Basildon Aquathlon 2019

Apr
07
2019

Splits

  • 400 metre Swim

    — ''

  • 3,000 metre Run

    — ''

Race Options

Map

Adult/Youth

Triathlon | 2019-04-07 12:30pm
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (107 in total)
1st

278

Scott CarpenterM1stYOUTH1stHoddesdon Tri Club00:25:17-
2nd

267

Tom MuersM2ndsenior1stEAST ESSEX TRI CLUB00:25:42+00:00:25
3rd

264

Joseph LaneM3rdJUNIOR1st00:25:50+00:00:33
4th

275

Rob DavisM4thVet 40+1stCAMBRIDGE TRIATHLON CLUB00:26:02+00:00:45
5th

270

Graham BootyM5thVet 40+2ndBenfleet Running Club00:26:16+00:00:59
6th

282

Ian GeorgeM6thVet 50+1stEAST ESSEX TRI CLUB00:26:23+00:01:06
7th

240

Peter SmaleM7thsenior2nd00:26:43+00:01:26
8th

247

Simon DanielM8thVet 40+3rdTRISudbury00:26:52+00:01:35
9th

274

Andrew JopsonM9thVet 40+4thBenfleet Running Club00:26:55+00:01:38
10th

271

Holly FreegardF1stYOUTH1st00:27:14+00:01:57
11th

225

Elizabeth BellingerF2ndVet 40+1stBISHOP'S STORTFORD RC00:27:23+00:02:06
12th

241

Ben BrooksM10thJUNIOR2ndEAST ESSEX TRI CLUB00:27:31+00:02:14
13th

259

Gail WrightF3rdsenior1stHastings & Rother Tri Club00:27:38+00:02:21
14th

246

Alan ClarkM11thVet 50+2ndEAST ESSEX TRI CLUB00:27:43+00:02:26
15th

265

David WalpoleM12thVet 40+5th00:28:04+00:02:47
16th

253

Joseph PerryM13thYOUTH2ndBlackwater triathlon club00:28:19+00:03:02
17th

256

Samuel WillisM14thYOUTH3rdHoddesdon Tri Club00:28:32+00:03:15
18th

238

Gareth BatesM15thsenior3rdFreedom Tri00:28:34+00:03:17
19th

257

David MoffatM16thsenior4th00:28:41+00:03:24
20th

263

Thomas DudmanM17thYOUTH4th00:28:41+00:03:24
21st

276

Christian GrayM18thsenior5thEAST ESSEX TRI CLUB00:28:46+00:03:29
22nd

223

David CoxM19thVet 40+6thEAST ESSEX TRI CLUB00:28:47+00:03:30
23rd

212

James EvansM20thsenior6th00:28:48+00:03:31
24th

191

Janice BrownF4thVet 50+1stEAST ESSEX TRI CLUB00:28:58+00:03:41
25th

210

Jonathan GrayM21stsenior7thTRISudbury00:29:05+00:03:48
26th

272

Millie NorthF5thYOUTH2ndEAST ESSEX TRI CLUB00:29:09+00:03:52
27th

262

Charlie BoldockM22ndYOUTH5thTRISudbury00:29:11+00:03:54
28th

268

Peter BiggsM23rdVet 40+7thHoddesdon Tri Club00:29:15+00:03:58
29th

242

Alexander LittleM24thYOUTH6thBlackwater triathlon club00:29:27+00:04:10
30th

228

William MayesM25thYOUTH7thEAST ESSEX TRI CLUB00:29:29+00:04:12
31st

261

Thomas WillisM26thJUNIOR3rdHoddesdon Tri Club00:29:35+00:04:18
32nd

219

Samuel HillM27thsenior8thEAST ESSEX TRI CLUB00:29:48+00:04:31
33rd

234

Ruth KingF6thsenior2ndBlackwater triathlon club00:29:50+00:04:33
