Galashiels sprint triathlon 2014

Apr
20
2014

Splits

  • 400 metre Swim
  • 20 kilometre Cycle
  • 5 kilometre Run

Race Options

Entry Details

Athlete places300
Age range14 - 99
Entry 0.00

Map

Sprint Distance

Triathlon | 2014-04-20 10:00am
1 viewed last hour.

Entry Details

Athlete places300
Age range14 - 99
Entry 0.00

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (166 in total)
1st

15

Ewan BrownM1stSEN1st01:03:07-
2nd

4

STEPHEN ClarkM2ndV401stFIFE AC01:04:34+00:01:27
3rd

1

Jordan HullM3rdJUN1st01:04:45+00:01:38
4th

2

Martin GoreM4thSEN2ndEdinburgh RC01:05:51+00:02:44
5th

16

Mark ArndtM5thV402ndWest Lothian Triathlon01:07:08+00:04:01
6th

3

Paul KerrM6thSEN3rdOrkney Tri01:07:09+00:04:02
7th

8

Graham SimpsonM7thSEN4thtweed tri01:08:18+00:05:11
8th

10

Andy NivenM8thSEN5thTri Northumberland01:08:42+00:05:35
9th

6

Hazel SmithF1stSEN1stEdinburgh RC01:09:32+00:06:25
10th

22

Paul DavisM9thSEN6thEdinburgh RC01:10:04+00:06:57
11th

59

Leahn ParryM10thSEN7th01:11:02+00:07:55
12th

7

Robert HumeM11thV501stEDINBURGH ROAD CLUB01:11:11+00:08:04
13th

40

Lee TaitM12thSEN8thTriNorthumberland01:11:16+00:08:09
14th

18

Gregor AngusM13thSEN9thEdinburgh RC01:11:18+00:08:11
15th

26

Ross MeldrumM14thSEN10thWest Lothian Triathlon01:11:20+00:08:13
16th

27

Craig GoldieM15thV403rdeast lothian triathlon club01:11:39+00:08:32
17th

19

David HuckellM16thSEN11thNHTC01:11:46+00:08:39
18th

76

Adam FletcherM17thV404thTweed Triathlon01:12:41+00:09:34
19th

9

Keira MurrayF2ndSEN2ndEDINBURGH TRIATHLETES01:13:11+00:10:04
20th

63

Brian YatesM18thSEN12thButterfly Events01:14:08+00:11:01
21st

45

Jonathan TaylorM19thV405thBorder Triathletes01:14:22+00:11:15
22nd

38

Grahame VeitchM20thV406thBORDERS TRIATHLETES01:14:46+00:11:39
23rd

5

LINDSAY TurnbullF3rdV401stTYNE TRI01:15:03+00:11:56
24th

20

James SmithM21stSEN13th01:15:06+00:11:59
25th

12

Penny RotherF4thV501stEdinburgh RC01:15:47+00:12:40
26th

33

Colin BarnettM22ndSEN14thGRC Tri01:15:47+00:12:40
27th

68

Dave KingstonM23rdV502ndNewhaven Harbour Triathlon Club01:16:07+00:13:00
28th

39

Niall DarrochM24thV407thPentland Triathletes01:16:19+00:13:12
29th

72

Richard FrickletonM25thSEN15thEdinburgh RC01:16:29+00:13:22
30th

36

Tom PattisonM26thSEN16thTri Northumberland01:16:39+00:13:32
31st

87

Tom EllisM27thSEN17th01:16:47+00:13:40
32nd

64

Eddie TurnbullM28thV503rdDavid Lloyd Edinburgh West01:17:15+00:14:08
33rd

13

Joyce MarkF5thV502ndTweed Triathlon Club01:17:19+00:14:12
34th

24

John MurrayM29thSEN18thGlasgow Triathlon Club01:17:59+00:14:52
35th

28

Kevin GemsonM30thV408thDavid Lloyd Edinburgh01:18:19+00:15:12
36th

23

Neil VintM31stSEN19thGlasgow Fusion01:18:28+00:15:21
37th

51

Paul SaddlerM32ndV601stEDINBURGH ROAD CLUB01:18:38+00:15:31
38th

31

Jane HolmesF6thV402ndTweed Triathlon01:18:43+00:15:36
39th

139

David SloanM33rdSEN20thdumfries and galloway triathlon club01:18:52+00:15:45
40th

