Edinburgh Road Triathlon Festival 2016

Aug
28
2016

Splits

  • 1,500 metre Swim
  • 38 kilometre Cycle
  • 10 kilometre Run

Race Options

Map

Standard Distance

Triathlon | 2016-08-28 10:00am
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (151 in total)
1st

504

DOUGLAS RobertsM1stsenior1st01:51:34-
2nd

511

Andrew Robert Taylor WoodroffeM2ndsenior2ndG Squad Triathlon01:57:19+00:05:45
3rd

501

Craig DaleM3rdsenior3rdThebicycleworks.com01:57:52+00:06:18
4th

513

Scot MckelvieM4thVET1stFusion Triathlon Club02:02:01+00:10:27
5th

502

ADAM ChmielowskiM5thVET2ndEdinburgh RC02:02:59+00:11:25
6th

507

Scott ThomsonM6thsenior4thHartreeBikeCraftJETS02:03:04+00:11:30
7th

536

Andrew ScottM7thsenior5thMusselburgh RCC02:03:40+00:12:06
8th

505

Debbie MooreF1stsenior1st02:03:44+00:12:10
9th

503

Martin GoreM8thsenior6thEdinburgh RC/ HBC jets02:04:06+00:12:32
10th

506

Natalie MilneF2ndsenior2nd02:05:20+00:13:46
11th

509

Alice JenkinsF3rdsenior3rdHBC JETS02:05:29+00:13:55
12th

516

Neal RobertsonM9thsenior7thGlasgow Triathlon Club02:06:03+00:14:29
13th

529

Mike HarveyM10thSVET1stPerth Triathlon Club02:07:59+00:16:25
14th

514

Ryan MclaughlinM11thsenior8thGraeme Stewart Coaching02:08:48+00:17:14
15th

524

Daniel EstevaoM12thsenior9th02:08:59+00:17:25
16th

517

James AddieM13thsenior10theast lothian triathlon club02:09:06+00:17:32
17th

525

David AuchieM14thSVET2ndAyrodynamic Triathlon Club02:12:16+00:20:42
18th

801

Nina TomlinF4thRELAY1stTeam Hooked02:12:42+00:21:08
19th

537

Martin DuthieM15thSVET3rdG72 TRI02:13:05+00:21:31
20th

531

Ronan AndersonM16thsenior11thFLEET FEET TRIATHLETES02:13:58+00:22:24
21st

515

Callum RennetM17thsenior12thAbertay University02:14:56+00:23:22
22nd

634

Duncan BirseM18thsenior13thERC02:16:32+00:24:58
23rd

508

Gordon DevlinM19thsenior14th02:17:04+00:25:30
24th

556

Barclay DougallM20thVET3rdPerth Triathlon Club02:17:23+00:25:49
25th

576

Frank BoyneM21stSVET4thWest Lothian Triathlon02:17:26+00:25:52
26th

606

Graham GordonM22ndsenior15th02:17:36+00:26:02
27th

539

Christopher FrostM23rdsenior16thTotal Endurance02:17:56+00:26:22
28th

649

Cameron WarnerM24thsenior17th02:18:54+00:27:20
29th

614

Graeme CraneM25thsenior18th02:18:59+00:27:25
30th

519

Robert HumeM26thSVET5thTrisutto02:19:04+00:27:30
31st

520

Ally AndersonM27thVET4thFusion Triathlon Club02:19:18+00:27:44
32nd

547

Kenneth ShortM28thSVET6thBORDERS TRIATHLETES02:19:43+00:28:09
33rd

560

Gavin MunnM29thVET5thEdinburgh #302:19:59+00:28:25
34th

612

Stuart McelroyM30thsenior19thKinross CC02:20:12+00:28:38
35th

527

Lorna ToddF5thVET1stAyrodynamic Triathlon Club02:21:20+00:29:46
36th

544

GEORGE LambieM31stSVET7thFusion Triathlon Club02:21:51+00:30:17
37th

538

