HEVER CASTLE TRIATHLON 2017

Sep
23
2017

Splits

  • 300 metre Swim
  • 8 kilometre Cycle
  • 2,400 metre Run

Race Options

Organiser

Castle Triathlon Series

Contact details

Map

Junior (13-15 yrs) - Elizabeth 1st

Triathlon | 2017-09-23 08:00am
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (201 in total)
1st

1843

Kai BoggonM1st13-151stE105569000:39:29-
2nd

1827

Tom StapleyM2nd13-152nd00:40:27+00:00:58
3rd

1771

Oliver Stephen BirchM3rd13-153rd00:40:43+00:01:14
4th

2008

Robbie UsherM4th13-154thThames Valley Tristars00:41:50+00:02:21
5th

1841

Liam BellM5th13-155thCAMBRIDGE TRIATHLON CLUB00:42:17+00:02:48
6th

1958

Anya MacleanF1st13-151stfusion00:42:43+00:03:14
7th

1961

Henry PlewesM6th13-156thTri High00:43:03+00:03:34
8th

2003

Patrick SmithM7th13-157th00:43:24+00:03:55
9th

1769

Max BehrensM8th13-158thAshford Town swimming Club, Ashford Table tennsi club, Ashford g00:43:56+00:04:27
10th

1962

James RaynerM9th13-159th00:44:05+00:04:36
11th

1973

James Richard MedleyM10th13-1510thTri-High00:44:11+00:04:42
12th

2007

Harvey ThatcherM11th13-1511th00:44:28+00:04:59
13th

1860

Christina DurbinF2nd13-152ndTRI-FORCE00:44:31+00:05:02
14th

1830

Luca TreadwellM12th13-1512thGREENWICH TRITONS00:44:47+00:05:18
15th

2015

BEN WhiteM13th13-1513thCleveland Triathlon Club00:44:57+00:05:28
16th

1927

toby EvansM14th13-1514th00:45:04+00:05:35
17th

1944

Dylan Humber-kellyM15th13-1515thCT1 Canterbury Tri00:45:07+00:05:38
18th

1946

Poppy JensenF3rd13-153rd00:45:09+00:05:40
19th

1781

Thomas ChapmanM16th13-1516th00:45:10+00:05:41
20th

2018

Tom WilliamsM17th13-1517thE107009400:45:34+00:06:05
21st

1990

Joshua PenfoldM18th13-1518thWindrush Triathlon Club00:45:45+00:06:16
22nd

1820

Max Rowley-sanchezM19th13-1519th00:46:07+00:06:38
23rd

1985

Lilly O'dellF4th13-154thCAMBRIDGE TRIATHLON CLUB00:46:08+00:06:39
24th

1978

Henry MoodieM20th13-1520th00:47:03+00:07:34
25th

1791

Daniel FitchM21st13-1521st00:47:37+00:08:08
26th

1894

Rory SummertonM22nd13-1522nd00:47:53+00:08:24
27th

1780

Isabella ChapmanF5th13-155th00:47:55+00:08:26
28th

1970

Ella King PowrieF6th13-156th00:48:00+00:08:31
29th

1787

ANTONIO DhanechaM23rd13-1523rdOcean Lake Triathlon00:48:06+00:08:37
30th

1982

Daisy NicolleF7th13-157thstratford triathlon00:48:11+00:08:42
31st

1810

Louis KlangaM24th13-1524th00:48:48+00:09:19
32nd

2002

Adam SingleterryM25th13-1525th00:48:56+00:09:27
33rd

1885

Dylan PageM26th13-1526th00:49:11+00:09:42
34th

1902

Beth DarwentF8th13-158th00:49:24+00:09:55
35th

1829

Luke ThompsonM27th13-1527th00:49:31+00:10:02
36th

1867

Dan FoardM28th13-1528th00:49:36+00:10:07
37th

2010

Rhiannan Isabelle WadeyF9th13-159thDERBY TRIATHLON CLUB00:49:43+00:10:14
38th

1826

agatha SkeltonF10th13-1510thOcean Lake Tri00:49:48+00:10:19
39th

1896

Isabella TilzeyF11th13-1511th00:50:11+00:10:42
40th

1890

Vilem RozekM29th13-1529thGREENWICH TRITONS00:50:12+00:10:43
41st

1863

Jessica FarrantF12th13-1512thSussex Tristars00:50:12+00:10:43
42nd

1889

Jules Rognonm30th13-1530th00:50:17+00:10:48
43rd

1948

William John LaidlawM31st13-1531stCHAPEL TRI JUNIOR TRIATHLON CLUB00:50:25+00:10:56
44th

1984

Oliver O'connorM32nd13-1532ndLONDON HEATHSIDE RUNNING CLUB00:50:30+00:11:01
45th

1819

Gabriel Romero-sanzM33rd13-1533rdPhoenix Junior Triathlon Club00:50:36+00:11:07
46th

