Tonbridge Triathlon 2019

May
06
2019

Splits

  • 800 metre Swim
  • 50 kilometre Cycle
  • 10 kilometre Run

Race Options

Entry Details

Athlete places150
Age range17 - 99
Race Entry£55.00

Race entry is closed. Closed 2nd May 2019, 10:00

Organiser

Tonbridge Lions

Contact details

Map

Standard Distance

Triathlon | 2019-05-06 07:00am
2 viewed last hour.

Entry Details

Athlete places150
Age range17 - 99
Race Entry£55.00

Race entry is closed. Closed 2nd May 2019, 10:00

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (110 in total)
1st

64

Jack JosephyM1stWIN1st02:29:30-
2nd

115

Scott RichardsonM2ndWIN2nd02:29:39+00:00:09
3rd

27

PIM KalisvaartM3rdV401stFUL-ON TRI02:30:38+00:01:08
4th

60

RYAN BurnM4thSEN1st02:36:44+00:07:14
5th

32

ADAM DennisM5thV402ndTunbridge Wells Triathlon Club02:38:46+00:09:16
6th

7

MICHAEL ThomsonM6thV501st02:38:54+00:09:24
7th

119

Adam WeldinM7thSEN2nd02:40:41+00:11:11
8th

114

Adrian PerkinsM8thV403rdWeald Tri Club02:42:02+00:12:32
9th

116

MICHAEL BishopM9thSEN3rd02:42:26+00:12:56
10th

63

Jake DukesM10thSEN4th02:42:34+00:13:04
11th

61

Saskia Janine RicksF1stWIN1stBattersea Harriers02:44:38+00:15:08
12th

3

Catherine LinneyF2ndWIN2nd02:46:18+00:16:48
13th

127

Andrew Noel Preston EvansM11thV404th02:46:33+00:17:03
14th

38

Simon John AllenM12thV405th02:46:39+00:17:09
15th

124

Chris JessupM13thV406th02:46:59+00:17:29
16th

62

Amy MooreF3rdSEN1st02:47:57+00:18:27
17th

66

Jason HuttM14thSEN5th02:48:16+00:18:46
18th

91

Luke HooperM15thSEN6th02:48:53+00:19:23
19th

13

Justin Horsfall TurnerM16thV502nd02:49:06+00:19:36
20th

73

Tom HallM17thSEN7th02:49:24+00:19:54
21st

84

Ashley CliveryM18thSEN8th02:49:35+00:20:05
22nd

123

hamadel NdiayeM19thSEN9th7oaks tri club02:50:46+00:21:16
23rd

75

Steven MooreM20thSEN10th02:51:13+00:21:43
24th

53

Matt CrawfordM21stV407th02:51:40+00:22:10
25th

44

Malcolm Robert InglisM22ndV408th02:52:05+00:22:35
26th

112

Anthony BickleyM23rdV409th02:52:51+00:23:21
27th

96

DANIEL ShearingM24thSEN11th02:53:18+00:23:48
28th

109

Nick DyerM25thV503rdPac tri02:54:19+00:24:49
29th

71

Annie RebindaineF4thSEN2ndLARKFIELD AC02:55:15+00:25:45
30th

120

Reema GardnerF5thSEN3rd02:55:34+00:26:04
31st

94

Benjamin BarrettM26thSEN12th02:57:27+00:27:57
32nd

41

Julian WardM27thV4010th02:57:44+00:28:14
33rd

108

Mike AbousselamM28thV504th02:57:57+00:28:27
34th

78

Chris FennM29thSEN13th02:58:20+00:28:50
35th

110

Richard FullerM30thV505thEast Essex Tri02:58:26+00:28:56
36th

2

David BallardM31stV506thDartford and Whiteoak Tri Club02:59:34+00:30:04
37th

59

James WilmshurstM32ndSEN14th02:59:46+00:30:16
38th

77

Chris BuglerM33rdSEN15th03:00:11+00:30:41
39th

14

Stuart Mitchell ReidM34thV507th03:00:19+00:30:49
40th

88

Joshua ChappatteM35thSEN16th03:00:36+00:31:06
41st

68

Maia Tarling-hunterF6thSEN4th03:01:09+00:31:39
42nd

65

Georgia ButlerF7thSEN5thSevenoaks Tri Club03:01:20+00:31:50
43rd

85

Kenn SoldivilloM36thSEN17th03:01:59+00:32:29
44th

81

Mark ThomasM37thSEN18th03:02:01+00:32:31
45th

45

Lee JonesM38thV4011thTri Larks03:02:35+00:33:05
46th

36

Matthew WallM39thV4012th03:02:51+00:33:21
47th

92

Grant CareyM40thSEN19th03:03:23+00:33:53
48th

11

Jim PursellM41stV508th03:03:28+00:33:58
49th

46

adam ColemanM42ndV4013thHastings & Rother Triathlon Club03:03:32+00:34:02
50th

17

Colin David BookhamM43rdV509th03:03:42+00:34:12
51st

101

James Kenneth MooreM44thSEN20th03:04:43+00:35:13
52nd

82

Angie GrayF8thSEN6thWindrush03:04:45+00:35:15
53rd

43

Edward ButlerM45thV4014th03:05:32+00:36:02
54th

39

Adrian LaberM46thV4015th03:05:42+00:36:12
55th

23

Ann FullerF9thV501st03:05:44+00:36:14
56th

35

Matthew James NewburyM47thV4016th03:05:53+00:36:23
57th

10

Mark GeorgeM48thV5010th03:06:52+00:37:22
