:32+01:45:49
36th

403

HANS GeberbauerM33rd45-495th06:39:10+01:46:27
37th

186

Paul WebsterM34th40-447th06:39:11+01:46:28
38th

353

Michael StevensM35th25-295th06:41:37+01:48:54
39th

365

Simon VickersM36th40-448th06:41:45+01:49:02
40th

78

Paul HarnettM37th40-449thTEAM NAGI06:43:35+01:50:52
41st

344

James SheridanM38th35-397th06:43:40+01:50:57
42nd

24

MARK BroadM39th35-398th06:43:48+01:51:05
43rd

150

Graham ParrettM40th55-591stPortsmouth Tri Club06:44:41+01:51:58
44th

127

James MckeagM41st25-296thClapham Chasers06:45:48+01:53:05
45th

406

Mark VarleyM42nd25-297th06:47:34+01:54:51
46th

274

Scott HighleyM43rd25-298thCybele triathlon club06:47:45+01:55:02
47th

23

MASSIMILIANO BrigatoM44th35-399thTeam Brigato06:47:57+01:55:14
48th

137

Adrian MollisonM45th45-496th06:49:08+01:56:25
49th

183

Barry WattsM46th30-349th06:49:08+01:56:25
50th

145

Michael OsbornM47th45-497th06:49:38+01:56:55
51st

334

Stephen RuddM48th40-4410th06:49:50+01:57:07
52nd

362

Matthew TurnerM49th35-3910th06:50:04+01:57:21
53rd

25

Cyprien BrochardM50th20-242nd06:50:19+01:57:36
54th

22

Colin Noel BradleyM51st40-4411thRenegade Triathlon Club06:51:10+01:58:27
55th

217

Oliver BoxM52nd25-299th06:51:50+01:59:07
56th

380

David WordenM53rd30-3410th06:53:26+02:00:43
57th

371

Stephen WarrinerM54th45-498thPortsmouth Triathletes06:54:08+02:01:25
58th

91

James HolgateM55th35-3911th06:54:09+02:01:26
59th

305

Francis MoteM56th25-2910th06:55:06+02:02:23
60th

266

Chris HaighM57th30-3411thTeam Helmut06:55:08+02:02:25
61st

376

Stefan WichtowskiM58th25-2911th06:55:18+02:02:35
62nd

276

Chris HughesM59th25-2912th07:00:04+02:07:21
63rd

324

Steven RamseyM60th35-3912thBTF07:00:19+02:07:36
64th

180

David VialsM61st45-499th07:00:24+02:07:41
65th

229

Dominic BuscallM62nd25-2913th07:00:28+02:07:45
66th

84

CAROLINE HaywoodF4th40-441stSOMERSET RC TRI07:01:47+02:09:04
67th

312

Chris O'gormanM63rd50-544thCrystal Palace Tri Club07:03:49+02:11:06
68th

354

Julian StoppsM64th40-4412thChichester Westgate Triathlon Club07:04:42+02:11:59
69th

39

James CheesmanM65th35-3913th07:05:16+02:12:33
70th

159

Stephen PrinceM66th45-4910thSittingbourne striders triathlon07:07:58+02:15:15
71st

174

Paul ThorneM67th45-4911thNewcastle(staffs) Tri Club07:10:32+02:17:49
72nd

157

Allan PonsonbyM68th45-4912thFARNHAM TRI07:11:20+02:18:37
73rd

129

JAMES McmahonM69th50-545th07:11:33+02:18:50
74th

204

Daniel AlvinM70th35-3914thMedwayTri07:11:56+02:19:13
75th

139

GEORGE MoseyM71st30-3412th07:13:05+02:20:22
76th

319

Mike PerryM72nd40-4413th07:13:21+02:20:38
77th

115

Christopher LeechM73rd60-641stLeighton Buzzard Triathlon07:13:32+02:20:49
78th

223

Mary BrookingF5th40-442nd07:14:28+02:21:45
79th

333

James RollinsonM74th25-2914th07:14:47+02:22:04
80th

98

Ian IstedM75th45-4913th07:16:19+02:23:36
81st

198

Geraldine WoodsF6th30-342ndAsphalt Green (NYC)07:17:02+02:24:19
82nd

208

Wade BanksM76th25-2915th07:18:08+02:25:25
83rd

267

Paul HainesM77th40-4414th07:19:22+02:26:39
84th

6

Lydia ArmitageF7th25-292nd07:19:35+02:26:52
85th

298

Paddy McmanusM78th55-592nd07:22:04+02:29:21
86th

132

Hamish MillerM79th20-243rd07:22:33+02:29:50
87th

321

James PorterM80th40-4415th07:22:34+02:29:51
88th

152

Heather PhillipsF8th50-541stTRI2O07:26:20+02:33:37
89th

382

Frederike ZeltnerF9th30-343rd07:30:58+02:38:15
90th

342

Neil SeddonM81st20-244thUniversity Of Sheffield Triathlon Club07:31:10+02:38:27
91st

