Allerthorpe Sprint Triathlon and Junior Aquathlon 2018

Jul
07
2018

Splits

  • 750 metre Swim

    — ''

  • 20 kilometre Cycle

    — ''

  • 5 kilometre Run

    — ''

Race Options

Organiser

Freebird Events

Map

Sprint Distance

Triathlon | 2018-07-07 09:00am
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (187 in total)
1st

85

Will AtkinsonM1stM 20-241st01:01:56-
2nd

1

OLIVER DixonM2ndM 25-291st01:02:20+00:00:24
3rd

100

Steve ClarkM3rdM 35-391stBritcon / Off That Couch Fitness01:02:34+00:00:38
4th

6

Ian SmithsonM4thM 30-341stTrigger Happy TC01:05:52+00:03:56
5th

18

NICK MortimerM5thM 45-491st01:06:44+00:04:48
6th

3

Kevin PearsM6thM 40-441st01:07:30+00:05:34
7th

94

Martin FentonM7thM 40-442nd01:07:40+00:05:44
8th

22

Adam GorrillM8thM 30-342nd01:07:44+00:05:48
9th

25

David MorganM9thM 55-591st01:08:33+00:06:37
10th

8

Hannah RiehertF1stF 30-341stTeam Bear Tri01:08:59+00:07:03
11th

31

JAMES BrayM10thM 30-343rdBARRACUDA TRI01:09:01+00:07:05
12th

39

JEFF MowbrayM11thM 60-641stNYP TRI01:09:03+00:07:07
13th

21

Mark HeadM12thM 40-443rdSUN CITY TRI01:09:05+00:07:09
14th

7

Amy PresslandF2ndF 30-342ndYork Triathlon Club01:09:36+00:07:40
15th

5

Alex McloughlinM13thM 35-392ndWo0tang Clan01:09:44+00:07:48
16th

10

Daniel JonesM14thM 35-393rdFTS Race Team01:10:26+00:08:30
17th

4

Braxston TimmM15thM 25-292nd01:10:40+00:08:44
18th

101

Dave ChristieM16thM 50-541st01:10:45+00:08:49
19th

30

Neil AtkinM17thM 30-344thPLANET X01:11:12+00:09:16
20th

15

Jamie TaylorM18thM 35-394thRacing TNT Triathlon01:11:25+00:09:29
21st

33

Edwin KrauseM19thM 40-444thHobbyAthletes.com01:11:31+00:09:35
22nd

9

Naomi DrakefordF3rdF 20-241stBARRACUDA TRI01:11:37+00:09:41
23rd

84

Jason DohertyM20thM 50-542ndFTS Race Team01:11:39+00:09:43
24th

91

Neil DuffieldM21stM 55-592nd01:12:33+00:10:37
25th

34

JAYNE BaldwinF4thF 50-541stDoncaster Tri Club01:12:48+00:10:52
26th

20

CHRIS ElletsonM22ndM 45-492ndBARRACUDA TRI01:13:01+00:11:05
27th

12

Mark JohnsonM23rdM 50-543rd01:13:18+00:11:22
28th

11

Eleanore NashF5thF 20-242nd01:13:35+00:11:39
29th

95

DARREN HotchkinM24thM 40-445th01:14:39+00:12:43
30th

198

Gary MarshallM25thM 40-446th01:14:46+00:12:50
31st

99

Keith DaviesM26thM 45-493rd01:14:48+00:12:52
32nd

129

Hadyn Moorby-daviesM27thM 55-593rdCraven Energy01:14:49+00:12:53
33rd

88

GARY RobertsonM28thM 45-494thCHESTER TRI01:15:08+00:13:12
34th

17

Eric DelmontM29thM 50-544thWakefield Triathlon Club01:15:24+00:13:28
35th

89

Gary WilliamsM30thM 55-594th01:15:37+00:13:41
36th

41

Garry DavyM31stM 50-545th01:15:44+00:13:48
37th

64

Tim TunnardM32ndM 45-495thWetherby Runnners AC01:15:48+00:13:52
38th

50

Sarah AttwoodF6thF 35-391stYork Triathlon Club01:15:52+00:13:56
39th

51

David SwindellsM33rdM 50-546th01:16:02+00:14:06
40th

16

Georgina Milner DayF7thF Under 201stMarple Swimming Club01:16:12+00:14:16
41st

81

Emma OlandjU1stTEAM1stPMG Team Four01:16:21+00:14:25
42nd

27

Marc NewsomeM34thM 45-496th01:16:22+00:14:26
43rd

55

Kevin DaveyM35thM 30-345th01:16:30+00:14:34
44th

79

Lee WilliamsonM36thM 35-395th01:16:55+00:14:59
45th

105

Erica MorrisF8thF 30-343rd01:16:58+00:15:02
46th

113

Danny KellyM37thM 45-497thWakefield Triathlon Club01:16:59+00:15:03
47th

197

Adam GuestM38thM 35-396th01:17:01+00:15:05
48th

14

Anna KavanaghF9thF 30-344thYork Triathlon Club01:17:11+00:15:15
49th

29

Steve RobertsonM39thM 40-447thTeam Bear Tri01:17:15+00:15:19
50th

112

Mike EastwoodM40thM 45-498th01:17:16+00:15:20
51st

77

John FordM41stM 45-499th01:17:20+00:15:24