58th

19

Marcus ElwesM49thV5011th03:07:05+00:37:35
59th

69

Toby BryantM50thSEN21st03:07:26+00:37:56
60th

12

Ian WestM51stV5012thSwale Tri Club03:08:16+00:38:46
61st

33

Richard OuttenM52ndV4017th03:08:24+00:38:54
62nd

121

Matilda AshcroftF10thSEN7th03:08:33+00:39:03
63rd

52

Paul MaceM53rdV4018thPaddock Wood AC03:08:50+00:39:20
64th

122

Andrew ThomasM54thSEN22nd03:09:03+00:39:33
65th

72

James CareyM55thSEN23rd03:09:15+00:39:45
66th

128

Julian RogriguezM56thSEN24th03:09:48+00:40:18
67th

79

Will BisleyM57thSEN25th03:12:05+00:42:35
68th

31

Glenn BurgessM58thV4019thActive Life Triathlon Club03:12:08+00:42:38
69th

15

David MooreM59thV5013thMaidstone Harriers Tri Club03:12:26+00:42:56
70th

50

NIGEL PenneyM60thV4020th03:13:27+00:43:57
71st

1

craig GinnM61stV5014th03:15:02+00:45:32
72nd

21

Emmanuelle NavarriF11thV401stGREENWICH TRITONS03:15:45+00:46:15
73rd

55

Simon Antony ClarkM62ndV4021st03:18:38+00:49:08
74th

6

Jackie Patricia HarrawayF12thV502ndMaidstone Harriers Tri Club03:18:49+00:49:19
75th

51

Alex YewM63rdV4022nd03:19:32+00:50:02
76th

117

George Benedict ChilcottM64thSEN26th03:19:42+00:50:12
77th

24

Oliver ChappatteM65thV5015th03:21:47+00:52:17
78th

49

Jonathan Mark PayM66thV4023rdTri Surrey03:22:01+00:52:31
79th

80

Oliver WildmanM67thSEN27th03:22:30+00:53:00
80th

20

Nigel David GriffithsM68thV5016th03:23:18+00:53:48
81st

113

Stephen McleanM69thV4024th03:24:25+00:54:55
82nd

16

JOHN AllenM70thV5017thVO2 MAXIMUM RACING TEAM03:25:24+00:55:54
83rd

56

Cris John FrancisM71stV4025thAshford Tri Club03:26:38+00:57:08
84th

5

Robert CorbettM72ndV5018thBromley Tri03:29:54+01:00:24
85th

74

Liam Kennedy KufalM73rdSEN28th03:30:06+01:00:36
86th

89

Paul CarringtonM74thSEN29thHospice in the Weald03:30:36+01:01:06
87th

76

Rachel LynnF13thSEN8th03:31:59+01:02:29
88th

34

Tara WrightF14thV402nd03:33:05+01:03:35
89th

48

Steve RowlandM75thV4026th03:33:25+01:03:55
90th

111

Sue FullerF15thV503rdEast Essex Tri03:33:37+01:04:07
91st

95

Georgia ParryF16thSEN9th03:34:26+01:04:56
92nd

93

Emily PoyserF17thSEN10th03:34:38+01:05:08
93rd

83

Kelly FosterF18thSEN11th03:36:41+01:07:11
94th

87

Abby JohnstonF19thSEN12th03:41:30+01:12:00
95th

90

George William CampbellM76thSEN30th03:42:32+01:13:02
96th

67

catherine TorranceF20thSEN13thNizels Triathlon Club03:42:42+01:13:12
97th

22

Nigel Philip BulmerM77thV5019thBromley Veterans AC03:48:57+01:19:27
98th

105

james MetcalfeM78thSEN31st03:50:57+01:21:27
99th

25

Roger HarrisM79thV5020th03:51:07+01:21:37
100th

103

James MattinsonM80thSEN32nd03:56:28+01:26:58
101st

70

Angeliki GkouzouF21stSEN14th03:58:54+01:29:24
102nd

47

Jennifer SmithF22ndV403rd04:05:27+01:35:57
103rd

102

Lara DohenyF23rdSEN15thTri Tempo04:07:28+01:37:58
104th

18

Judith DyerF24thV504thPac tri04:10:44+01:41:14
105th

57

Karen TimckeF25thV404th04:46:55+02:17:25
106th

107

Elliot David HawkinsM81stSEN33rd11:18:50+08:49:20
107th

37

Claire EdwardsF26thV405thSevenoaks Tri Club11:19:36+08:50:06
108th

42

PAUL AhkuitM82ndV4027th11:22:34+08:53:04
109th

54

Raviv ShtaingosM83rdV4028th11:30:03+09:00:33
110th

29

RHODRI LlewelynM84thV4029th11:35:21+09:05:51
DNF (6 in total)
-

100

Alice BrookFSEN00:00:00-
-

40

Dunc JonesMV40Bigfoot CC00:00:00-
-

28

Nick EisingerMV4000:00:00-
-

126

Ross GarnettMV40Hastings & Rother Triathlon00:00:00-
-

86

Emma LewisFSEN00:00:00-
-

58

Anthony James WhitewayMV4000:00:00-
DQ (1 in total)
-

125

Christophe PotelMV4000:00:00-

You may also be interested in...

Radnor Charity Triathlon Platinum 2019-09-14 09:30:00
Dartford White Oak Triathlon Sprint Distance 2019-06-09 06:00:00
Crawley Triathlon Late Summer Tri Super Sprint 2019-09-08 06:30:00
Gosfield Lake Triathlon Sprint Distance 2019-07-07 08:00:00