75

David GoodallM34thSEN21st01:19:04+00:15:57
41st

50

Matt PadenM35thV409thPentland Triathletes01:20:07+00:17:00
42nd

94

Ryan GalbraithM36thSEN22ndKelso01:20:39+00:17:32
43rd

67

Mark FinlayM37thV504thEdinburgh RC01:20:50+00:17:43
44th

56

Gerry TimoneyM38thV4010th01:21:06+00:17:59
45th

42

Steve BrownM39thV505th01:21:24+00:18:17
46th

125

Steven HoneymanM40thSEN23rd01:21:32+00:18:25
47th

17

Geoff Soler-gomezM41stV4011th01:21:41+00:18:34
48th

69

Rachel FaganF7thV403rdBorder Triathletes01:21:52+00:18:45
49th

46

Sandra ColamartinoF8thV404thNewhaven Harbour Triathlon Club01:21:53+00:18:46
50th

62

Jack CunninghamM42ndSEN24thEdinburgh University01:22:03+00:18:56
51st

129

Michal BartosikM43rdSEN25thNHTC01:22:03+00:18:56
52nd

80

Stephen McculloughM44thV506thEdinburgh RC01:22:11+00:19:04
53rd

30

Peter JamesonM45thV602ndArragon Cumbria Tri Club01:22:17+00:19:10
54th

53

Rob QuarmM46thSEN26thEdinburgh Southern orienteering club01:22:28+00:19:21
55th

84

Mark LaurieM47thV4012thF4LCoaching01:22:29+00:19:22
56th

35

Anne PeatF9thV405thEdinburgh RC01:22:36+00:19:29
57th

90

Mari LaidlawF10thSEN3rdNewhaven Harbour Triathlon Club01:23:16+00:20:09
58th

61

Berit InksterF11thSEN4thEdinburgh RC01:23:35+00:20:28
59th

97

David SmithM48thV507thCarlisle Tri Club01:23:35+00:20:28
60th

104

Steven GillanM49thSEN27thBorder Triathletes01:23:52+00:20:45
61st

57

Brian WatsonM50thV508thDavid Lloyd Edinburgh01:23:53+00:20:46
62nd

66

Gillian HislopF12thSEN5thPentland Triathletes01:24:12+00:21:05
63rd

101

Erin BeveridgeF13thSEN6thEdinburgh RC01:24:13+00:21:06
64th

96

Darren HunterM51stSEN28th01:24:23+00:21:16
65th

32

Neil MooreM52ndSEN29th01:24:27+00:21:20
66th

144

William RobertsonM53rdV509th01:24:38+00:21:31
67th

124

David BrownM54thSEN30thGlasgow Triathlon Club01:24:59+00:21:52
68th

14

Michael RossM55thSEN31st01:25:07+00:22:00
69th

60

Deborah DickinsonF14thSEN7th01:25:29+00:22:22
70th

131

Al DonaldM56thV5010thaldon coaching01:25:45+00:22:38
71st

25

Diane ChaneyF15thV503rdF4L Triathlon Coaching01:25:46+00:22:39
72nd

169

George WaughM57thV4013th01:25:51+00:22:44
73rd

134

Michael TothM58thV5011thCarlisle Tri01:25:53+00:22:46
74th

114

John JonesM59thSEN32ndEDINBURGH TRIATHLETES01:25:58+00:22:51
75th

109

Michael MckayM60thV5012th01:26:15+00:23:08
76th

37

Fiona RiggF16thSEN8thEDINBURGH TRIATHLETES01:26:34+00:23:27
77th

52

Cliff BrownM61stV5013thGlasgow Triathlon Club01:27:00+00:23:53
78th

79

Iain BuckleyM62ndSEN33rd01:27:05+00:23:58
79th

41

Lesley CookF17thSEN9th01:27:13+00:24:06
80th

147

Paul DemarcoM63rdV4014th01:27:28+00:24:21
81st

73

Hugh McmichaelM64thSEN34th01:28:05+00:24:58
82nd

88

Lorna BarnesF18thV406thPentland Triathletes01:28:11+00:25:04
83rd

149

Craig HayesM65thSEN35th01:28:12+00:25:05
84th

133

Andrew ChapmanM66thV4015thBCTTT01:28:20+00:25:13
85th

110

Anya CampbellF19thV407thGala Harriers01:28:30+00:25:23
86th

44

Fiona HerbertsonF20thV408thAyrodynamic Triathlon Club01:28:33+00:25:26
87th

34

Suzie MilburnF21stSEN10thKelso01:28:41+00:25:34
88th

116

Steven GibsonM67thSEN36thn/a01:28:41+00:25:34
89th

140

Peter DicksonM68thSEN37th01:28:43+00:25:36
90th

161

Barry KeepenceM69thV5014th01:28:56+00:25:49
91st

29

Maureen ParkerF22ndV504thArragon Cumbria Tri Club01:28:58+00:25:51
92nd

74

Angela KiddF23rdV409thEdinburgh RC01:29:00+00:25:53
93rd

93

Gary HallidayM70thSEN38th01:29:15+00:26:08
94th

122

Fiona ShepherdF24thV4010thGala Harriers01:29:23+00:26:16
95th

115

Anne WeirF25thV4011thNA01:29:46+00:26:39
96th

85

Nicola FreedmanF26thV4012thPentland Triathlon01:29:51+00:26:44
97th

119

Robert ScottM71stV4016th01:30:13+00:27:06
98th

145

David LewisM72ndV4017thEdinburgh RC01:31:23+00:28:16
99th

106

Malcolm MoffatM73rdV4018th01:31:39+00:28:32
100th

92

Blair MckayM74thV603rdLanark01:31:40+00:28:33
101st

117

Mark PaxtonM75thSEN39th01:31:53+00:28:46
102nd

164

James KellockM76thV4019thdumfries and galloway triathlon club01:31:56+00:28:49
103rd