52nd

120

Neil RamskillM42ndM 35-397th01:17:42+00:15:46
53rd

144

Mark CaseyM43rdM 50-547thWakefield Triathlon Club01:17:51+00:15:55
54th

86

Ian PugsleyM44thM 60-642ndTEAM MANVERS01:17:54+00:15:58
55th

98

Herjan FrancoM45thM 25-293rdLos Angeles Lakers01:17:58+00:16:02
56th

54

Andrew DavidsonM46thM 35-398th01:18:02+00:16:06
57th

32

Deborah ChurchF10thF 40-441st01:18:08+00:16:12
58th

66

Simon WalkerM47thM 45-4910thHHSL01:18:09+00:16:13
59th

125

Tim RobinsonM48thM 40-448th01:18:17+00:16:21
60th

24

Emma MullenF11thF 25-291st01:18:37+00:16:41
61st

93

Christopher BarrowcliffeM49thM 35-399th01:18:53+00:16:57
62nd

23

Alina HainesF12thF 40-442ndWakefield Triathlon Club01:19:00+00:17:04
63rd

13

Christopher DeanM50thM 25-294th01:19:09+00:17:13
64th

124

Duncan SmartM51stM 50-548thSCARBOROUGH ATHLETIC CLUB01:19:16+00:17:20
65th

58

Katy CawthornF13thF 40-443rdHHSL01:19:19+00:17:23
66th

83

Andrew OldM52ndM 40-449th01:19:37+00:17:41
67th

161

Wayne LawrenceM53rdM 40-4410th01:19:41+00:17:45
68th

38

Garry TrilloM54thM 60-643rdWhitby Wheelers01:19:41+00:17:45
69th

130

John DawsonM55thM 35-3910th01:19:42+00:17:46
70th

300

David CaruthersM56thM 45-4911th01:19:45+00:17:49
71st

209

Mehar Singh GahaM57thM 35-3911th01:20:26+00:18:30
72nd

121

Darren HigginsM58thM 45-4912th01:20:56+00:19:00
73rd

160

Simon FursmanM59thM 45-4913thclee tri club01:21:10+00:19:14
74th

204

Jason ShawM60thM 25-295th01:21:37+00:19:41
75th

90

Martin ReillyM61stM 45-4914thYork Triathlon Club01:21:39+00:19:43
76th

299

Ian CartwrightM62ndM 35-3912th01:21:54+00:19:58
77th

135

James RileyM63rdM 40-4411thBridlington Road Runners01:21:59+00:20:03
78th

46

Doug StewartM64thM 50-549th01:22:03+00:20:07
80th

67

Toby BlumenthalM65thM 40-4412th01:22:49+00:20:53
81st

117

JEREMY NeilM66thM 55-595th01:22:53+00:20:57
82nd

97

Robert MitchellM67thM 30-346thYork Triathlon Club01:23:02+00:21:06
83rd

111

Andrew NorthM68thM 45-4915thT3 Tadcaster Triathlon Team01:23:03+00:21:07
84th

154

Ryan WaltonM69thM 30-347th01:23:11+00:21:15
85th

65

Michael GreenM70thM 45-4916thMeningitis Now01:23:25+00:21:29
86th

60

Kate LoomesF14thF 35-392ndYork Triathlon Club01:23:26+00:21:30
87th

96

Nikky ChristieF15thF 50-542nd01:23:30+00:21:34
88th

122

KEN FarrellM71stM 65-691st01:23:34+00:21:38
89th

48

Sarah GordonF16thF 45-491st01:23:39+00:21:43
90th

163

Aron FultonM72ndM 30-348thHyde Park Harriers Triathlon01:23:44+00:21:48
91st

178

Mike HarveyM73rdM 45-4917thblue lagooners01:23:55+00:21:59
92nd

118

Ben TaylorM74thM 40-4413th01:24:03+00:22:07
93rd

153

Jason ListerM75thM 50-5410th01:24:15+00:22:19
94th

134

Grant WallingM76thM 45-4918th01:24:23+00:22:27
95th

211

Fiona InghamF17thF 35-393rd01:24:26+00:22:30
96th

56

Karen HamesF18thF 60-641st01:24:35+00:22:39
97th

169

Paul PeacockM77thM 50-5411th01:24:38+00:22:42
98th

103

Benjamin ManceyM78thM 30-349th01:24:40+00:22:44
99th

47

Caroline StewartF19thF 20-243rd01:25:13+00:23:17
100th

212

Catharine McburnieF20thF 35-394thHatric01:26:08+00:24:12
101st

175

Kristofer KerswellM79thM 25-296th01:26:13+00:24:17
102nd

49

James LjustinaM80thM 25-297th01:26:20+00:24:24
103rd

128

Erica HiornsF21stF 50-543rdLEEDS BRADFORD TRIATHLON CLUB01:26:21+00:24:25
104th

188

Debbie HillF22ndF 45-492ndWakefield Triathlon Club01:26:21+00:24:25
105th

119

Chris LeeM81stM 35-3913th01:26:48+00:24:52
106th

53

Keleigh FlintoftF23rdF 20-244th01:27:06+00:25:10
107th

155

Kevin NicholasM82ndM 50-5412thLEEDS BRADFORD TRIATHLON CLUB01:27:07+00:25:11
108th