1994

Archie ReynoldsM34th13-1534thWeald Tri Club00:50:46+00:11:17
47th

1907

Hector CalderM35th13-1535th00:50:46+00:11:17
48th

2014

Andrew WattM36th13-1536th7 Oaks Junior Tri Club00:51:04+00:11:35
49th

1937

Euan HiggsM37th13-1537th00:51:08+00:11:39
50th

1851

Jacob BryantM38th13-1538thWhite Horse Tri00:51:15+00:11:46
51st

1919

Will DennisM39th13-1539th7 Oaks Junior Tri Club00:51:22+00:11:53
52nd

2032

Sara RioloF13th13-1513th00:51:39+00:12:10
53rd

1892

Louis SparkesM40th13-1540th00:51:48+00:12:19
54th

1798

TOM GorringeM41st13-1541st00:51:59+00:12:30
55th

1932

Joe FryM42nd13-1542nd00:52:22+00:12:53
56th

2004

Joe SmithM43rd13-1543rd00:52:32+00:13:03
57th

2017

Daniel WilkesM44th13-1544thEvo Triathlon Club00:52:46+00:13:17
58th

1929

Thomas Farquhar-smithM45th13-1545th00:52:50+00:13:21
59th

1823

Nathan ScargillM46th13-1546thEVO JUNIORS TRIATHLON CLUB00:52:56+00:13:27
60th

1955

Benjamin LovellM47th13-1547th00:53:02+00:13:33
61st

1901

Jonah Winfield-gummerM48th13-1548th00:53:03+00:13:34
62nd

1936

Leo HewettM49th13-1549th00:53:07+00:13:38
63rd

2009

Stefan Von SolmsM50th13-1550th00:53:09+00:13:40
64th

1997

gabriel SaddM51st13-1551st00:53:09+00:13:40
65th

1768

beau BeamesM52nd13-1552ndGREENWICH TRITONS00:53:13+00:13:44
66th

1804

Oliver HuntM53rd13-1553rd00:53:17+00:13:48
67th

1873

Adam JeddoM54th13-1554thTonbridge Athletics Club00:53:18+00:13:49
68th

1909

George ClarkeM55th13-1555thOcean Lake Tri00:53:32+00:14:03
69th

1831

Lauryn WoodF14th13-1514thDiscovery Tri00:53:37+00:14:08
70th

1992

Abigail PonsonbyF15th13-1515thFarnham Triathlon Club00:53:39+00:14:10
71st

1913

Ryan CoulmanM56th13-1556th00:53:50+00:14:21
72nd

1920

Machayla DewdneyF16th13-1516th00:53:55+00:14:26
73rd

2020

Luke WoollardM57th13-1557th00:53:56+00:14:27
74th

1959

Alfie MannM58th13-1558thLudlow Junior Tri Club00:54:25+00:14:56
75th

1854

Freya Burton-franklinF17th13-1517thGREENWICH TRITONS00:54:42+00:15:13
76th

1828

Max StarnM59th13-1559th00:54:42+00:15:13
77th

2005

Isabelle StonehamF18th13-1518thGREENWICH TRITONS00:54:49+00:15:20
78th

1870

Lily GriffinF19th13-1519th00:54:50+00:15:21
79th

1996

Lia Rocholl-neyF20th13-1520th00:54:55+00:15:26
80th

1767

Conor EganM60th13-1560thGreenwich Royals Swimming Club00:55:11+00:15:42
81st

1878

Alice MaingayF21st13-1521st00:55:20+00:15:51
82nd

1772

Iris BrandonF22nd13-1522ndORION HARRIERS00:55:22+00:15:53
83rd

1813

Zachary MartinM61st13-1561stRoding Valley Tri00:55:24+00:15:55
84th

1998

Rhys SamsonM62nd13-1562ndOcean Lake Tri00:55:25+00:15:56