337

Richard SagerM82nd40-4416th07:31:29+02:38:46
92nd

80

Matthew HarrisonM83rd35-3915th07:31:33+02:38:50
93rd

255

Tom FinnM84th30-3413th07:32:17+02:39:34
94th

238

Samuel CookM85th25-2916thClapham Chasers07:32:23+02:39:40
95th

1

Martin AbercrombyM86th30-3414th07:33:30+02:40:47
96th

271

Christopher HallsM87th30-3415th07:33:39+02:40:56
97th

366

Johan Von SolmsM88th45-4914th07:34:56+02:42:13
98th

48

Mark Arnold DeakinM89th50-546thOldbury Swimming & Triathlon Club07:35:05+02:42:22
99th

28

Rory BurghesM90th45-4915th07:35:25+02:42:42
100th

349

Vic SpainM91st55-593rdESSEX POLICE TRI07:36:32+02:43:49
101st

317

Tom PearceM92nd25-2917th07:36:40+02:43:57
102nd

273

Luis HernandezM93rd35-3916th07:36:52+02:44:09
103rd

355

Matt SummerfieldM94th35-3917th07:38:26+02:45:43
104th

35

Paul CarterM95th55-594thPortsmouth Triathletes07:39:16+02:46:33
105th

351

Paul StaceyM96th45-4916thOTTAWA TRIATHLON CLUB07:39:37+02:46:54
106th

278

Allan JonesM97th40-4417thTunbridge Wells Triathlon Club07:39:40+02:46:57
107th

279

Martin JonesM98th40-4418th07:39:45+02:47:02
108th

294

Darren MattisM99th45-4917th07:41:11+02:48:28
109th

304

ROB MoorhouseM100th35-3918th07:41:52+02:49:09
110th

222

Adam BrittonM101st35-3919th07:42:24+02:49:41
111st

147

Nicholas OwensM102nd40-4419th07:43:03+02:50:20
112nd

149

Peter PanacekM103rd40-4420thNewcastle (Staffs) Tri Club07:43:50+02:51:07
113rd

231

Michael CaveM104th30-3416th07:43:57+02:51:14
114th

140

Caleb MundayM105th35-3920thmounts bay harriers07:44:11+02:51:28
115th

49

Mark DennyM106th40-4421st07:44:28+02:51:45
116th

259

Simon GlassonM107th30-3417th07:44:50+02:52:07
117th

261

Daniel GroseM108th40-4422nd07:45:31+02:52:48
118th

372

Paul WatkinsonM109th40-4423rd07:45:54+02:53:11
119th

329

Graeme RitchieM110th50-547thnone07:47:17+02:54:34
120th

213

Oliver BennettM111st30-3418th07:47:48+02:55:05
121st

214

Marco BertelliM112nd45-4918thLondon Frontrunners07:48:16+02:55:33
122nd

343

Roland SheehanM113rd55-595th07:48:52+02:56:09
123rd

248

Eusebio EchevarriaM114th35-3921st07:49:06+02:56:23
124th

360

Michael TraceM115th25-2918th07:49:48+02:57:05
125th

53

David DoyleM116th35-3922nd07:50:14+02:57:31
126th

358

Michael TaylorM117th30-3419thEAST ESSEX TRI CLUB07:51:22+02:58:39
127th

69

Millie GibbonsF10th20-241st07:52:39+02:59:56
128th

32

Samantha CainF11th50-542ndSalisbury Tri Club07:52:39+02:59:56
129th

375

Matt WebsterM118th35-3923rdGRANGE FARM & DUNMOW RUNNERS07:52:45+03:00:02
130th

10

PAUL BarronM119th60-642ndAshford Tri Club07:52:50+03:00:07
131st

315

Rich PattersonM120th30-3420th07:53:31+03:00:48
132nd

203

John AdamsM121st45-4919th07:53:34+03:00:51
133rd

146

Richard OsmondM122nd55-596thDEAL TRI07:55:05+03:02:22
134th

138

Derek MooreM123rd50-548th07:57:29+03:04:46
135th

210

Oliver BarrittM124th40-4424th07:59:10+03:06:27
136th

361

Georgie TuffinF12th20-242nd08:01:27+03:08:44
137th

176

Geoff TompkinsM125th50-549th08:02:08+03:09:25
138th

122

Damien MartinM126th25-2919th08:02:30+03:09:47
139th

165

Francesca SawerF13th30-344th08:04:17+03:11:34
140th

249

Matthew EllingtonM127th30-3421st08:05:15+03:12:32
141st

79

Nicholas HarrisM128th20-245th08:05:28+03:12:45
142nd

226

Gavin BrownM129th35-3924th08:05:46+03:13:03
143rd

192

Laura Jayne WilliamsF14th30-345thE1010653508:06:32+03:13:49
144th

256

Greg FirthM130th45-4920thBTRS08:06:42+03:13:59
145th

286

Nick LincolnM131st35-3925th08:06:45+03:14:02
146th

326

Paul RichingsM132nd45-4921st08:07:53+03:15:10
147th

320

Louise PhillipsF15th25-293rd08:08:46+03:16:03
148th

293

Andrew MasonM133rd35-3926thWootton Tri08:09:50+03:17:07
149th

101

Miss Karen SawardF16th45-491stRichmond tri club08:14:40+03:21:57
150th

154

Peter PickeringM134th30-3422nd08:15:23+03:22:40
151st

143

Alex O'hanlonM135th20-246th08:15:56+03:23:13
152nd

246

Alexander DixeyM136th25-2920th08:16:16+03:23:33
153rd

55

Ian DunningM137th45-4922ndAshford Tri Club08:17:42+03:24:59
154th

306

Joseph MulhallM138th40-4425thGS Avanti08:18:59+03:26:16
155th

40

Dan ChurchM139th30-3423rd08:19:37+03:26:54
156th

327

Stuart RichmondM140th45-4923rd08:19:46+03:27:03
157th

34

Philippa CapelF17th40-443rd08:21:04+03:28:21
158th

177

Denise TraceyF18th50-543rdTeam TOD08:21:08+03:28:25
159th

50

Emerson DeoM141st45-4924thBatiks Tri Spirit08:22:39+03:29:56
160th

314

Stephen PalmerM142nd50-5410th08:22:53+03:30:10
161st

108

simon KeyesM143rd45-4925th08:24:09+03:31:26
162nd

62

Helene Elizabeth Euston-mellorF19th50-544thHorshsm Tri Club08:26:34+03:33:51
163rd