175

Gary WorthingtonM77thSEN40thnone01:32:16+00:29:09
104th

111

Harriet ByattF27thV505thNewhaven Harbour Triathlon Club01:32:20+00:29:13
105th

107

Tony SegallM78thV5015thMUSSELBURGH & DISTRICT AC01:32:29+00:29:22
106th

118

Richard SmithsonM79thSEN41st01:32:29+00:29:22
107th

81

Douglas CookM80thV5016th01:32:33+00:29:26
108th

48

Sheila Elizabeth KiddF28thV4013thEdinburgh RC01:32:34+00:29:27
109th

137

Mark CaldowM81stV4020th01:32:43+00:29:36
110th

99

Gary WintersM82ndSEN42nd01:32:45+00:29:38
111st

82

Keith PennyM83rdSEN43rd01:32:52+00:29:45
112nd

71

Bill ReesM84thV604thGLASGOW01:32:56+00:29:49
113rd

143

Euan LindsayM85thV4021stPentland Triathletes01:32:58+00:29:51
114th

89

Stuart DicksonM86thSEN44thBORDERS TRIATHLETES01:33:06+00:29:59
115th

152

Sarah OrmerodF29thSEN11th01:33:11+00:30:04
116th

123

Alastair SkeltonM87thSEN45th01:33:37+00:30:30
117th

136

Jennifer AndersonF30thSEN12th01:34:06+00:30:59
118th

160

Allan PatonM88thV4022nd01:34:19+00:31:12
119th

150

David MurrayM89thSEN46thn/a01:34:34+00:31:27
120th

153

Nina TomlinF31stSEN13thGRC Triathlon01:35:06+00:31:59
121st

113

Richard ClaytonM90thV5017thEDINBURGH ROAD CLUB01:35:11+00:32:04
122nd

162

Ken CameronM91stV4023rd01:35:26+00:32:19
123rd

126

Lorna MitchellF32ndV4014th01:35:36+00:32:29
124th

91

Katrona MethvenF33rdV601stbordertriathletes01:35:38+00:32:31
125th

21

Roddy GladstoneM92ndSEN47th01:35:39+00:32:32
126th

138

Jedd WilsonM93rdV4024th01:35:53+00:32:46
127th

49

Euan MillerM94thSEN48th01:35:58+00:32:51
128th

132

Derek RendallM95thV5018thWest Lothian Triathlon01:36:23+00:33:16
129th

141

Colin McmullanM96thV5019thWest Lothian01:36:46+00:33:39
130th

156

Louie PlenderleithM97thV605thFusion Triathlon Club01:37:02+00:33:55
131st

108

Liz TaylorF34thV4015thBorder Triathletes01:37:28+00:34:21
132nd

78

Nicola BishopF35thSEN14thStirling Tri Club01:37:36+00:34:29
133rd

151

Kath SmithF36thV506thCarlisle Tri Club01:37:52+00:34:45
134th

128

Paul PinsonM98thV5020th01:37:55+00:34:48
135th

55

Mark ShermanM99thV4025thPentland Triathletes01:38:16+00:35:09