74

JANETTE FreemanF24thF 50-544thHorsforth Harriers01:27:08+00:25:12
109th

152

Iain SouchM83rdM 50-5413thYork Triathlon Club01:27:34+00:25:38
110th

71

Lesley GodfreyU3rdTEAM3rdPriory Medical Group Team 201:27:35+00:25:39
111st

150

Emma SamsonF25thF 45-493rd01:27:35+00:25:39
112nd

127

Carys LippiattF26thF 45-494th01:27:43+00:25:47
113rd

166

Graham SchofieldM84thM 25-298th01:27:46+00:25:50
114th

63

Shaun WilloxM85thM 55-596th01:28:02+00:26:06
115th

80

James ParkinM86thM 35-3914thSheffield Triathlon Club01:28:23+00:26:27
116th

76

Michael W KentM87thM 50-5414th01:28:46+00:26:50
117th

137

Joy FletcherF27thF 60-642ndNYP TRI01:28:47+00:26:51
118th

146

Andy WhyteM88thM 30-3410th01:28:50+00:26:54
119th

139

Roland WhyteM89thM 40-4414th01:29:00+00:27:04
120th

174

Carl HorthM90thM 35-3915thCITY OF HULL AC01:29:03+00:27:07
121st

72

Emma AdamsU4thTEAM4thPriory Medical Group Team 101:29:03+00:27:07
122nd

59

JENNY BeasleyF28thF 40-444th01:29:04+00:27:08
123rd

68

Ian BoothM91stM 35-3916th01:29:40+00:27:44
124th

82

Steve ThompsonM92ndM 40-4415th01:30:09+00:28:13
125th

147

Chris WorfolkM93rdM 30-3411thHYDE PARK HARRIERS01:30:17+00:28:21
126th

208

Debbie PyeF29thF 40-445thblue lagooners01:30:22+00:28:26
127th

184

Charlotte HarrisonF30thF 45-495th01:30:36+00:28:40
128th

190

Andrew PittM94thM 40-4416th01:30:57+00:29:01
129th

213

Louise GoddardF31stF 45-496thHarrogate Tri Club01:31:11+00:29:15
130th

52

Tracy RobinsonF32ndF 40-446th01:31:23+00:29:27
131st

172

Kate WhyteF33rdF 40-447th01:31:32+00:29:36
132nd

131

Melissa KellyF34thF 45-497thWakefield Triathlon Club01:31:36+00:29:40
133rd

140

Heather BlakeyF35thF 45-498thYorkshire Vikings01:31:39+00:29:43
134th

181

Ashley ChapmanM95thM 35-3917th01:31:44+00:29:48
135th

92

SARA BorneF36thF 45-499th01:32:01+00:30:05
136th

126

Fiona BellasF37thF 45-4910thHatric01:32:04+00:30:08
137th

36

Janet AndersonF38thF 50-545th01:32:58+00:31:02
138th

214

Ben WykmanM96thM 35-3918th01:32:59+00:31:03
139th

216

Ryan GillespieM97thM 30-3412th01:33:13+00:31:17
140th

168

Paul SmithM98thM 45-4919th01:33:18+00:31:22
141st

142

John ScottM99thM 60-644thLEEDS BRADFORD TRIATHLON CLUB01:33:29+00:31:33
142nd

194

Elliot HarrisonM100thM 40-4417th01:33:36+00:31:40
143rd

138

Andrew VigrassM101stM 45-4920th01:34:04+00:32:08
144th

185

Graham BellM102ndM 35-3919th01:34:12+00:32:16
145th

102

Vicky GraceF39thF 40-448th01:34:13+00:32:17
146th

179

Andy ButterworthM103rdM 40-4418th01:34:17+00:32:21
147th

210

Fiona LobleyF40thF 40-449th01:34:17+00:32:21
148th

156

Heather FultonF41stF 30-345thHyde Park Harriers Triathlon01:34:22+00:32:26
149th

73

Emma AdamsU5thTEAM5thPriory Medical Group Team 301:35:15+00:33:19
150th

189

Jon DayM104thM 45-4921st01:35:37+00:33:41
151st

104

Ross WilliamsM105thM 30-3413th01:35:50+00:33:54
152nd

157

