Castle Howard Triathlon 2017

Jul
22
2017

Splits

  • 100 metre Swim
  • 4 kilometre Cycle
  • 1,300 metre Run

Race Options

Organiser

Castle Triathlon Series

Contact details

Map

8-10yrs

Triathlon | 2017-07-22 09:00am
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (186 in total)
1st

2386

Matthew WhiteM1st8-101stCleveland Triathlon Club00:22:34-
2nd

2397

William PriddenM2nd8-102ndOldbury Triathlon Club00:22:59+00:00:25
2nd

2323

Amy KennedyF2nd11-121st00:12:55-
3rd

2390

Conall WilsonM3rd8-103rd00:24:09+00:01:35
4th

2308

Abigail HarveyF1st8-101st00:24:25+00:01:51
5th

2314

Tomas HobsonM4th8-104th00:24:27+00:01:53
6th

2362

Anna PattersonF2nd8-102ndReading Rascals00:25:07+00:02:33
7th

2383

Thomas Verdier-rothmanM5th8-105thLES ALLIGATORS SEYNOD TRIATHLON00:25:13+00:02:39
8th

2334

Gracie MacauleyF3rd8-103rd7Oaks Tri Club Juniors00:25:17+00:02:43
9th

2328

Patience LambF4th8-104th00:25:34+00:03:00
10th

2278

Edward DavenportM6th8-106thMoor Park Tri Club00:25:38+00:03:04
11th

2393

Eddie WorsellM7th8-107th00:26:24+00:03:50
12th

2330

Lottie LissamanF5th8-105th4 Life00:26:51+00:04:17
13th

2230

Nico JonesM8th8-108th00:27:07+00:04:33
13th

2302

Josephine HurstF6th8-106thRuthin Tristars00:27:07+00:04:33
15th

2266

Jack ButcherM9th8-109th00:27:14+00:04:40
16th

2272

William ChalkM10th8-1010th00:27:20+00:04:46
17th

2352

Miles MicklewrightM11th8-1011thn/a00:27:31+00:04:57
18th

2389

Ben WilliamsM12th8-1012thTotal Tri Training00:27:34+00:05:00
19th

2277

William John CropperM13th8-1013thClifton Cycling Club00:27:43+00:05:09
20th

2320

Jools JenningsM14th8-1014th00:28:07+00:05:33
21st

2253

Jimmy HendonM15th8-1015th00:28:09+00:05:35
22nd

2357

Finlay NicholsM16th8-1016th00:28:21+00:05:47
23rd

2377

Matilda StringerF7th8-107th00:28:22+00:05:48
23rd

2240

Barney SumnerM17th8-1017thGledhow Junior Triathlon Club00:28:22+00:05:48
25th

2360

Emily OlliverF8th8-108th00:28:31+00:05:57
26th

2275

Lucy CohuF9th8-109thJERSEY JUNIOR TRIATHLON CLUB00:28:33+00:05:59
27th

2385

Max WalkerM18th8-1018th00:28:40+00:06:06
28th

2309

George HarveyM19th8-1019th00:28:41+00:06:07
28th

2294

Aidan Gaunt-edwardsM19th8-1019th00:28:41+00:06:07
30th

2369

Joseph RichardsonM21st8-1021st00:28:49+00:06:15
31st

2280

Lois DaviesF10th8-1010th00:28:50+00:06:16
31st

2375

Merle SnelsonF10th8-1010thTeam Milton Keynes00:28:50+00:06:16
33rd

2299

Ben KinnearM22nd8-1022nd00:28:52+00:06:18
34th

2269

Daniel CampbellM23rd8-1023rd00:28:56+00:06:22
35th

2388

James WilkinM24th8-1024th00:28:57+00:06:23
36th

2229

Jakub HowdenM25th8-1025th00:29:01+00:06:27
37th

2392

Thomas WoodM26th8-1026th00:29:33+00:06:59
38th

2338

Ethan MarlowM27th8-1027thilkley harriers00:29:57+00:07:23
39th

2218

Lydia GreenwoodF12th8-1012thn/a00:30:04+00:07:30
40th

1940

Ellabelle PurcellF13th8-1013th00:30:10+00:07:36