72

Cameron GrantM144th20-247th08:32:50+03:40:07
164th

291

George LyleM145th25-2921st08:34:32+03:41:49
165th

356

ANDREW SymesM146th45-4926th08:38:56+03:46:13
166th

345

Paul ShillingM147th45-4927th08:40:03+03:47:20
167th

86

Edward HeardmanM148th45-4928thCoastal tri08:48:41+03:55:58
168th

250

Paul EpsleyM149th50-5411thAshford Tri Club08:52:59+04:00:16
169th

104

DIANE KendallF20th40-444thHillingdonTriathletes08:58:53+04:06:10
170th

307

WILLIAM MurphyM150th45-4929thpulse triathlon club08:59:30+04:06:47
171st

290

Paul LuukasM151st30-3424th09:04:46+04:12:03
172nd

348

Rakesh SodhaM152nd40-4426th09:05:01+04:12:18
173rd

251

Dominic FahyM153rd45-4930th09:12:41+04:19:58
174th

74

Panny HadjioannouM154th55-597th09:17:51+04:25:08
175th

282

Joe KnapmanM155th35-3927th09:20:21+04:27:38
176th

262

Alan GroverM156th55-598thDAcorum & Tring AC09:26:53+04:34:10
177th

245

Carl DillowM157th40-4427thWoottonTri09:30:59+04:38:16
178th

7

Chris Ashton HoltM158th30-3425th09:39:52+04:47:09
179th

160

Lucy PughF21st20-243rdTRiKS09:44:49+04:52:06
180th

15

Paul BigmoreM159th60-643rd100 Marathon Club09:52:16+04:59:33
DNF (75 in total)
-

244

Michael DenningtonM35-3900:00:00-
-

239

Nigel CooperM55-5900:00:00-
-

142

Atish NazirM40-44Thames Turbo Triathlon Club00:00:00-
-

118

Rebekah LincolnF35-3900:00:00-
-

277

Matthew JenkinsM30-3400:00:00-
-

8

Sally AspitalF45-49Ashford Tri Club00:00:00-
-

347

Jonathan ShortM35-39n/a00:00:00-
-

103

Euan KellyM30-3400:00:00-
-

16

Alex BirchM45-49SERPENTINE00:00:00-
-

283

Paula KnowlesF45-4900:00:00-
-

71

JIM GrahamM50-5400:00:00-
-

236

Becky ComptonF30-3400:00:00-
-

171

David TaylorM40-4400:00:00-
-

67

Robert FryerM30-34phcc00:00:00-
-

26

Edwina BrocklesbyF75-79SERPENTINE00:00:00-
-

313

John O'hareM55-59Manchester Triathlon Club00:00:00-
-

195

Laura WinfieldF30-34Portsmouth Triathletes00:00:00-
-

243

Ben DavieM25-2900:00:00-
-

184

Dan WebbM40-4400:00:00-
-

225

Euan BrownM35-39Charlotteville Cycling Club00:00:00-
-

31

Giles ByfordM40-44Windrush Triathlon00:00:00-
-

340

Samantha SchofieldF30-3400:00:00-
-

378

Emma WillsF35-3900:00:00-
-

99

Anthony JonesM35-39Chippenham Triathlon00:00:00-
-

60

Ian EdwardsM45-4900:00:00-
-

52

Matthew DowleM40-44BODYWORKS XTC00:00:00-
-

136

Ewan MitchellM25-29Clapham Chasers00:00:00-
-

83