Andy RedmanM32ndSVET8thFLEET FEET TRIATHLETES02:22:16+00:30:42
38th

581

Neil HeggieM33rdVET6th02:22:22+00:30:48
39th

590

Laura KentF6thVET2ndPerth Triathlon Club02:22:34+00:31:00
40th

598

Sian ToveyF7thVET3rdFusion Triathlon Club02:23:04+00:31:30
41st

592

Alison MackenzieF8thsenior4thFusion Triathlon Club02:23:07+00:31:33
42nd

534

Alex SanzM34thsenior20thPentland Triathletes02:23:55+00:32:21
43rd

573

Joe MaloneM35thsenior21st02:24:14+00:32:40
44th

617

Colin ForbesM36thVET7th02:24:29+00:32:55
45th

585

Malcolm DippieM37thVET8thScottish Fire & Rescue Service02:24:49+00:33:15
46th

542

Lara MacleanF9thVET4thFusion Triathlon Club02:24:49+00:33:15
47th

553

Colin WattersonM38thsenior22nd02:25:45+00:34:11
48th

567

Fabienne ThompsonF10thSVET1stPerth Triathlon Club02:26:52+00:35:18
49th

587

Justin Hutton-penmanM39thVET9thEDINBURGH TRIATHLETES02:27:16+00:35:42
50th

689

Bruce WilsonM40thsenior23rdEDINBURGH TRIATHLETES02:27:22+00:35:48
51st

596

David CochraneM41stVint1stJersey Triathlon Club02:27:40+00:36:06
52nd

577

Andrew MillerM42ndsenior24thPerth Triathlon Club02:27:46+00:36:12
53rd

658

Eliot SedmanM43rdsenior25th02:27:54+00:36:20
54th

562

Kelly BrewsterF11thsenior5thFusion Triathlon Club02:28:05+00:36:31
55th

584

Stuart DickM44thVET10thVOLCANO02:28:51+00:37:17
56th

624

Garry ForfarM45thsenior26thEdinburgh RC02:29:25+00:37:51
57th

651

Thomas RedaresM46thsenior27thnone02:29:33+00:37:59
58th

559

George BurnsM47thSVET9thMVH Triathlon Club02:30:28+00:38:54
59th

552

Dugald RobertsonM48thVET11thPentland Triathletes02:30:28+00:38:54
60th

639

Keith VarneyM49thVint2ndFLEET FEET TRIATHLETES02:30:44+00:39:10
61st

554

Steven RaineyM50thsenior28th02:31:50+00:40:16
62nd

540

Helen WintonF12thSVET2ndStirling Triathlon Club02:32:10+00:40:36
63rd

521

Lucy CrookstonF13thsenior6thCharnwood Triathlon Club02:32:14+00:40:40
64th

518

Lynsay FalconerF14thsenior7th02:33:21+00:41:47
65th

608

Stephen Inckle-sharpeM51stVET12th02:34:06+00:42:32
66th

591

Tony NugentM52ndSVET10thATHelite Triathlon Club02:34:29+00:42:55
67th

628

Marc BaileyM53rdVET13thGrangemouth Triathlon Club02:35:12+00:43:38
68th

620

Alicja WeyerF15thVET5thPerth Triathlon Club02:35:14+00:43:40
69th

637

Simon DukeM54thVET14th02:35:16+00:43:42
70th

566

Kevin ColcloughM55thVET15thTriathlon Inverness02:35:30+00:43:56
71st

660

Gareth PiggotM56thsenior29thGLENROTHES TRIATHLON CLUB02:35:42+00:44:08
72nd

655

Ross MartinM57thsenior30thGlasgow Triathlon Club02:35:43+00:44:09
73rd

548

Iain KirkwoodM58thsenior31stFusion Triathlon Club02:35:51+00:44:17
74th

636

Lorna SloanF16thVET6thAyrodynamic Triathlon Club02:35:52+00:44:18
75th

543

Grant MacmillanM59thsenior32ndStirling Triathlon Club02:36:00+00:44:26
76th

619