41st

2387

Joseph WhiteheadM28th8-1028th00:30:12+00:07:38
42nd

2378

Jamie SwansonM29th8-1029th00:30:16+00:07:42
43rd

2273

George ChristieM30th8-1030th00:30:23+00:07:49
44th

2052

Dominic WestonF14th11-121st00:30:24+00:07:50
45th

2300

Hatty HeneburyF15th8-1014th00:30:36+00:08:02
46th

2214

Archie CuttingM31st8-1031st00:30:37+00:08:03
47th

2290

Torin FrenchM32nd8-1032nd00:30:43+00:08:09
48th

2265

Phoebe BulmerF16th8-1015th00:30:44+00:08:10
49th

2404

Juno Winfield-gummerF17th8-1016th00:30:45+00:08:11
50th

2384

Ben VernonM33rd8-1033rd00:30:53+00:08:19
51st

2306

William HardyM34th8-1034thClifton Cycling Club00:31:05+00:08:31
51st

2319

Robbie IzonM34th8-1034th00:31:05+00:08:31
53rd

2391

Thomas Edward WilsonM36th8-1036thCleveland Triathlon Club00:31:08+00:08:34
54th

2236

Sam RedmondM37th8-1037th00:31:09+00:08:35
55th

2356

Misha GitnikM38th8-1038th00:31:12+00:08:38
56th

2354

Imogen BarlowF18th8-1017th00:31:18+00:08:44
57th

2216

Harry GlavesM39th8-1039th00:31:21+00:08:47
58th

2305

Iain HaldaneM40th8-1040thRyton Triathlon Club00:31:24+00:08:50
59th

2256

Hugo BerryM41st8-1041st00:31:26+00:08:52
60th

2394

Riley WorsellM42nd8-1042nd00:31:34+00:09:00
61st

2313

Eric HobkinsonM43rd8-1043rd00:31:40+00:09:06
62nd

2281

Jack DeightonM44th8-1044th00:31:59+00:09:25
63rd

2407

Millie SalmonF19th8-1018th00:32:10+00:09:36
64th

2209

Kristina BateyF20th8-1019th00:32:12+00:09:38
65th

2342

Megan MillsF21st8-1020th00:32:15+00:09:41
66th

2210

James BeagleyM45th8-1045th00:32:20+00:09:46
67th

2297

Lucy GilbertsonF22nd8-1021st00:32:21+00:09:47
68th

2374

Nathan SmithM46th8-1046th00:32:30+00:09:56
69th

2324

Elissa KiteF23rd8-1022nd00:32:34+00:10:00
70th

2293

William GaleM47th8-1047th00:32:39+00:10:05
71st

2370

Matilda RivisF24th8-1023rd00:32:51+00:10:17
72nd

2050

Peter FosterM48th8-1048th00:32:54+00:10:20
73rd

2250

Frederic WoodM49th8-1049th00:33:03+00:10:29
74th

2221

Zachary GummersonM50th8-1050th00:33:07+00:10:33
74th

2279

James DaviesM50th8-1050th00:33:07+00:10:33
76th

2283

Luca DormerM52nd8-1052nd00:33:08+00:10:34
77th

2267

Tobias ButcherM53rd8-1053rd00:33:11+00:10:37
78th

2339

Nyah MayF25th8-1024thYorkshire Vikings Triathlon Team00:33:23+00:10:49
79th

2351

Riley McgintyM54th8-1054th00:33:31+00:10:57
80th

2333

Eliza LoftusF26th8-1025th00:33:37+00:11:03
81st

2235

Martha RedmondF27th8-1026thGledhow Junior Tri Club00:33:41+00:11:07
82nd

2268

Rosanna BycroftF28th8-1027th00:33:45+00:11:11
83rd

2239

Will SummerscalesM55th8-1055th00:33:48+00:11:14
84th

2258

Seth BodillM56th8-1056th00:33:51+00:11:17
85th

2260

Alexander BoyesM57th8-1057th00:33:53+00:11:19
86th

2315

Max HodgsonM58th11-121st00:33:55+00:11:21
87th

2206

James AndrewsM59th8-1058thClitheroe And District Asa And Cycle Sport Pendle00:34:00+00:11:26
88th