James HaywardM30-34IPSWICH TRIATHLON CLUB00:00:00-
-

170

Lisa StockdaleF35-39OXFORD TRI00:00:00-
-

175

Louise TomlinsonF45-4900:00:00-
-

2

Michael AbousselamM60-64Dartford and Whiteoaks Triathlon Club00:00:00-
-

301

Mark MillsM50-54NetJets00:00:00-
-

260

Nathan GreenM45-4900:00:00-
-

46

Alexander Craig-thompsonM25-29TRI LONDON00:00:00-
-

212

Nic BeggsM45-4900:00:00-
-

148

Mark PalmerM45-49Thanet RC00:00:00-
-

367

Ruth WainwrightF30-3400:00:00-
-

323

Mark RamseyM40-44Royal Navy Triathlon00:00:00-
-

350

Paul St John CoxM45-4900:00:00-
-

131

Patrick MilaM30-3400:00:00-
-

9

Kemmel AtkinsonM60-64Warrington triathlon club00:00:00-
-

264

Richard GuthrieM45-4900:00:00-
-

205

Michelle AndersonF35-3900:00:00-
-

379

Jonathan WilsonM45-4900:00:00-
-

402

Stephen Paul DunkerleyM50-5400:00:00-
-

3

Sarah AbramsF50-5400:00:00-
-

75

Steve HadjioannouM35-3900:00:00-
-

336

Dan SackeyM40-44Tri-Spoke (Colchester)00:00:00-
-

61

James EllisM25-29FUL-ON TRI00:00:00-
-

87

Peter HeckelM45-49Ashford Triathlon Club00:00:00-
-

316

Tall PaulM45-49Brighton and Hove00:00:00-
-

227

Grahame BrownM60-6400:00:00-
-

189

Helen WhittakerF30-34Army Triathlon Association00:00:00-
-

65

Graeme ForrestM45-49BTRS00:00:00-
-

339

Robert SchofieldM35-3900:00:00-
-

308

TIMOTHY NevillM40-4400:00:00-
-

57

Anthony EarpM40-4400:00:00-
-

263

Alex GroverM25-2900:00:00-
-

211

Dave BeattieM45-49Sevenoaks AC00:00:00-
-

311

Paul NicholsonM55-5900:00:00-
-

370

STU WallaceM25-29GREENWICH TRITONS00:00:00-
-

161

Ruth PurbrookF25-29Team Freespeed00:00:00-
-

37

Edward ChallesM25-29Ful-On Tri Triathlon Club00:00:00-
-

196

Lucy WoodF25-2900:00:00-
-

92

Simon HolmesM60-6400:00:00-
-

318

Richard PerelmanM40-4400:00:00-
-

281

Hayley KirbyF30-3400:00:00-
-

14

ADAM BennettM30-3400:00:00-
-

106

Stuart KerM30-3400:00:00-
-

163

Julian SampsonM45-49RANELAGH HARRIERS00:00:00-
-

166

Emily SimmonsF35-3900:00:00-
-

5

Jim AndrewsM40-4400:00:00-
-

288

Will LucasM25-2900:00:00-
-

381

Adam WrightM25-2900:00:00-
-

341

Shane SeagreenM40-4400:00:00-

You may also be interested in...

Tonbridge Triathlon Sprint Distance 2019-05-06 07:00:00
Dartford White Oak Triathlon Sprint Distance 2019-06-09 06:00:00
Sudbury Triathlon Sprint Distance 2019-06-09 11:00:00
Beachborough Triathlon and Mixed Relay Event TriStart 2019-06-16 10:00:00