Trifarm Chelmsford Triathlon 2015

Jun
14
2015

Splits

  • 800 metre Swim
  • 20 kilometre Cycle
  • 4 kilometre Run

Race Options

Map

Sprint Distance

Triathlon | 2015-06-14 08:00am
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (84 in total)
1st

95

Chris StuartM1stV401st01:06:45-
2nd

92

Harrison SmithM2ndSEN1st01:07:25+00:00:40
3rd

91

Stephen WilsonM3rdSEN2nd01:08:52+00:02:07
4th

94

Markus AllenM4thSEN3rd01:10:04+00:03:19
5th

80

Paul SpowageM5thV402ndBorn2Tri01:13:24+00:06:39
6th

79

Bill SmithM6thV403rdEast Essex Triathlon Club01:14:15+00:07:30
7th

54

Marc MillerM7thV404thEast Essex Triathlon Club01:14:53+00:08:08
8th

44

Tom KelsallM8thSEN4th01:15:22+00:08:37
9th

45

Philip KerridgeM9thV405th01:15:32+00:08:47
10th

46

Paul KingM10thSEN5th01:15:47+00:09:02
11th

30

Rob FlackM11thV406th01:16:37+00:09:52
12th

32

Charlie GaimsterM12thSEN6th01:16:53+00:10:08
13th

73

Fraser ScobieM13thSEN7th01:17:58+00:11:13
14th

53

Jack Edward MartinM14thSEN8th01:18:27+00:11:42
15th

41

Lucy HurleyF1stSEN1stnicetri st neots01:19:26+00:12:41
16th

11

Ray BrooksM15thV407thEast Essex Triathlon Club01:19:47+00:13:02
17th

58

Nick NewmanM16thV408th01:20:05+00:13:20
18th

16

Graeme ButlerM17thSEN9th01:20:29+00:13:44
19th

100

Simon AltyM18thV409th01:20:31+00:13:46
20th

33

Andrew C GanderM19thSEN10thHavering Tri01:20:36+00:13:51
21st

23

Scott DarneyM20thSEN11thWitham Running club01:20:49+00:14:04
22nd

38

Paul HaywardM21stV4010th01:21:49+00:15:04
23rd

64

Georgina PymerF2ndSEN2nd01:21:53+00:15:08
24th

65

Mike QuayeM22ndV4011th01:22:16+00:15:31
25th

56

Joseph NeighbourM23rdSEN12thJBR RUN & TRI CLUB01:22:23+00:15:38
26th

82

James ThompsonM24thSEN13th01:23:01+00:16:16
27th

22

ALEX CrossM25thSEN14thLFB01:23:02+00:16:17
28th

13

Gary BrownM26thV4012th01:23:15+00:16:30
29th

4

Y.o.a Team 3 RU1stREL1st01:23:16+00:16:31
30th

84

Richard WalkerM27thSEN15th01:23:31+00:16:46
31st

76

Tim SeniorM28thSEN16th01:23:45+00:17:00
32nd

6

Alan AshtonM29thSEN17thSPRINGFIELD STRIDERS RC01:23:55+00:17:10
33rd

52

ROB MarekM30thSEN18thEast Essex Triathlon Club01:24:00+00:17:15
34th

49

Andrew LakerM31stSEN19thHavering Tri01:24:10+00:17:25
35th

62

Justin PolleyM32ndV4013thEast Essex Triathlon Club01:24:24+00:17:39
36th

60

Stuart PeaceM33rdV4014th01:24:47+00:18:02
37th

29

David FeeneyM34thV4015th01:24:53+00:18:08
38th

10

Sarah BoltonF3rdSEN3rdWindrush01:24:56+00:18:11
39th

21

Mike CotterillM35thV4016thBorn2Tri01:25:00+00:18:15
40th

83

Christopher UnderwoodM36thSEN20th01:25:16+00:18:31
41st

77

David SeymourM37thSEN21st01:25:59+00:19:14
42nd

40

Peter HodgsonM38thV4017thLITTLE BADDOW RIDGE RUNNERS01:26:07+00:19:22
43rd

87

Allen WellsM39thSEN22nd01:26:08+00:19:23
44th

50

Graham LanderM40thV4018th01:27:39+00:20:54