2054

Ella WrightF29th8-1028th00:34:02+00:11:28
89th

2331

Conor ListerM60th8-1059th00:34:15+00:11:41
90th

2312

Marley HawkinsM61st8-1060th00:34:20+00:11:46
91st

2358

Rosie NobleF30th8-1029th00:34:21+00:11:47
92nd

2365

Lewie PhillipsM62nd8-1061st00:34:25+00:11:51
93rd

2304

Archie GrahamM63rd8-1062nd00:34:26+00:11:52
94th

2355

Amelia DerryF31st8-1030th00:34:30+00:11:56
95th

2224

Charlie Hanson-brownM64th8-1063rd00:34:31+00:11:57
96th

2359

Ruby O'dellF32nd8-1031stBRJ Run and Tri00:34:37+00:12:03
97th

2219

Oliver GriffithsM65th8-1064th00:34:54+00:12:20
98th

2213

Grace BrierleyF33rd8-1032nd00:34:55+00:12:21
99th

2291

Emily FrewF34th8-1033rd00:35:12+00:12:38
99th

2329

Alexander LimondM66th8-1065thMoor Park Triathlon Club00:35:12+00:12:38
101st

2226

Jemima HearldF35th8-1034th00:35:23+00:12:49
102nd

2322

Jonathan KellettM67th8-1066th00:35:25+00:12:51
103rd

2234

Nathan PuseyM68th8-1067thRibble Valley Tri Club00:35:40+00:13:06
104th

2251

Sebastian GoodridgeM69th8-1068th00:35:42+00:13:08
105th

2348

Fionn O'tooleM70th8-1069thYork Tri Vlub00:35:44+00:13:10
106th

2332

Roman LofthouseM71st8-1070th00:36:06+00:13:32
107th

2406

Bryn BarnettM72nd11-122nd00:36:14+00:13:40
108th

2292

Isaac FurbyM73rd8-1071st00:36:15+00:13:41
109th

2246

Sally WaiteF36th8-1035thGledhow Junior Tri Club00:36:21+00:13:47
110th

2368

Beatrice RichardsonF37th8-1036th00:36:24+00:13:50
111st

2301

Eva HoldenF38th8-1037th00:36:33+00:13:59
111st

2298

William JenkinM74th8-1072nd00:36:33+00:13:59
111st

2274

Stanley ClarkeM74th8-1072nd00:36:33+00:13:59
114th

2335

Tristan MaceM76th8-1074th00:36:41+00:14:07
115th

2401

William StottM77th8-1075th00:37:13+00:14:39
116th

2317

Emmie HorwellF39th8-1038th00:37:20+00:14:46
117th

2242

Gemma TozerF40th8-1039thSCARBOROUGH AC00:37:30+00:14:56
118th

2296

Alex GhaznaviM78th8-1076th00:37:41+00:15:07
119th

2408

Lio AtangM79th8-1077th00:37:54+00:15:20
120th

2207

Alex AppleyardM80th8-1078th00:38:01+00:15:27
121st

2346

Georgia MurrayF41st8-1040th00:38:03+00:15:29
122nd

2208

Javan AsanteM81st8-1079th00:38:07+00:15:33
123rd

2247

Thomas WebsterM82nd8-1080th00:38:08+00:15:34
124th

2363

Eva PeelF42nd8-1041st00:38:11+00:15:37
125th

2316

Freddie HopkinsM83rd8-1081st00:38:13+00:15:39
126th

2307

Maddie HartF43rd8-1042ndNYP Tristars00:38:15+00:15:41
127th

2343

Charlotte MooreF44th8-1043rd00:38:23+00:15:49
128th

2373

Oliver RussellM84th8-1082nd00:38:41+00:16:07
129th

2217

Peter GoodwinM85th8-1083rd00:38:43+00:16:09
130th

2231

Amelia LeeF45th8-1044th00:39:03+00:16:29
130th

2053

Alana RevleyF45th8-1044th00:39:03+00:16:29
132nd

2353

Isra AliF47th8-1046th00:39:08+00:16:34
133rd

2212

Max BottomleyM86th8-1084th00:39:10+00:16:36
134th

2398

William SimpsonM87th8-1085th00:39:11+00:16:37
135th

2396

Alfie OgleyM88th8-1086th00:39:37+00:17:03
136th

2310

Elena HassanF48th8-1047th00:39:38+00:17:04
137th

2382

Alice TyrerF49th8-1048th00:39:45+00:17:11
137th

2321