136th

127

Norman DixonM100thV5021stPentland Triathletes01:38:34+00:35:27
137th

83

Jennifer McleanF37thV4016thNewhaven Harbour Triathlon Club01:38:35+00:35:28
138th

95

Janyne AfsethM101stV4026thNewhaven Harbour Triathlon Club01:38:42+00:35:35
139th

120

Tina MillweF38thV507th01:39:15+00:36:08
140th

112

Karen MunroF39thV508thNewhaven Harbour01:39:23+00:36:16
141st

102

Magic SandlanM102ndV4027th01:39:42+00:36:35
142nd

146

Lesley ShiellF40thV4017th01:39:47+00:36:40
143rd

100

Graham TurnbullM103rdSEN49th01:40:41+00:37:34
144th

165

Kenny ScottM104thV4028th01:40:56+00:37:49
145th

168

Ian SwiftM105thV5022nd01:41:33+00:38:26
146th

130

Sue KingstonF41stV602ndNewhaven Harbour Triathlon Club01:41:46+00:38:39
147th

121

Donald FrancisM106thV4029th01:42:36+00:39:29
148th

158

Jill BarrowF42ndSEN15th01:43:05+00:39:58
149th

179

Stuart DunsfordM107thSEN50th01:43:22+00:40:15
150th

98

Calum KilgourM108thV4030th01:43:37+00:40:30
151st

166

Arnot KiddM109thV606th01:44:12+00:41:05
152nd

58

Stirling StewartM110thV5023rd01:44:46+00:41:39
153rd

170

William McdermottM111stV5024th01:44:50+00:41:43
154th

142

Iona MintoF43rdV4018th01:45:35+00:42:28
155th

154

Katie FrancisF44thSEN16th01:45:59+00:42:52
156th

135

Liz SimF45thV4019thEDINBURGH TRIATHLETES01:46:00+00:42:53
157th

155

Nicola YoungF46thSEN17th01:48:30+00:45:23
158th

167

CAROLYN DysonF47thV509thNewhaven Harbour Tri Club01:48:41+00:45:34
159th

163

Ryan CraigM112ndSEN51stnone01:51:02+00:47:55
160th

177

Anne PlenderleithF48thV5010thFusion Triathlon Club01:52:29+00:49:22
161st

148

Chris LyonsM113rdV5025th01:53:08+00:50:01
162nd

157

Elaine SandemanF49thV5011thPentland Triathletes01:54:29+00:51:22
163rd

173

John DicksonM114thV607thStirling Triathlon Club01:58:13+00:55:06
164th

159

Patricia AngusF50thV603rdEDINBURGH TRIATHLETES01:58:48+00:55:41
165th

174

Billy McbainM115thV4031stGala Harriers02:00:53+00:57:46
166th

172

Shona AlexanderF51stV5012thAlnwick Triathlon Club02:13:27+01:10:20
DNF (2 in total)
-

86

Mitchell FraserMV40Edinburgh RC00:00:00-
-

65

John TaylorMV5000:00:00-