CHOLMONDELEY Castle Triathlon 2017

Jun
24
2017

Splits

  • 1,500 metre Swim
  • 44 kilometre Cycle
  • 10 kilometre Run

Race Options

Organiser

Castle Triathlon Series

Contact details

Map

Standard Distance

Triathlon | 2017-06-24 08:00am
2 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
1st

912

Jonathan DudleyM1stSEN1stWetherby Runners/ Leeds triathlon centre02:04:21-
2nd

950

Tim LynchM2ndSEN2ndLoughborough Students' Triathlon Club02:08:51+00:04:30
3rd

998

Steven SimsM3rdSEN3rd02:09:30+00:05:09
4th

974

Elliott PackhamM4thSEN4thBIRMINGHAM RUNNING, ATHLETICS AND TRIATHLON CLUB02:12:49+00:08:28
5th

936

Sam JohnsonM5thSEN5thLoughborough Students Triathlon02:14:33+00:10:12
6th

978

Rob PayneM6thSEN6th02:15:21+00:11:00
7th

911

Hannah DrewettF1stSEN1st02:16:34+00:12:13
8th

903

Sam HodsonM7thSEN7th02:16:35+00:12:14
9th

934

Shaun JacksonM8thV401stChester Triathlon Club02:19:14+00:14:53
10th

937

Vicky JohnstonF2ndSEN2ndArragons Cumbrian Tri Club02:19:43+00:15:22
11th

921

Edgars Fridensteins Al BridinsM9thSEN8th02:20:35+00:16:14
12th

992

Steve RotherhamM10thV402nd02:21:21+00:17:00
13th

897

Jonathan CarterM11thSEN9thChester Triathlon Club02:22:51+00:18:30
14th

905

Sean CorriganM12thSEN10th02:23:00+00:18:39
15th

915

THOMAS ElphickM13thSEN11th02:23:12+00:18:51
16th

954

Ben MeirM14thSEN12thReap Bikes02:24:22+00:20:01
17th

966

Graeme NashM15thV501st02:26:19+00:21:58
18th

983

Darryl PyperM16thV403rdcity of chester02:28:05+00:23:44
19th

947

Michael LimM17thV404th02:30:25+00:26:04
20th

999

ANGUS SmithM18thSEN13th02:30:53+00:26:32
21st

971

Amy OgdenF3rdSEN3rd02:31:15+00:26:54
22nd

1018

Iain WedgeM19thV405thCHESTER TRI02:31:22+00:27:01
23rd

882

Nathan AmesM20thV406thNewcastle tri club (Staffs)02:31:39+00:27:18
24th

1082

Ewan HumphriesM21stSEN14th02:31:46+00:27:25
25th

926

John HardcastleM22ndV407th#BeMoreBailey02:32:54+00:28:33
26th

1146

Mark StewartM23rdSEN15thWindrush Triathlon Club02:32:59+00:28:38
27th

941

Richard KellettM24thSEN16thKnutsford Triathlon Club02:33:42+00:29:21
28th

884

Simon BakerM25thV408thBolton Tri Club02:34:01+00:29:40
29th

1039

Nicholas BrierleyM26thSEN17thCOVENTRY TRIATHLETES02:34:49+00:30:28
30th

908

Matthew CurrieM27thSEN18th02:36:27+00:32:06
31st

1161

MARK WhitesideM28thSEN19th02:37:05+00:32:44
32nd

1143

Symon SquiresM29thV409th02:37:37+00:33:16
33rd

1070

Paul GeraghtyM30thSEN20th02:38:11+00:33:50
34th

1120

NICK MurphyM31stV502ndBolton Tri02:38:11+00:33:50
35th

1066

Edward DuboulayM32ndV4010thGrange Cricket Club02:38:39+00:34:18
36th

953

Alex McloughlinM33rdSEN21st02:38:42+00:34:21
37th

1019

Tomas WhyattM34thSEN22nd02:38:42+00:34:21
38th

932

Michael HowardM35thV503rdNewcastle (Staffordshire) Triathlon Club02:39:06+00:34:45
39th

