CHOLMONDELEY Castle Triathlon 2018

Jun
23
2018

Splits

  • 400 metre Swim
  • 22 kilometre Cycle
  • 4 kilometre Run

Race Options

Organiser

Castle Triathlon Series

Contact details

Map

Super Sprint

Triathlon | 2018-06-23 08:00am
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (145 in total)
1st

343

Reece AshfieldM1stSEN1stBlack Country Triathletes00:59:37-
2nd

469

Lee-J WatsonM2ndSEN2ndNewcastle (staffs) Triathlon Club01:00:06+00:00:29
3rd

338

James AdamsonM3rdSEN3rdnewcastle staffs triathlon club01:00:36+00:00:59
4th

476

James WizardM4thSEN4th01:00:54+00:01:17
5th

458

TEJ ThakerM5thSEN5th01:02:00+00:02:23
6th

403

Lewis HemingM6thSEN6thTEAM NEW2TRI01:03:31+00:03:54
7th

499

Rebecca HairF1stSEN1st01:03:57+00:04:20
8th

435

James ParkinsonM7thSEN7th01:04:33+00:04:56
9th

470

BEN WhiteM8thSEN8thCleveland Triathlon Club01:04:42+00:05:05
10th

373

David John De WintonM9thSEN9th01:05:08+00:05:31
11th

463

Paul ThompsonM10thV501stBolton Tri Club01:05:22+00:05:45
12th

339

PAUL AdamsonM11thV401stnewcastle staffs triathlon club01:07:08+00:07:31
13th

348

Cole BaldamM12thSEN10thhartlepool triathletes01:07:35+00:07:58
14th

357

Sean BirtwistleM13thV402nd01:07:44+00:08:07
15th

364

James BurnM14thSEN11thWELBECK DSFC01:08:57+00:09:20
16th

408

Nick HowardM15thV403rd01:09:45+00:10:08
17th

404

Carl HensonM16thV404th01:10:02+00:10:25
18th

340

John AinsworthM17thV502nd01:10:08+00:10:31
19th

425

Rich MccullochM18thV503rdYORK TRI CLUB01:10:16+00:10:39
20th

459

Rob ThatcherM19thV405th01:10:26+00:10:49
21st

354

Stuart BarnettM20thV406thfusion01:11:11+00:11:34
22nd

395

John HalliwellM21stSEN12th01:11:20+00:11:43
23rd

417

Wayne LambM22ndV407thNewcastle (Staffs) Tri Club01:11:29+00:11:52
24th

460

Ben ThompsonM23rdSEN13thSCARAB Tri Club01:12:41+00:13:04
25th

405

James HirstM24thSEN14th01:12:42+00:13:05
26th

430

Lindsay MurphyF2ndSEN2nd01:13:48+00:14:11
27th

504

Jo LawrenceF3rdSEN3rdtriathlon england01:14:02+00:14:25
28th

461

Katie ThompsonF4thSEN4thSCARAB Tri Club01:14:25+00:14:48
29th

409

Benjamin HulmeM25thV408th01:14:57+00:15:20
30th

440

Harry PriceM26thSEN15th01:15:25+00:15:48
31st

368

Danny CraigieM27thV409th01:15:56+00:16:19
32nd

421

Mark LumbM28thSEN16th01:16:13+00:16:36
33rd

374

Joseph DeightonM29thSEN17th01:16:15+00:16:38
34th

386

David FrayneM30thSEN18th01:16:19+00:16:42
35th

457

Roop ThakerM31stSEN19th01:16:42+00:17:05
36th

407

Rory HobkinsonM32ndV4010thWELBECK DSFC01:16:55+00:17:18
37th

428

Andrew MellorM33rdV4011th01:17:38+00:18:01
38th

445

Nicholas RobertsM34thV504thStockport Tri Club01:17:51+00:18:14
39th

392

CHRIS GriffinM35thV601stBritish Triathlon01:17:55+00:18:18
40th

362

James BrookerM36thSEN20th01:18:02+00:18:25
41st

424

Neil MartinM37thSEN21st01:18:10+00:18:33
42nd

376

Paul DoddM38thV4012th01:18:19+00:18:42
43rd

355

Alex BellM39thSEN22nd01:18:47+00:19:10
44th

342

Steve AndrewsM40thV505thRibble Valley Triathlon Club01:19:50+00:20:13
45th

530

Kate Woodward-nuttF5thV501stManchester Triathlon Club01:20:01+00:20:24