34th

224

Ray BrooksM28thVet 40+8thEAST ESSEX TRI CLUB00:30:06+00:04:49
35th

250

Sasha ClarkF7thYOUTH3rdWaldenJNR00:30:20+00:05:03
36th

244

Daniel MayesM29thJUNIOR4thEAST ESSEX TRI CLUB00:30:37+00:05:20
37th

218

Emily GoodaleF8thVet 40+2nd00:30:41+00:05:24
38th

260

Jo CroftF9thVet 40+3rdHoddesdon Sc00:30:44+00:05:27
39th

204

Christopher ThorntonM30thVet 50+3rdTRISudbury00:31:19+00:06:02
40th

214

Andrew BiggM31stsenior9thTRISudbury00:31:19+00:06:02
41st

258

Daniel JagoM32ndVet 40+9thEAST ESSEX TRI CLUB00:31:23+00:06:06
42nd

194

Phil MarkhamM33rdVet 40+10th00:31:35+00:06:18
43rd

235

Ethan BiggsM34thYOUTH8thHoddesdon Tri Club00:31:39+00:06:22
44th

243

Nathan ClarkeM35thYOUTH9thEAST ESSEX TRI CLUB00:31:58+00:06:41
45th

187

Joanne SullivanF10thVet 40+4thEAST ESSEX TRI CLUB00:32:11+00:06:54
46th

220

Aidan KerrM36thVet 40+11thEAST ESSEX TRI CLUB00:32:26+00:07:09
47th

232

Paul WoodroffeM37thVet 50+4th00:32:33+00:07:16
48th

231

Angela ChisholmF11thVet 40+5th00:32:34+00:07:17
49th

251

Abigail BarnesF12thJUNIOR1stWaldenJNR00:32:39+00:07:22
50th

201

Grace DruryF13thYOUTH4thTRISudbury00:32:40+00:07:23
51st

206

Adrian LawrenceM38thVet 50+5th00:32:59+00:07:42
52nd

221

Jo PhelpsF14thVet 40+6thEAST ESSEX TRI CLUB00:33:18+00:08:01
53rd

209

Hannah JohnsonF15thYOUTH5thTRISudbury00:33:23+00:08:06
54th

173

Christoph LeinemannM39thVet 40+12th00:33:43+00:08:26
55th

226

Nic VincentM40thVet 50+6thBlackwater triathlon club00:33:55+00:08:38
56th

279

Lee NorthM41stVet 40+13thEAST ESSEX TRI CLUB00:34:18+00:09:01
57th

172

Laura DurnF16thVet 40+7th00:34:24+00:09:07
58th

183

Sarah HibbleF17thVet 40+8thTRISudbury00:34:33+00:09:16
59th

207

Dominic MasonM42ndVet 50+7thBISHOP'S STORTFORD RC00:34:39+00:09:22
60th

208

Victoria HopkinsF18thVet 40+9thEAST ESSEX TRI CLUB00:34:49+00:09:32
61st

227

Charlotte AllenF19thsenior3rdEAST ESSEX TRI CLUB00:35:09+00:09:52
62nd

189

Abbie WallaceF20thYOUTH6thBlackwater triathlon club00:35:11+00:09:54
63rd

211

Emma De CruzF21stsenior4th00:35:17+00:10:00
64th

254

Coral DunkF22ndYOUTH7thBlackwater triathlon club00:35:29+00:10:12
65th

266

Maggie WyperF23rdYOUTH8thHoddesdon Tri Club00:35:31+00:10:14
66th

190

Andrew Rouyer-brownM43rdVet 50+8thEAST ESSEX TRI CLUB00:35:53+00:10:36
67th

198

Rhys DaviesM44thVet 50+9thFul-On Tri Triathlon Club00:35:54+00:10:37
68th

222

Sue MayesF24thVet 50+2ndEAST ESSEX TRI CLUB00:36:01+00:10:44
69th

188

Alison VincentF25thVet 50+3rdBlackwater triathlon club00:36:06+00:10:49