959

Matthew MooresM36thV4011th02:39:46+00:35:25
40th

910

Phillip DerryM37thSEN23rd02:39:47+00:35:26
41st

887

Ben BelcherM38thV4012th02:40:30+00:36:09
42nd

1173

Jonathan BarnesM39thSEN24th02:40:54+00:36:33
43rd

917

Evgeny FedotovM40thSEN25th02:41:17+00:36:56
44th

1147

Molly CampbellF4thSEN4thLINCOLN TRI02:41:24+00:37:03
45th

920

Gary ForsythM41stV504th02:41:56+00:37:35
46th

1020

Martin WildererM42ndV4013th02:42:08+00:37:47
47th

981

Jessica PilgrimF5thSEN5th02:42:12+00:37:51
48th

939

Vicky JonesF6thV401stY Fenni Triathlon Club02:42:38+00:38:17
49th

1047

Gary ChristianM43rdSEN26thTEA Multisports02:43:06+00:38:45
50th

913

David DunkM44thV4014thBLACKWATER TRI02:43:12+00:38:51
51st

1062

Myles DillonM45thV4015thROYAL AIR FORCE02:43:17+00:38:56
52nd

906

Jonathan CosgroveM46thV4016thLOSTOCK AC02:43:38+00:39:17
53rd

1023

Nick ArdernM47thSEN27th02:43:59+00:39:38
54th

886

Christopher Mark BeckettM48thV4017thsouth cheshire harriers02:44:31+00:40:10
55th

914

James EdgarM49thSEN28th02:44:47+00:40:26
56th

1060

Paul DaviesM50thV4018th02:44:50+00:40:29
57th

916

Lysa FairhurstF7thV402ndHot Chilli Triathlon Club Trowbridge02:44:51+00:40:30
58th