46th

426

John McgivernM41stV506th01:20:44+00:21:07
47th

441

Clare PuseyF6thV502ndRibble Valley Tri Club01:20:45+00:21:08
48th

391

Maryjane GreenhalghF7thV401st01:20:47+00:21:10
49th

451

Lewis SmithM42ndV4013th01:21:08+00:21:31
50th

397

Dan HancockM43rdSEN23rd01:21:20+00:21:43
51st

345

ANDREW AvanessianM44thSEN24th01:21:24+00:21:47
52nd

367

James ClarkM45thV507th01:21:25+00:21:48
53rd

414

PAUL KenyonM46thV4014thWARRINGTON01:21:26+00:21:49
54th

471

Richard WhitehurstM47thV4015th01:21:51+00:22:14
55th

436

Matt PatmanM48thSEN25th01:22:14+00:22:37
56th

528

Marlena WhiteF8thV402ndManchester Triathlon Club01:22:16+00:22:39
57th

481

Joanne AllenF9thV503rd01:22:17+00:22:40
58th

491

Alexa DawsonF10thV403rdKnutsford Triathlon Club01:22:45+00:23:08
59th

385

Steve ForsterM49thV508th01:22:49+00:23:12
60th

462

Melissa ThompsonF11thSEN5thBolton Tri Club01:22:57+00:23:20
61st

442

Jasmine PuseyF12thSEN6thRibble Valley Tri Club01:22:58+00:23:21
62nd

372

Sean DalbyM50thSEN26thSt Helens Tri01:23:13+00:23:36
63rd

465

Philip TrumanM51stV509th01:23:16+00:23:39
64th

406

Hamish HobkinsonM52ndV4016th01:23:44+00:24:07
65th

371

Stephen CumminsM53rdV5010th01:23:58+00:24:21
66th

536

RICHARD BarrattM54thV4017thPickled riders01:24:34+00:24:57
67th

422

JUSTIN MagnerM55thV4018th01:24:39+00:25:02
68th

410

Simon HumberM56thV5011th01:25:08+00:25:31
69th

522

Victoria SwindellF13thV404th01:25:12+00:25:35
70th

352

Stuart BarberM57thV4019th01:25:28+00:25:51
71st

437

Robin PeelM58thV5012th01:25:49+00:26:12
72nd

356

Andrew BensonM59thSEN27th01:26:21+00:26:44
73rd

502

Jo HuttonF14thV405th01:26:38+00:27:01
74th

464

Andy TrowM60thV4020th01:26:48+00:27:11
75th

466

Alistair TurnerM61stV4021st01:27:09+00:27:32
76th

527

Carolyn WestF15thV504th01:27:11+00:27:34
77th

486

Jo CanningF16thV505th01:27:18+00:27:41
78th

365

Philip CadddickM62ndV4022nd01:27:21+00:27:44
79th

415

John KirkhamM63rdV602ndHolcombe Harriers01:27:35+00:27:58
80th

474

Christine WillottF17thV506th01:27:46+00:28:09
81st

381

Bob FleetwoodM64thV603rd01:28:09+00:28:32
82nd

431

Chris NashM65thV4023rd01:28:15+00:28:38
83rd

359

James BowenM66thSEN28th01:28:52+00:29:15
84th

525

Marianne VeigheyF18thV406th01:28:56+00:29:19
85th

478

Rosie WynneF19thSEN7th01:29:00+00:29:23
86th

473

Andy WilliamsM67thSEN29th01:29:11+00:29:34
87th

495

STEPHNE DouglasF20thV407thDelamere Spartans01:29:28+00:29:51
88th

508

Michelle MeeF21stSEN8th01:29:31+00:29:54
89th

501

Lisa HughesF22ndSEN9th01:30:00+00:30:23
90th

416

Daren LaidlawM68thV4024th01:30:03+00:30:26
91st

537

Felicty PochinF23rdV408th01:30:10+00:30:33
92nd

531

Cathy WooldridgeF24thV409th01:30:11+00:30:34
93rd

510

Sarah NashF25thV4010thNorthern Athletics Club - Ramsey01:30:20+00:30:43
94th

353

Amy BarkerF26thSEN10th01:30:48+00:31:11
95th

396

Ainslie HancockF27thSEN11th01:31:11+00:31:34
96th

511

Joanne NelsonF28thSEN12th01:31:14+00:31:37
97th

398

Mark HardingM69thV4025th01:31:28+00:31:51
98th

400

David HarrisonM70thV4026th01:32:05+00:32:28