Hannah JenkinsonF42ndF 20-245th01:35:58+00:34:02
153rd

132

Ana ArendsF43rdF 45-4911th01:36:07+00:34:11
154th

183

Caroline MilnerF44thF 50-546thMarple Swimming Club01:36:13+00:34:17
155th

141

Daisy HorsleyF45thF 40-4410thPocklington Runners / Pocklington Dolphins01:36:14+00:34:18
156th

206

Katie BryanF46thF 40-4411th01:36:24+00:34:28
157th

176

Andrew RhodesM106thM 40-4419thLEEDS BRADFORD TRIATHLON CLUB01:36:31+00:34:35
158th

37

BERNIE FlanaganM107thM 60-645th01:36:36+00:34:40
159th

114

Sharon Matthews-berryF47thF 45-4912th01:36:41+00:34:45
160th

115

Alison PykeF48thF 50-547th01:37:02+00:35:06
161st

159

Gary LimbertM108thM 55-597th01:37:06+00:35:10
162nd

165

Dom HughesM109thM 45-4922nd01:37:27+00:35:31
163rd

164

Claire VandeveldeF49thF 35-395thLEEDS BRADFORD TRIATHLON CLUB01:37:29+00:35:33
164th

173

Ian SamsonM110thM 45-4923rd01:37:29+00:35:33
165th

202

Mick WelshM111stM 40-4420th01:37:36+00:35:40
166th

203

James PeatM112ndM 40-4421st01:37:36+00:35:40
167th

199

Russ CaseyM113rdM 50-5415th01:38:05+00:36:09
168th

151

Mark HorsfieldM114thM 60-646thBassetlaw Triathlon Club01:38:23+00:36:27
169th

186

Alan DaveyM115thM 65-692nd01:38:53+00:36:57
170th

35

Caitlin RenderF50thF Under 202ndMichelle Render01:39:03+00:37:07
171st

182

Helen Anne AndrewsF51stF 50-548thBarnsley Harriers01:39:03+00:37:07
172nd

205

Chris ScottM116thM 50-5416th01:39:08+00:37:12
173rd

57

NICOLA McphunF52ndF 50-549th01:39:57+00:38:01
174th

207

Gemma StorrF53rdF 50-5410thLeeds & Bradford Triathlon Club01:40:18+00:38:22
175th

75

ANNABELLE HosteF54thF 45-4913th01:40:32+00:38:36
176th

62

Clare DaveyF55thF 25-292nd01:40:45+00:38:49
177th

143

Gary SpenceM117thM 55-598th01:41:18+00:39:22
178th

215

Sarah MillsF56thF 30-346th01:42:02+00:40:06
179th

171

Paul HillM118thM 40-4422ndWakefield Triathlon Club01:42:20+00:40:24
180th

201

Julie ToddF57thF 40-4412thLEEDS BRADFORD TRIATHLON CLUB01:42:25+00:40:29
181st

78

IAN EarnshawM119thM 45-4924th01:42:50+00:40:54
182nd

191

Tina WilmshurstF58thF 50-5411thhumber triathletes01:45:31+00:43:35
183rd

193

Carol Louise LazenbyF59thF 40-4413th01:53:47+00:51:51
184th

148

Vanessa StrachanF60thF 55-591stBramley Tri01:54:03+00:52:07
185th

158

Andy WoodM120thM 55-599thBramley Tri01:54:03+00:52:07
186th

187

Jamie PearsonM121stM 40-4423rd01:55:56+00:54:00
187th

200

Royston BrettM122ndM 45-4925thInvictus Triathlon Club02:03:15+01:01:19
188th

192

Jaimie WhiteF61stF 40-4414th02:07:59+01:06:03
Disqualified (2 in total)
-

28

PHIL RileyMM 40-44TFN00:00:00-
-

87

Darren BinksUTEAMBinks00:00:00-

You may also be interested in...

Sundowner Sprint Distance 2018-09-01 08:00:00
Nidderdale Sprint Triathlon Sprint Distance 2018-09-08 13:00:00
Nottingham Absolute Tristar and Youth Triathlon Tristart 2018-09-22 11:00:00
Hathersage Hilly Sprint Triathlon 2018-07-22 07:30:00