Keith FairbairnM60thVET16thEDINBURGH TRIATHLETES02:36:22+00:44:48
77th

599

Julia TrotterF17thVET7thEDINBURGH TRIATHLETES02:36:30+00:44:56
78th

600

Bruce SimpsonM61stSVET11thMontrose Triathlon Club02:36:42+00:45:08
79th

535

Cedric GerbierM62ndsenior33rdEDINBURGH TRIATHLETES02:36:46+00:45:12
80th

528

Graeme BrownM63rdsenior34thATHelite Triathlon Club02:37:04+00:45:30
81st

630

BARBARA AndersonF18thsenior8thFusion Triathlon Club02:37:13+00:45:39
82nd

602

Bill ReesM64thVint3rdGlasgow Triathlon Club02:37:40+00:46:06
83rd

632

Rachel HuntF19thsenior9th02:37:50+00:46:16
84th

611

Damien MathewsM65thsenior35th02:38:12+00:46:38
85th

565

Brian TimneyM66thSVET12th02:38:13+00:46:39
86th

578

Maggie DarrochF20thSVET3rdGlasgow Triathlon Club02:38:24+00:46:50
87th

688

Anna McfarlaneF21stsenior10thEDINBURGH TRIATHLETES02:39:40+00:48:06
88th

622

Nick BoytonM67thVET17thEDINBURGH TRIATHLETES02:39:50+00:48:16
89th

588

Fiona MacfarlaneF22ndsenior11thGrangemouth Triathlon Club02:40:00+00:48:26
90th

681

Iain McintyreM68thsenior36th02:40:02+00:48:28
91st

687

Alan ParryM69thsenior37thBlack Sands Triathlon Club - Nz02:40:21+00:48:47
92nd

635

James ShieldsM70thSVINT1stLomond rd.02:40:31+00:48:57
93rd

657

Colin MurchieM71stSVET13thG72 TRI02:40:32+00:48:58
94th

575

Herve BulaboisM72ndVET18thAyrodynamic Triathlon Club02:40:41+00:49:07
95th

546

Neil PirieM73rdVET19thEast Fife Triathlon Club02:41:15+00:49:41
96th

555

Moira AndersonF23rdsenior12thFLEET FEET TRIATHLETES02:41:27+00:49:53
97th

589

Julia LoecherbachF24thsenior13thEDINBURGH TRIATHLETES02:41:45+00:50:11
98th

671

Mark RaffertyM74thsenior38th02:41:49+00:50:15
99th

580

Leon WylieM75thSVET14th02:42:15+00:50:41
100th

557

Ruari HarrisM76thsenior39thAyrodynamic Triathlon Club02:42:35+00:51:01
101st

549

Nathalie JonesF25thsenior14th02:42:37+00:51:03
102nd

586

Sean WrightM77thsenior40th02:44:24+00:52:50
103rd

665

Susie GoodwinF26thsenior15th02:44:25+00:52:51
104th

659

Lynn GathererF27thsenior16thPerth Triathlon Club02:44:28+00:52:54
105th

656

Derek LiversidgeM78thVET20th02:45:10+00:53:36
106th

593

Susan MckayF28thVint1stFLEET FEET TRIATHLETES02:45:45+00:54:11
107th

558

Morag GreenF29thVET8thEDINBURGH TRIATHLETES02:46:26+00:54:52
108th

674

Gary ClarkM79thVET21st02:46:30+00:54:56
109th

623

Craig WhiteM80thsenior41stPerth Triathlon Club02:47:36+00:56:02
110th

571

Susan NisbetF30thVET9thEdinburgh #302:47:48+00:56:14
111st

610

Timothy BradshawM81stVET22nd02:48:55+00:57:21
112nd

683

Deborah MayF31stsenior17th02:49:12+00:57:38
113rd

678

Rachel MayF32ndsenior18th02:49:12+00:57:38
114th

607

ANNE MARIE CullenF33rdVET10thFusion Triathlon Club02:49:42+00:58:08
115th

582

Andy WilmshurstM82ndSVET15th02:50:07+00:58:33
116th

545

Laura FosterF34thsenior19th02:50:20+00:58:46