85th

1972

Madeleine McguiganF23rd13-1523rdCrystal Palace Triathletes00:55:33+00:16:04
86th

1995

THOMAS RichardsM63rd13-1563rd00:55:33+00:16:04
87th

2000

Emily ScofieldF24th13-1524th00:55:35+00:16:06
88th

1879

Olly MalkinM64th13-1564th00:55:55+00:16:26
89th

2033

OLIVER WhiteM65th13-1565th00:55:58+00:16:29
90th

2013

Dylan WallekM66th13-1566th00:56:06+00:16:37
91st

1999

Ellen SavidgeF25th13-1525thRoding Valley Tri Club00:56:06+00:16:37
92nd

2035

Michael ShawM67th13-1567th00:56:14+00:16:45
93rd

2012

Tom WalkerM68th13-1568th00:56:18+00:16:49
94th

1938

Zak HodgsonM69th13-1569th00:56:27+00:16:58
95th

1782

MAXENCE ChildesM70th13-1570thChantilly triathlon00:56:37+00:17:08
96th

1914

Mia CraenF26th13-1526thHorsham Tri Club00:56:44+00:17:15
97th

1993

Louis ReedmanM71st13-1571st00:56:46+00:17:17
98th

1846

Benjamin BoymanM72nd13-1572ndTonbridge Athletics Club00:57:00+00:17:31
99th

1977

Isla MillerF27th13-1527th00:57:01+00:17:32
100th

1871

Lexie HarrisF28th13-1528th00:57:04+00:17:35
101st

1777

Joseph BulloughM73rd13-1573rd00:57:15+00:17:46
102nd

1856

Siena CrossleyF29th13-1529th00:57:16+00:17:47
103rd

1836

Edward BanisterM74th13-1574th00:57:30+00:18:01
104th

1808

Toby JonesM75th13-1575th00:57:38+00:18:09
105th

1861

Harvey EllisM76th13-1576th00:57:49+00:18:20
106th

1939

George HoldenM77th13-1577th00:57:59+00:18:30
107th

1835

Beth BadmanF30th13-1530thEast Essex Triathlon Club00:58:04+00:18:35
108th

1935

John HaddenM78th13-1578th00:58:07+00:18:38
109th

2001

Robyn ScottF31st13-1531stFleet & Crookham a/c00:58:11+00:18:42
110th

1900

Jared WiercxM79th13-1579th00:58:14+00:18:45
111st

1983

Edith NortonF32nd13-1532nd00:58:14+00:18:45
112nd

1971

Joseph MccuskerM80th13-1580th00:58:17+00:18:48
113rd

1989

Stephanie PanteliF33rd13-1533rd00:58:19+00:18:50
114th

1807

Zach JohnsonM81st13-1581st00:58:20+00:18:51
115th

1924

Archie DuckeringM82nd13-1582nd00:58:28+00:18:59
116th

1786

Ella DavisF34th13-1534th00:58:42+00:19:13
117th

1925

Coral DunkF35th13-1535thBlackwater and Discovery00:58:48+00:19:19
118th

1928

Alex FairhurstM83rd13-1583rd00:58:54+00:19:25
119th

1886

James PerryM84th13-1584th00:59:00+00:19:31
120th

1857

Nicholas CrossleyM85th13-1585th00:59:26+00:19:57
121st

1869

Amelia GoetzF36th13-1536th00:59:35+00:20:06
122nd

1868

Cara FranksF37th13-1537th00:59:38+00:20:09
123rd

1905

Jack BurrowM86th13-1586th01:00:06+00:20:37
124th

1966

brad SpicerM87th13-1587thDEAL TRI CLUB01:00:09+00:20:40
125th

1801

Katie HamertonF38th13-1538th01:00:24+00:20:55