70th

192

Sue FullerF26thVet 50+4thEAST ESSEX TRI CLUB00:36:06+00:10:49
71st

180

James ChauvetM45thYOUTH10th00:36:12+00:10:55
72nd

181

Deborah HallF27thsenior5thEAST ESSEX TRI CLUB00:36:26+00:11:09
73rd

249

Sam DerryF28thVet 40+10thTRISudbury00:36:32+00:11:15
74th

178

Mark BaileyM46thVet 50+10th00:36:58+00:11:41
75th

233

Sarah FarleyF29thsenior6thTRISudbury00:37:04+00:11:47
76th

193

Jim RileyM47thVet 40+14th00:37:20+00:12:03
77th

166

Matthew PoultonM48thVet 40+15th00:37:23+00:12:06
78th

281

Dominic ClarkM49thYOUTH11thTRISudbury00:37:23+00:12:06
79th

164

Becca AustinF30thVet 40+11th00:37:37+00:12:20
80th

255

Natalie MclarenF31stsenior7thTRISudbury00:37:47+00:12:30
81st

195

Louise DeanF32ndVet 50+5thBlackwater triathlon club00:38:14+00:12:57
82nd

203

Suzanne FrostF33rdVet 40+12thTRISudbury00:38:26+00:13:09
83rd

184

Leanne CoxF34thVet 40+13th00:38:27+00:13:10
84th

196

Kevin CarleyM50thVet 50+11thBlackwater triathlon club00:38:34+00:13:17
85th

176

Tara MerrellF35thVet 40+14th00:38:36+00:13:19
86th

170

Richard FisherM51stVet 40+16thShoebury Bay Running Club00:38:37+00:13:20
87th

245

Emma MuersF36thsenior8thEAST ESSEX TRI CLUB00:38:41+00:13:24
88th

177

Cathy BeardF37thVet 50+6thTRISudbury00:39:42+00:14:25
89th

217

Nicola AshworthF38thVet 40+15thTRISudbury00:39:56+00:14:39
90th

230

Sarah ClarkeF39thsenior9thTRISudbury00:40:02+00:14:45
91st

182

Trevor HandM52ndVet 50+12thEAST ESSEX TRI CLUB00:40:30+00:15:13
92nd

167

Nicola ReynoldsF40thsenior10thTri2O Triathlon Club00:40:31+00:15:14
93rd

202

Lisa SutherlandF41stVet 40+16thTRISudbury00:40:42+00:15:25
94th

215

Jordan KempF42ndsenior11thEAST ESSEX TRI CLUB00:40:48+00:15:31
95th

229

Emily BamberF43rdYOUTH9thEAST ESSEX TRI CLUB00:41:28+00:16:11
96th

179

Ron NamanM53rdVet 50+13thShaftesbury Cycling Club00:41:35+00:16:18
97th

168

Sue TetleyF44thVet 40+17thTRISudbury00:41:52+00:16:35
98th

171

Ian BelcherM54thVet 40+17th00:42:23+00:17:06
99th

185

Laura Stanton-davisF45thVet 40+18thTRISudbury00:42:45+00:17:28
100th

239

Jack TeodorskiM55thYOUTH12thInfinity Triathlon Club00:43:05+00:17:48
101st

169

Tanya BowersF46thVet 40+19thTRISudbury00:43:26+00:18:09
102nd

162

Mike PetcheyM56thVet 50+14th00:44:47+00:19:30
103rd

277

Joanne GreenhalghF47thVet 50+7thTRISudbury00:44:58+00:19:41
104th

163

Colin ShiptonM57thVet 50+15th00:49:24+00:24:07
105th

165

Christopher EyettM58thsenior10th00:50:28+00:25:11
106th

216

Shaun BoldockM59thVet 40+18thTRISudbury00:51:12+00:25:55