45th

69

Tony RymerM41stV4019th01:28:26+00:21:41
46th

39

Michaela HerrmannF4thSEN4th01:29:36+00:22:51
47th

61

jo PhelpsF5thV401stEast Essex Triathlon Club01:30:01+00:23:16
48th

18

Catharina ChildsF6thV402nd01:30:06+00:23:21
49th

36

Paul HalseyM42ndV4020th01:31:52+00:25:07
50th

88

Steve WillisM43rdV4021st01:31:54+00:25:09
51st

97

MICHAEL MorganM44thV4022nd01:32:30+00:25:45
52nd

93

Edward Alty FormM45thSEN23rd01:32:36+00:25:51
53rd

17

Ian CatleyM46thV4023rd01:32:37+00:25:52
54th

15

Chris BrunsM47thSEN24thREDCAPS01:33:41+00:26:56
55th

25

Julie EdgellF7thV403rd01:33:42+00:26:57
56th

12

Ben BrooksM48thSEN25thEast Essex Triathlon Club01:34:18+00:27:33
57th

96

Luke ParkerM49thSEN26th01:34:35+00:27:50
58th

57

Geoffrey NevettM50thSEN27thEast Essex Triathlon Club01:34:40+00:27:55
59th

51

Ian MadelinM51stV4024th01:35:10+00:28:25
60th

9

Adam BennettM52ndV4025th01:36:39+00:29:54
61st

42

Owen HurleyM53rdSEN28thNiceTri01:36:44+00:29:59
62nd

68

Tracy RoddF8thV404th01:37:02+00:30:17
63rd

3

Y.o.a Team 1 RU2ndREL2nd01:37:05+00:30:20
64th

86

Ken WebsterM54thV4026th01:37:21+00:30:36
65th

8

Helen BatemanF9thV405th01:37:56+00:31:11
66th

5

Team Harwood RU3rdREL3rdBlackwater Tri Club01:39:05+00:32:20
67th

7

Jason BarrettM55thSEN29th01:39:52+00:33:07
68th

66

Adam RibbitsM56thSEN30th01:39:57+00:33:12
69th

70

Graeme SalmonsM57thV4027th01:40:43+00:33:58
70th

37

Joshua Hang GongM58thSEN31st01:40:56+00:34:11
71st

67

Clifford Robinson-hullM59thSEN32nd01:41:24+00:34:39
72nd

85

Kelly WarehamF10thSEN5th01:41:29+00:34:44
73rd

14

Katie BrunsF11thSEN6thREDCAPS AND BENFLEET RUNNING CLUB01:41:32+00:34:47
74th

75

Wayne SellM60thV4028th01:43:44+00:36:59
75th

71

Laura ScarlettF12thV406th01:44:00+00:37:15
76th

72

Nina SchofieldF13thV407th01:44:51+00:38:06
77th

19

Neil ColleranM61stV4029th01:45:40+00:38:55
78th

35

Deborah Elizabeth HallF14thSEN7th01:45:46+00:39:01
79th

74

Darren SellM62ndV4030th01:46:50+00:40:05
80th

48

Glenn KnightonM63rdV4031st01:47:48+00:41:03
81st

24

John EaglesM64thV4032nd01:48:28+00:41:43
82nd

89

Sarah WinnF15thV408th01:50:05+00:43:20
83rd

59

Graham NewmanM65thV4033rd01:50:29+00:43:44
84th

47

Kathy KingF16thV409th01:53:26+00:46:41
DNF (4 in total)
-

31

PAUL FranklinMV40Castle Point Joggers00:00:00-
-

28

Paul FeeneyMV4000:00:00-
-

20

Doug ConnellMV4000:00:00-
-

26

Andrew GroseMV40Havering Tri00:00:00-
Started (1 in total)
-

2

Y.o.a Team 2 RUREL00:00:00-

You may also be interested in...

Sudbury Triathlon Sprint Distance 2019-06-09 11:00:00
Dartford White Oak Triathlon Sprint Distance 2019-06-09 06:00:00
Tonbridge Triathlon Sprint Distance 2019-05-06 07:00:00
Beachborough Triathlon and Mixed Relay Event TriStart 2019-06-16 10:00:00