Results breakdown for The Gauntlet @ The Festival of Endurance at Hever Castle

Splits

  • 1,900 metre Swim
  • 45 kilometre Cycle

    — First Lap

  • 45 kilometre Cycle
  • 11 kilometre Run

    — Lap 1

  • 21 kilometre Run

Race Options

Organiser

Castle Triathlon Series

Map

Top 3 Overall

Overall # Name Category Club
1

164

Sam WadeM25-29Team Pedalcover04:32:07
2

152

SAM PICTORM25-29BAD TRI04:33:26
3

112

Thomas DAVISM20-24Race Hub - LTPC04:33:59

Top 3 Ladies

Overall # Name Category Club
17

377

CATHERINE JAMESONF30-34Team Pedal Cover05:04:07
25

370

Claire WELLERF25-29IPSWICH TRIATHLON CLUB05:19:33
26

367

Kate MactearF25-29University of Bristol05:19:47

Top 3 Men

Overall # Name Category Club
1

164

Sam WadeM25-29Team Pedalcover04:32:07
2

152

SAM PICTORM25-29BAD TRI04:33:26
3

112

Thomas DAVISM20-24Race Hub - LTPC04:33:59

Top 3 male & female for category "25-29"

Overall # Name Category Club
1

164

Sam WadeM25-29Team Pedalcover04:32:07
2

152

SAM PICTORM25-29BAD TRI04:33:26
5

139

Brett HalliwellM25-29Yonda Racing04:46:36
25

370

Claire WELLERF25-29IPSWICH TRIATHLON CLUB05:19:33
26

367

Kate MactearF25-29University of Bristol05:19:47
27

360

Dionne AllenF25-29Race Hub05:20:10

Top 3 male & female for category "20-24"

Overall # Name Category Club
3

112

Thomas DAVISM20-24Race Hub - LTPC04:33:59
4

121

James Scott-FarringtonM20-24Leeds Triathlon Centre04:41:10
8

119

Tim LYNCHM20-24LOUGHBOROUGH STUDENTS TRIATHLON CLUB04:52:15
35

355

Amy HARRISF20-24Horsham Amphibians Triathlon05:28:58
64

350

Katie BainF20-2405:46:53
69

352

Ellie CampbellF20-2405:49:23

Top 3 male & female for category "35-39"

Overall # Name Category Club
7

222

Dan BLAKEM35-39UBYK04:49:48
10

228

Jappas DU PREEZM35-39Army Triathlon Association04:55:16
12

238

SIMON LOVELOCKM35-39Overton harriers04:58:55
125

389

LINDY-LEE FOLSCHERF35-39Epsom Triathlon Club06:17:35
133

390

Kathryn PARKINF35-39eg tri06:21:05
143

393

Lori WESTCOTTF35-39Team Dillon06:27:31

Top 3 male & female for category "30-34"

Overall # Name Category Club
9

181

Ryan CLATWORTHYM30-3404:55:06
13

174

Rob ArkellM30-34David Lloyd Tri Club / Stubbington Green Runners05:00:20
14

212

Brad WILLIAMSM30-34KIS Coaching05:00:27
17

377

CATHERINE JAMESONF30-34Team Pedal Cover05:04:07
37

375

Tara GROSVENORF30-34Tri team gloucester / team ffwd /livey pb / velo vitesse05:31:49
99

381

Annie REBINDAINEF30-34LARKFIELD AC06:02:27

Top 3 male & female for category "40-44"

Overall # Name Category Club
11

297

Charles PENNINGTONM40-44Team Freespeed04:58:18
42

284

David HuckellM40-44Brighton Triathlon Club05:32:55
45

306

Andrew ThorndykeM40-44OXFORD TRI05:34:17
53

402

KERRY MCGAWLEYF40-44?stersund Triathlon05:39:48
193

403

Clare MULLENGERF40-44TRI DUBAI06:57:19
216

394

Alison AMMUNDSENF40-4407:18:02

Top 3 male & female for category "55-59"

Overall # Name Category Club
21

462

Stuart MILLSM55-59BODYWORKS XTC05:15:38
24

459

Mike HARVEYM55-59Perth tri club05:16:42
32

450

Richard BewellM55-59Wetherby WRATS05:23:13
58

470

JULIET VICKERYF55-59Cambridge Triathlon05:44:44
135

457

JO GUNDLEF55-59Bicester Tri Club06:22:00
162

460

Olivia HETREEDF55-59TRI LONDON06:36:28

Top 3 male & female for category "50-54"

Overall # Name Category Club
22

443

Dean RatcliffeM50-54MedwayTri05:15:55
29

436

Glen JohnsonM50-54Wetherby Runners05:21:30
34

431

KEITH GARBUTTM50-5405:28:42
68

424

GWEN BEVANF50-54Avon & Somerset Police05:48:50
104

438

Rhoda MCPHERSONF50-54Scottish Border Triathletes06:06:00
115

448

Marion TEMPLEMANF50-54TEAM KENNET06:11:55

Top 3 male & female for category "45-49"

Overall # Name Category Club
38

346

Robert WHITEM45-49Dartford Road Runners05:31:54
40

330

PAUL MASONM45-49MedwayTri05:32:20
43

421

LUCY WALMSLEYF45-49North Cotswold Tri and Run05:33:09
57

416

Catherine LINNEYF45-497oaks tri club05:44:40
66

408

Jill CLIFFF45-49DEAL TRI CLUB05:47:49
74

321

CHRIS FROSTM45-49VO2 MAXIMUM RACING TEAM05:50:37

Top 3 male & female for category "60-64"

Overall # Name Category Club
67

474

Nicholas HOLMESM60-64Farnham Triathlon Club05:48:12
152

478

ROLAND SHAWM60-64Tri-Anglia Triathlon Club06:31:03
191

475

THOMAS JACKSONM60-64none06:56:31
252

473

GLENDA GOSCOMBF60-647oaks tri club07:44:44

Top 3 male & female for category "16-19"

Overall # Name Category Club
108

110

Tom WHELANM16-19SUN CITY TRI06:08:24

Top 3 male & female for category "65-69"

Overall # Name Category Club
195

480

Paul CliftM65-69Rebel Tri06:58:28
225

482

Stephen WaltonM65-69FLEET FEET TRIATHLETES07:24:46

Top 3 male & female for category "70-74"

Overall # Name Category Club
214

483

Alexander HeronM70-74MVH TRI CLUB07:13:53