99th

509

Keith MortonM71stV5013th01:32:10+00:32:33
100th

346

Paul BaileyM72ndV5014th01:32:14+00:32:37
101st

380

Sam FisherM73rdSEN30th01:32:31+00:32:54
102nd

456

Steven TabernerM74thV5015thWoodland Whippets01:32:40+00:33:03
103rd

388

Helen GemmellF29thSEN13th01:32:45+00:33:08
104th

347

David BakerM75thSEN31st01:32:46+00:33:09
105th

360

Lorien BranfieldF30thV4011th01:33:42+00:34:05
106th

484

Victoria BennionF31stSEN14th01:33:42+00:34:05
107th

475

Craig WilsonM76thV5016th01:33:43+00:34:06
108th

413

John KennedyM77thSEN32nd01:34:01+00:34:24
109th

438

Anthony PenningtonM78thSEN33rd01:34:40+00:35:03
110th

480

Kathryn AlcornF32ndV507th01:34:49+00:35:12
111st

453

Laura SutherlandF33rdSEN15thBadtri01:34:51+00:35:14
112nd

448

Martina ShmuelF34thSEN16th01:34:57+00:35:20
113rd

488

Daniella CookF35thV4012th01:35:10+00:35:33
114th

519

Louise RobertsF36thV4013th01:37:07+00:37:30
115th

506

Louisa MayburyF37thV601st01:37:10+00:37:33
116th

512

Melissa PengraeveF38thV4014th01:37:46+00:38:09
117th

477

Gareth WynneM79thV5017thIndependent01:38:03+00:38:26
118th

349

Allison BamfordF39thV508th01:38:30+00:38:53
119th

532

Caroline WrightF40thV602nd01:38:34+00:38:57
120th

520

Emma SampsonF41stSEN17th01:38:48+00:39:11
121st

492

Kate Delmar-morganF42ndV509th01:39:19+00:39:42
122nd

419

Garry LawrenceM80thV5018th01:39:28+00:39:51
123rd

483

Holly BaverstockF43rdSEN18thNewcastle (staffs) Triathlon Club01:39:38+00:40:01
124th

432

Claire NashF44thSEN19th01:39:43+00:40:06
125th

533

Claire YouelF45thV4015th01:39:51+00:40:14
126th

455

Keeley TabernerF46thV5010th01:41:54+00:42:17
127th

496

Sara FleetwoodF47thV5011th01:43:45+00:44:08
128th

500

Victoria HoweF48thV4016th01:43:56+00:44:19
129th

514

Rachel PlattF49thV4017th01:45:29+00:45:52
130th

485

Emma BuntingF50thV5012th01:46:01+00:46:24
131st

524

Joanne TimminsF51stV5013th01:50:20+00:50:43
132nd

427

Hayley McnicholasF52ndSEN20th01:53:15+00:53:38
133rd

513

Simone PengraeveF53rdV4018th01:53:43+00:54:06
134th

494

Sabeena DomunF54thSEN21st01:54:24+00:54:47
135th

497

Fiona FoulkesF55thV4019th01:54:24+00:54:47
136th

363

Delphine BugariuF56thSEN22nd01:54:27+00:54:50
137th

443

David QuineM81stV604thiomvac01:55:47+00:56:10
138th

479

Jensovska AdelaF57thSEN23rd02:00:02+01:00:25
139th

366

Linsey CharltonF58thSEN24th02:00:21+01:00:44
140th

393

Sam HadcockM82ndSEN34th02:01:27+01:01:50
141st

434

Jonny NobleM83rdSEN35th02:06:48+01:07:11
142nd

534

Charlie LaneM84thSEN36thTRENT PARK RC02:09:49+01:10:12
143rd

535

Rebecca PriceF59thSEN25thTRENT PARK RC02:09:49+01:10:12
144th

523

Alison Carys TaylorF60thSEN26th02:11:07+01:11:30
145th

529

Michaela WilsonF61stV4020th02:19:41+01:20:04
DNF (2 in total)
-

341

Dell AmsonMSEN00:00:00-
-

412

Lewis JonesMSEN00:00:00-

You may also be interested in...

Hereford Triathlon Sprint Distance 2019-06-30 10:00:00
Halesowen Triathlon Sprint Distance 2019-04-07 08:00:00
UPTON Triathlon Sprint Relay 2019-07-13 11:00:00
East Leake Triathlon Sprint Distance 2019-03-31 08:00:00