117th

642

Elspeth BurtonF35thSVET4thStirling Triathlon Club02:50:29+00:58:55
118th

564

Scott WalkingshawM83rdVET23rdEDINBURGH TRIATHLETES02:50:40+00:59:06
119th

618

Pamela DougallF36thVET11thPerth Triathlon Club02:51:09+00:59:35
120th

672

Johnn WillisM84thsenior42nd02:51:47+01:00:13
121st

609

Andy TaitM85thVET24thPentland Triathletes02:52:22+01:00:48
122nd

601

Nicola StewartF37thVET12thATHelite Triathlon Club02:52:36+01:01:02
123rd

648

Sergey JakovskyM86thsenior43rd02:52:54+01:01:20
124th

613

Helen YullF38thsenior20th02:53:15+01:01:41
125th

616

Douglas WoodM87thSVINT2ndStirling Triathlon Club02:55:38+01:04:04
126th

653

John WhaleM88thSVET16thG72 TRI02:56:43+01:05:09
127th

647

Rose CampbellF39thsenior21st02:57:41+01:06:07
128th

523

Nicki WilmshurstF40thsenior22nd02:58:05+01:06:31
129th

662

Jeanette StevensonF41stVET13thNewhaven Harbour Triathlon Club03:00:08+01:08:34
130th

638

Richard BeatonM89thSVET17thG72 TRI03:00:59+01:09:25
131st

652

Hazel StewartF42ndsenior23rdG72 TRI03:04:00+01:12:26
132nd

569

Lindsay DavidsonF43rdVET14thFusion Triathlon Club03:04:06+01:12:32
133rd

603

Amy LangridgeF44thsenior24th03:04:33+01:12:59
134th

654

Jennifer HumeF45thsenior25th03:05:34+01:14:00
135th

645

Chris SturrockM90thsenior44th03:05:45+01:14:11
136th

631

Annie PorterF46thsenior26th03:05:49+01:14:15
137th

605

Neil InnesM91stVET25thWest Lothian Triathlon03:06:18+01:14:44
138th

677

Victor WhiteM92ndVET26th03:07:07+01:15:33
139th

676

Christine GlendinningF47thsenior27thGrangemouth Triathlon Club03:08:45+01:17:11
140th

663

David LagoaM93rdsenior45th03:12:39+01:21:05
141st

615

Barbara Ann Hogarth HogarthF48thVET15thGrangemouth triathlon club03:15:26+01:23:52
142nd

661

Serame BroderickM94thVET27th03:16:01+01:24:27
143rd

802

Lesley MarshallF49thRELAY2ndMaddis Marauders03:17:20+01:25:46
144th

643

Denise TraceyF50thSVET5thTeam TOD03:17:59+01:26:25
145th

680

Nicki GallowayF51stVET16th03:22:35+01:31:01
146th

675

Emily AstorF52ndsenior28th03:28:59+01:37:25
147th

667

Gillian KennedyF53rdVint2ndPerth Triathlon Club03:41:44+01:50:10
148th

682

Tracey JoyceF54thSVET6th03:51:16+01:59:42
149th

625

Nina MelvilleF55thsenior29th03:56:09+02:04:35
150th

644

Ailsa SutherlandF56thSVET7thTeam TOD04:03:09+02:11:35
DNF (4 in total)
-

621

John ChristyMSVETEdinburgh RC00:00:00-
-

568

Paul ChowdhryMVETEDINBURGH TRIATHLETES00:00:00-
-

533

Ross KennedyMseniorPerth Triathlon Club00:00:00-
-

512

Sarah StephenFsenior00:00:00-

You may also be interested in...

Hereford Triathlon Sprint Distance 2019-06-30 10:00:00
Halesowen Triathlon Sprint Distance 2019-04-07 08:00:00
UPTON Triathlon Sprint Triathlon 2019-07-13 11:00:00
East Leake Triathlon Sprint Distance 2019-03-31 08:00:00