126th

2031

Emma RobsonF39th13-1539th01:00:28+00:20:59
127th

1858

Holly DeweyF40th13-1540th01:00:44+00:21:15
128th

1916

Abigail CrookF41st13-1541stWestcroft Triathlon Club01:01:14+00:21:45
129th

1824

Lauren ShawF42nd13-1542nd01:01:24+00:21:55
130th

1883

Charlotte MillerF43rd13-1543rdEAST ESSEX TRI CLUB01:01:24+00:21:55
131st

2019

Emma WoodF44th13-1544thhastings seagulls swimming club01:01:47+00:22:18
132nd

1838

Ben BartonM88th13-1588th01:01:49+00:22:20
133rd

1891

Toby SeymourM89th13-1589th01:01:50+00:22:21
134th

1817

Huw OldingM90th13-1590th01:01:51+00:22:22
135th

1952

Archie LetherM91st13-1591st01:02:03+00:22:34
136th

1949

isobel LambeF45th13-1545thEAST ESSEX TRI CLUB01:02:04+00:22:35
137th

1911

John ConstableM92nd13-1592nd01:02:31+00:23:02
138th

1785

Amy CollinsonF46th13-1546th01:02:35+00:23:06
139th

1945

Finley HuntM93rd13-1593rdHove Hornets01:02:36+00:23:07
140th

1898

Felix WhiteM94th13-1594th01:02:39+00:23:10
141st

1803

Daisy HendonF47th13-1547th01:02:52+00:23:23
142nd

1778

Alice BulloughF48th13-1548th01:03:06+00:23:37
143rd

1926

Thomas DunnettM95th13-1595th01:03:23+00:23:54
144th

1969

William DayM96th11-121st01:03:26+00:23:57
145th

1794

Harrison FreearM97th13-1596th01:03:33+00:24:04
146th

1943

Freya HughesF49th13-1549th01:03:38+00:24:09
147th

1797

Benjamin GoldingM98th13-1597thnone01:04:12+00:24:43
148th

2016

Emily WhiteF50th13-1550th01:04:19+00:24:50
149th

1872

Theo Hughes-wilsonM99th13-1598th01:04:24+00:24:55
150th

1788

Emilia DobleF51st13-1551st01:04:33+00:25:04
151st

1847

Ella BradleyF52nd13-1552nd01:04:33+00:25:04
152nd

1897

Cleo Vanderlanh MckeownF53rd13-1553rd01:04:43+00:25:14
153rd

1875

Morgan LeeF54th13-1554thCroydon Harriers01:04:47+00:25:18
154th

1940

Remy HoltM100th13-1599th01:05:26+00:25:57
155th

1957

Eddie LynchM101st13-15100th01:05:43+00:26:14
156th

1882

Ruby Mcnamara-yorkeF55th13-1555th01:05:51+00:26:22
157th

1776

Hannah BrydenF56th13-1556th01:06:27+00:26:58
158th

1888

Louie PilkingtonM102nd13-15101st01:06:39+00:27:10
159th

1825

Rory SavageM103rd13-15102nd01:06:40+00:27:11
160th

1811

Maddy LewisF57th13-1557th01:06:52+00:27:23
161st

2006

EUAN SullivanM104th13-15103rd01:07:09+00:27:40
162nd

1988

AMELIE OwenF58th13-1558th01:07:12+00:27:43
163rd

1866

Tilly FoardF59th13-1559th01:07:28+00:27:59
164th

1903

Katie BrazierF60th13-1560thChelmsford Athletics01:07:29+00:28:00
165th

1950

Raphaella LancasterF61st13-1561st01:07:57+00:28:28
166th

1921

James DixonM105th13-15104th01:08:45+00:29:16