927

stuart HarrisonM51stV505thSTAFFORD TRI02:44:55+00:40:34
59th

965

Bethany MurrayF8thSEN6th02:45:09+00:40:48
60th

989

Edward RimmerM52ndV4019th02:45:29+00:41:08
61st

979

Stuart PearsonM53rdV4020th02:46:01+00:41:40
62nd

1028

Andrew BarnettM54thV4021stSYTri02:46:16+00:41:55
63rd

881

Richard AlfordM55thSEN29th02:46:21+00:42:00
64th

1172

Chris WaltonM56thV4022nd02:47:00+00:42:39
65th

1011

Jason VaughanM57thV4023rd02:47:19+00:42:58
66th

919

CHRIS FitzpatrickM58thV4024th02:47:39+00:43:18
67th

1092

Colin KloesM59thSEN30th02:47:52+00:43:31
68th

1071

Tim GouldM60thV506thTitan Triathlon Club02:47:53+00:43:32
69th

1046

Graham CheersM61stV4025thWRC Tri Division02:47:57+00:43:36
70th

1017

Sam WebsterM62ndSEN31st02:47:59+00:43:38
71st

1136

Stewart RickelsM63rdSEN32nd02:48:02+00:43:41
72nd

955

MARK MillwardM64thV4026thManchester Triathlon Club02:48:06+00:43:45
73rd

982

Nick PringM65thV4027th02:48:10+00:43:49
74th

960

Nicholas MoorhouseM66thSEN33rd02:48:14+00:43:53
75th

1097

Phil LeggM67thSEN34th02:48:19+00:43:58
76th

1160

Tom WesternM68thSEN35th02:48:26+00:44:05
77th

1108

Douglas MccabeM69thV4028th02:48:35+00:44:14
78th

1078

Richard HintonM70thSEN36thTeme Leisure tri club02:48:53+00:44:32
79th

1067

John EvansM71stSEN37th02:48:57+00:44:36
80th

883

Marc BaileyM72ndV507thSout London Swimming Club02:49:17+00:44:56
81st

975

Steve PadgettM73rdV4029th02:49:23+00:45:02
82nd

931

Mark HopkinsonM74thSEN38th02:49:27+00:45:06
83rd

990

Christina Roach RoachF9thV501stjunction 302:49:51+00:45:30
84th

1163

Adrian WilsonM75thSEN39th02:50:03+00:45:42
85th

899

Ian CartwrightM76thV4030thParogon Asc02:50:10+00:45:49
86th

1162

Helen WilliamsF10thSEN7thTotal Tri Training02:50:34+00:46:13
87th

1116

John Stephen MorrisM77thV4031stCHESTER TRI02:50:45+00:46:24
88th

991

Peter RodriguezM78thV4032nd02:51:05+00:46:44
89th

1054

Danny CookeM79thSEN40th02:51:48+00:47:27
90th

890

Richard BlakeM80thV4033rd02:52:01+00:47:40
91st

1090

Sam KeyM81stSEN41st02:52:15+00:47:54
92nd

1004

Ben StuartM82ndSEN42nd02:52:16+00:47:55
93rd

892

Paul BranchM83rdV4034th02:52:26+00:48:05
94th

970

Tim NutterM84thV508th02:52:48+00:48:27
95th

909

Sean DaviesM85thV4035th02:53:15+00:48:54
96th

952

Phil MaundrillM86thV4036thWeaver Warriors Tri Club02:53:33+00:49:12
97th

902

Steven ColquhounM87thV4037th02:53:47+00:49:26
98th

1125

Darren OwenM88thV4038th02:54:16+00:49:55
99th

957

Gavin MitchellM89thV4039thStirling Triathlon02:54:22+00:50:01
100th

1002

Oliver St JohnM90thSEN43rd02:54:35+00:50:14
101st

984

Alan RalfsM91stV4040th02:54:40+00:50:19
102nd

1055

Trevor CooperM92ndSEN44thHavering Tri02:55:02+00:50:41
103rd

1111

Brendan McgillM93rdV4041st02:55:14+00:50:53
104th

1074

SIMON HartwellM94thV4042ndMERSEY TRI02:55:23+00:51:02
105th

958

Ed MolyneuxM95thV4043rd02:55:31+00:51:10
106th

1036

TOMMY BradyM96thSEN45th02:55:45+00:51:24
107th

889

Sally BevinsF11thV403rd02:55:47+00:51:26
108th

1132

Laura PyleF12thSEN8th02:56:23+00:52:02
109th

1027

Joel BarkerM97thSEN46thHuub Sports Academy02:56:53+00:52:32
110th

1086

Carl JohnsonM98thSEN47th02:57:02+00:52:41
111st

993

Lisa RushtonF13thV404thTriathlon Redditch02:57:22+00:53:01
112nd

997

Lee SidesM99thSEN48th02:57:45+00:53:24
113rd

943

Mark KemsleyM100thSEN49th02:57:55+00:53:34
114th

968

Richard NewmanM101stV4044th02:57:56+00:53:35
115th

895

Rachel Mary BrownF14thV405thBRAT02:58:05+00:53:44
116th

1035

Iain BradyM102ndSEN50th02:58:20+00:53:59
117th

940

Greg JulianM103rdV509th02:58:36+00:54:15
118th

1140

STEPHEN SpamerM104thV4045thBolton Triathlon Club02:59:14+00:54:53
119th

1052

Dave CommonsM105thV4046th02:59:30+00:55:09
120th

1164

Steven WoodM106thV4047thGMFRS02:59:42+00:55:21
121st

1022

Robert WorthingtonM107thV5010th02:59:44+00:55:23
122nd

1156

Michael WalkerM108thV4048th03:00:00+00:55:39
123rd

1134

Patrick RaineyM109thSEN51st03:00:04+00:55:43
124th

1103

ANDREW MandefieldM110thSEN52ndWest Midlands Police Triathlon Club03:00:18+00:55:57
125th

1080

Andrew HorrocksM111stV4049th03:00:25+00:56:04
126th

1057

Stephen CronanM112ndV601stEast Hull Harriers & AC03:00:54+00:56:33
127th

1094

Dimitrios KontaridisM113rdSEN53rd03:00:55+00:56:34
128th

1003

Ben StillM114thV4050th03:01:11+00:56:50
129th

948

JULIAN LobleyM115thV4051st03:01:12+00:56:51
130th

1144

HUW StaceyM116thV4052ndOXFORD TRI03:01:34+00:57:13
131st

1016

CAROLINE WaterhouseF15thV406thBeeston AC03:01:42+00:57:21
132nd

1048

Andrew ClarkeM117thV4053rd03:03:07+00:58:46
133rd

1168

Neil WallaceM118thV5011th03:03:25+00:59:04
134th

1000

Jonathan SmithM119thSEN54th03:03:46+00:59:25
135th

1126

Lorraine ParsonsF16thSEN9thSPA STRIDERS03:03:57+00:59:36
136th

904

Jan CooperF17thSEN10th03:04:09+00:59:48
137th

1133

ESTHER RaceF18thV502nd03:04:27+01:00:06
138th

1166

James YouelM120thV4054th03:04:48+01:00:27
139th

1006

Claire ThomasF19thSEN11thWelsh Triathlon03:05:02+01:00:41
140th

893

Chris BrookesM121stSEN55th03:05:16+01:00:55
141st

988

Laura RichardsF20thV407thChippenham Triathlon Club03:05:27+01:01:06
142nd

1077

George HeywoodM122ndSEN56th03:05:37+01:01:16
143rd

964

Carol MorrisonF21stV503rdHatric03:05:43+01:01:22
144th

1013

Dez WalkerM123rdV5012thDelamere Spartans03:05:50+01:01:29
145th

933

Paul IslipM124thV5013th03:06:21+01:02:00
146th

1030

Gaynor BeckettF22ndV408thNewcastle (staffs) Triathlon Club03:06:47+01:02:26
147th