Althea JohnsonF49th8-1048th00:39:45+00:17:11
139th

2211

Phoebe BlacklockF51st8-1050th00:40:07+00:17:33
140th

2395

Thomas YouelM89th8-1087th00:40:12+00:17:38
141st

2288

Isla ForsdykeF52nd8-1051st00:40:17+00:17:43
142nd

2364

Cassius PenningtonM90th8-1088th00:41:01+00:18:27
143rd

2227

Logan HoldsworthM91st8-1089th00:41:06+00:18:32
144th

2340

Paul MayF53rd8-1052ndYorkshire Vikings Triathlon Team00:41:20+00:18:46
145th

2262

Matilda BrigatoF54th8-1053rd00:41:35+00:19:01
146th

2276

Ella CoulstonF55th8-1054th00:41:40+00:19:06
147th

2380

Joseph ThornM92nd8-1090th00:41:42+00:19:08
148th

2264

Symon BuckleyM93rd8-1091st00:41:44+00:19:10
149th

2366

Archie PursaillM94th8-1092nd00:41:55+00:19:21
150th

2241

Alfie TozerM95th8-1093rdSCARBOROUGH AC00:42:00+00:19:26
151st

2325

Leila KorolkiewiczF56th8-1055th00:42:04+00:19:30
152nd

2361

Isabella PalmerF57th8-1056th00:42:05+00:19:31
153rd

2284

Zac EdwardsM96th8-1094th00:42:06+00:19:32
154th

2367

Sophie RalfsF58th8-1057thSt. Helens Tri Club00:42:09+00:19:35
155th

2347

Kate NewtonF59th8-1058th00:42:21+00:19:47
156th

2303

Cathryn GloverF60th8-1059th00:42:32+00:19:58
157th

2215

Oliver FinlayM97th8-1095th00:42:34+00:20:00
158th

2232

Evie MillerF61st8-1060th00:42:40+00:20:06
159th

2051

Elsbeth CookeF62nd8-1061st00:42:52+00:20:18
160th

2371

Tom RobsonM98th8-1096th00:43:01+00:20:27
161st

2295

Marcus GeorgescuM99th8-1097th00:43:07+00:20:33
162nd

2248

Bee WilliamsF63rd8-1062nd00:43:21+00:20:47
163rd

2282

Jasper DenbyM100th8-1098th00:43:22+00:20:48
164th

2249

Elsa WilliamsF64th8-1063rd00:43:27+00:20:53
165th

2287

Alfie FawcettM101st8-1099th00:43:44+00:21:10
166th

2341

Swati MenonF65th8-1064th00:44:06+00:21:32
167th

2257

Izzy BishopF66th8-1065th00:44:42+00:22:08
168th

2263

Emily BrooksbankF67th8-1066th00:45:13+00:22:39
169th

2405

Raya HarrandF68th8-1067th00:45:22+00:22:48
170th

2326

Rohan KorolkiewiczM102nd8-10100th00:45:35+00:23:01
171st

2345

Edith MundayF69th8-1068th00:45:50+00:23:16
172nd

2403

Lucy PopplewellF70th8-1069th00:46:21+00:23:47
173rd

2402

Natalie WilsonF71st8-1070th00:46:32+00:23:58
174th

2400

Lilly StottF72nd8-1071st00:46:47+00:24:13
175th

2376

Grace SnowdenF73rd8-1072nd00:47:25+00:24:51
176th

2327

Florence KotechaF74th8-1073rd00:48:04+00:25:30
177th

2254

William LightfootM103rd8-10101st00:49:04+00:26:30
178th

2245

Annabel VentersF75th8-1074th00:50:32+00:27:58
179th

2225

Daniel HeadM104th8-10102nd00:52:30+00:29:56
180th

2243

Elizabeth TurtonF76th8-1075th00:56:45+00:34:11
180th

2220

Sophie GrootF76th8-1075th00:56:45+00:34:11
182nd

2244

Lucinda TurtonF78th8-1077th00:56:47+00:34:13
183rd

2205

Maisie AdamsF79th8-1078th00:56:50+00:34:16
184th

2349

Holly WooldridgeF80th8-1079th00:57:29+00:34:55
DNF (1 in total)
-

2344

Harrison MorrellM8-1000:00:00-

You may also be interested in...

Erewash Triathlon Tri Start 2019-08-11 08:00:00
Beachborough Triathlon and Mixed Relay Event TriStart 2019-06-16 10:00:00