167th

1859

Annalise DownsF62nd13-1562nd01:09:04+00:29:35
168th

1862

Keira Etherington-smithF63rd13-1563rd01:09:06+00:29:37
169th

1844

Dylan BoorerM106th13-15105th01:09:23+00:29:54
170th

1775

Grace BrydenF64th13-1564th01:09:52+00:30:23
171st

1954

Mia Lorrain-smithF65th13-1565th01:09:56+00:30:27
172nd

1923

Flynn DohertyM107th13-15106th01:10:05+00:30:36
173rd

1855

Adam Clyfton-myersM108th13-15107th01:10:07+00:30:38
174th

1832

Ben AllenM109th13-15108th01:10:12+00:30:43
175th

1895

Bethany ThomasF66th13-1566th01:10:12+00:30:43
176th

1880

Amy MarchantF67th13-1567th01:10:13+00:30:44
177th

1796

Tullia GoldingF68th11-121st01:10:35+00:31:06
178th

1814

Hannah McdonnellF69th13-1568th01:10:52+00:31:23
179th

1821

Isabella SankeyF70th13-1569th01:10:55+00:31:26
180th

1874

Arwenna LeeF71st13-1570th01:10:58+00:31:29
181st

1942

Chloe HoweF72nd13-1571stCHELMSFORD AC01:11:00+00:31:31
182nd

1816

Libby MorrisF73rd13-1572nd01:11:04+00:31:35
183rd

1991

Harry PhillipsM110th13-15109th01:11:12+00:31:43
184th

1795

Joe GloverM111st13-15110th01:11:33+00:32:04
185th

1917

Amelia CurtisF74th13-1573rd01:12:19+00:32:50
186th

1951

Zoe LeightonF75th13-1574th01:13:24+00:33:55
187th

1806

Oliver JarvisM112nd13-15111st01:13:33+00:34:04
188th

1805

Jemima HuntF76th13-1575th01:13:57+00:34:28
189th

1934

Amelia GibbsF77th13-1576thTEAM MK01:15:01+00:35:32
190th

1908

Scarlet ChambersF78th13-1577th01:15:15+00:35:46
191st

1833

CRAIG AndersonM113rd13-15112nd01:15:39+00:36:10
192nd

1783

Emma ClarkeF79th13-1578th01:16:03+00:36:34
193rd

1842

Ellen BenstedF80th13-1579th01:16:28+00:36:59
194th

1849

Connie BrownF81st13-1580th01:17:05+00:37:36
195th

1941

Paloma HourdeF82nd13-1581st01:18:11+00:38:42
196th

1853

Thomas BurtM114th13-15113rd01:18:25+00:38:56
197th

1852

Charlotte BurtF83rd13-1582nd01:18:26+00:38:57
198th

1864

Ciara FarrellyF84th13-1583rd01:19:11+00:39:42
199th

1815

Alicia McphailF85th13-1584thCHAPEL TRI JUNIOR TRIATHLON CLUB01:21:20+00:41:51
200th

1884

aoife O'callaghanF86th13-1585th01:29:35+00:50:06
201st

1947

Lucy JonesF87th13-1586th01:34:38+00:55:09
Started (2 in total)
-

1904

Liam Samuel Peter BuddM13-15Chapel Tri Stars00:00:00-
-

1881

Jasmine Mcnamara-yorkeF13-15BTF00:00:00-

You may also be interested in...

Beachborough Triathlon and Mixed Relay Event TriStart 2019-06-16 10:00:00
Absolute Tri Adult Duathlon and Youth & TriStar Triathlon Tristart 2019-06-22 11:00:00
Erewash Triathlon Tri Start 2019-08-11 08:00:00
Ashby Triathlon Juniors 8-15 2019-07-21 10:00:00