1096

Rick LathamM125thV5014th03:06:50+01:02:29
148th

900

CLAIRE ChapmanF23rdV409th03:07:15+01:02:54
149th

1026

DAVID BabisterM126thV4055th03:07:33+01:03:12
150th

969

Michelle NeylonF24thSEN12thWestcroft Triathlon Club03:07:47+01:03:26
151st

1129

LEO PickfordM127thSEN57thDERBY TRIATHLON CLUB03:08:13+01:03:52
152nd

1043

Alex ByrneM128thSEN58th03:08:19+01:03:58
153rd

1059

LEE CunliffeM129thV4056thRossendale Triathlon Club03:08:48+01:04:27
154th

1037

Nicholas BrandonM130thV4057thORION HARRIERS03:09:02+01:04:41
155th

885

Kim BardleF25thV4010th03:09:17+01:04:56
156th

972

Louise OldfieldF26thV4011thDarwen tri club03:09:42+01:05:21
157th

1131

Julian PollardM131stV4058thTri Team Wigan03:09:56+01:05:35
158th

1151

James ThorpM132ndV4059th03:10:13+01:05:52
159th

1119

Tony MurfinM133rdV5015thChester Triathlon Club03:10:28+01:06:07
160th

1053

Neil CookM134thV5016th03:10:41+01:06:20
161st

1128

Paul PhillipsM135thV4060th03:10:55+01:06:34
162nd

1110

Mike McgeeM136thV4061st03:11:12+01:06:51
163rd

956

Gaelle MissonF27thSEN13th03:11:13+01:06:52
164th

1033

Andrew BillingsM137thV5017th03:11:14+01:06:53
165th

1123

Isabel O'keeffeF28thSEN14thWIGHT TRI03:11:20+01:06:59
166th

1087

Phil JolleyM138thV4062ndWarrington Running Club03:11:25+01:07:04
167th

1008

LIZ TurtonF29thV4012th03:11:45+01:07:24
168th

1157

Neil WalmsleyM139thV5018th03:11:50+01:07:29
169th

1122

Conor O'brienM140thSEN59th03:12:31+01:08:10
170th

1167

Ian FoxallM141stV5019th03:12:51+01:08:30
171st

1088

Carly JonesF30thSEN15th03:13:07+01:08:46
172nd

967

Ben NettletonM142ndSEN60th03:13:11+01:08:50
173rd

907

Neil CrispM143rdV5020th03:13:37+01:09:16
174th

918

Donna FinnieF31stV4013thNo03:13:50+01:09:29
175th

1014

Vic WallsF32ndSEN16th03:14:04+01:09:43
176th

1159

Jamie WellsM144thV4063rd03:14:48+01:10:27
177th

1117

Laura MorrisF33rdSEN17th03:15:01+01:10:40
178th

1058

Samuel CrossM145thSEN61st03:15:21+01:11:00
179th

995

Alan RussellM146thV4064thCHESTER TRI03:16:33+01:12:12
180th

1196

MARK CooneyM147thV4065th03:17:19+01:12:58
181st

1099

Andrew LomasM148thV5021strun to live rc03:17:28+01:13:07
182nd

1024

STEVEN AttfieldM149thSEN62nd03:17:49+01:13:28
183rd

1032

Katie BerryF34thSEN18th03:18:27+01:14:06
184th

1007

RACHEL TrpeskiF35thV4014thNiteriders03:18:57+01:14:36
185th

1079

Vanessa HolmeF36thV4015thTRI PRESTON03:18:58+01:14:37
186th

1141

CARL SpencerM150thV5022nd03:19:07+01:14:46
187th

1072

Harvey GreyM151stV5023rd03:19:42+01:15:21
188th

1158

Kate WaterhouseF37thSEN19thSTAFFORD TRI CLUB03:19:50+01:15:29
189th

1061

Karen DennettF38thV504thNewcastle (staffs) Triathlon Club03:19:52+01:15:31
190th

1045

Emily CatmurF39thSEN20th03:20:17+01:15:56
191st

949

Christopher LoughlinM152ndV602nd03:20:35+01:16:14
192nd

1025

Chris AylwardM153rdV5024th03:21:10+01:16:49
193rd

1104

Lee MathisonM154thV4066th03:22:20+01:17:59
194th

1138

Rakesh SharmaM155thV5025th03:22:35+01:18:14
195th

1145

David StephensM156thV4067th03:22:44+01:18:23
196th

1069

Ebony FennellF40thSEN21st03:22:48+01:18:27
197th

986

Michelle ReidF41stV4016thn/a03:23:58+01:19:37
198th

1106

JACQUELINE MaycockF42ndV505thTEAM MK03:24:07+01:19:46
199th

1050

Sean CoeM157thSEN63rd03:24:42+01:20:21
200th

1085

Phil JamesM158thV5026th03:24:42+01:20:21
201st

1075

Gavin HennekerM159thV5027th03:25:24+01:21:03
202nd

924

MARK HaaseM160thV5028thBritish Triathlon03:25:24+01:21:03
203rd

928

Sandra HayesF43rdV4017thBLACKWATER TRI03:25:33+01:21:12
204th

1149

Ian TaylorM161stV603rd03:26:09+01:21:48
205th

1148

Eve TaylorF44thV506th03:26:09+01:21:48
206th

1135

Laura ReadF45thSEN22nd03:26:11+01:21:50
207th

985

DAVID ReesM162ndSEN64thManchester Triathlon Club03:27:06+01:22:45
208th

1049

Anton ClennarM163rdV4068th03:27:38+01:23:17
209th

996

Laura Sayer-hallF46thSEN23rdChester Triathlon Club03:28:59+01:24:38
210th

1105

Pierre MaxtedM164thV4069thEXETER TRIATHLON CLUB03:28:59+01:24:38
211st

1113

Louise MoodyF47thSEN24thManchester Triathlon club03:29:14+01:24:53
212nd

891

Robert BonsonM165thV5029th03:31:39+01:27:18
213rd

1068

Jason FazackerleyM166thV4070thOcean Lake Triathlon03:32:56+01:28:35
214th

1031

Catherine BellF48thV507th03:33:08+01:28:47
215th

1142

Diane SpencerF49thV508thTEAM MANVERS03:34:09+01:29:48
216th

976

Joanna ParnellF50thSEN25th03:36:18+01:31:57
217th

1100

Gez LoudenM167thV4071st03:37:15+01:32:54
218th

1065

JAMES DoneganM168thV4072nd03:40:14+01:35:53
219th

1041

Steve BroadrickM169thV5030thTITANS TRIATHLON03:40:25+01:36:04
220th

1137

Chessie RowlandF51stSEN26th03:41:28+01:37:07
221st

1101

Danielle LoweF52ndSEN27th03:41:31+01:37:10
222nd

1081

Alexandra HughesF53rdSEN28th03:42:05+01:37:44
223rd

1040

Anna BrinkmanF54thSEN29th03:42:35+01:38:14
224th

946

Katarina KosF55thV509th03:48:03+01:43:42
225th

1153

Henry TonksM170thSEN65th03:49:43+01:45:22
226th

938

William JohnstoneM171stV5031stCLAN (Central Lancs Running & Triathlon Club))03:54:15+01:49:54
227th

1112

Chris MihosM172ndSEN66th03:55:47+01:51:26
228th

973

Daniela OrtnerF56thSEN30thTRI LONDON03:56:36+01:52:15
229th

1115

Jackie MorrisF57thSEN31st04:03:34+01:59:13
230th

1118

Joel MuiruriM173rdSEN67th04:06:56+02:02:35
231st

1109

John McgannM174thV5032nd04:15:00+02:10:39
232nd

1064

Suzanne DobsonF58thV4018th04:17:03+02:12:42
233rd

1093

Paula KnowlesF59thV4019th04:21:08+02:16:47
-

1124

Vicki OlthoffFV4000:00:00-
-

1121

Graham NellistMV50Chester Triathlon Club00:00:00-
-

1038

Michael BrennandMV50CLAN (Central Lancs Running & Triathlon Club)00:00:00-
-

980

Andrew PhelpsMV4000:00:00-
-

1021

Shane WolstencroftMV40Knutsford Tri Club00:00:00-
-

977

Emily PatchFSEN00:00:00-
-

1127

Samantha PeachFSENlondon fire brigade tri club00:00:00-

You may also be interested in...

South Manchester Triathlon Sprint Distance Triathlon 2019-09-15 07:00:00
Hereford Triathlon Sprint Distance 2019-06-30 10:00:00
Wombourne Triathlon Sprint Distance 2020-04-26 00:00:00
Blithfield Triathlon Standard Distance 2019-07-21 08:00:00