Nidderdale Sprint Triathlon 2017

Sep
09
2017

Splits

  • 400 metre Swim

    — Pool Swim

  • 20 kilometre Cycle
  • 5 kilometre Run

Race Options

Entry Details

Athlete places200
Age range16 - 99
Per entrant£44.00
Affiliation Discount£5.00

Race entry is sold out..

Organiser

Nidderdale Pool & Leisure Centre

Contact details

Map

Sprint Distance

Triathlon | 2017-09-09 13:00pm
1 viewed last hour.

Entry Details

Athlete places200
Age range16 - 99
Per entrant£44.00
Affiliation Discount£5.00

Race entry is sold out..

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (168 in total)
1st

192

Dave MannM1stOVR1stNYPtri01:02:33-
2nd

198

JAMES TurnerM2ndOVR2ndNYP TRI01:02:42+00:00:09
3rd

200

Edward Alexander Rhodes LyonsM3rdOVR3rdYorkshire Regiment01:04:54+00:02:21
4th

193

Heather Jane TuffsF1stOVR1stTeam Nidderdale!!01:06:33+00:04:00
5th

196

TIM RobinsonM4thSEN1st01:06:38+00:04:05
6th

197

KEVIN BoyntonM5thSEN2nd01:07:59+00:05:26
7th

191

Stuart MallenderM6thV401stTeam Nidderdale01:08:25+00:05:52
8th

195

Paul SimpsonM7thV402ndLeeds & Bradford Triathlon Club01:08:56+00:06:23
9th

181

HARRY DowdellM8thV501stNYP TRI01:09:24+00:06:51
10th

183

David FountainM9thSEN3rdCraven Energy01:09:27+00:06:54
11th

182

Rob Reynolds-jonesM10thV403rd01:10:04+00:07:31
12th

189

Katie CorcoranF2ndOVR2ndJackpot Racing01:10:04+00:07:31
13th

187

Shaun BrockhillM11thV404th01:10:13+00:07:40
14th

180

Greg HiltonM12thV502nd01:10:46+00:08:13
15th

130

David MulhollandM13thSEN4th01:11:18+00:08:45
16th

141

Ben ClarkeM14thV405thTeam Nidderdale01:11:52+00:09:19
17th

106

Paul Howard HowardM15thV406th01:12:44+00:10:11
18th

155

Oliver Michael GregoryM16thSEN5thFarsley Flyers01:13:10+00:10:37
19th

149

JonM17thV407thRoberttown Road Runners01:13:44+00:11:11
20th

177

HEIDI SiddleF3rdOVR3rdLeeds & Bradford Triathlon Club01:14:24+00:11:51
21st

148

Liesbeth VangenechtenF4thSEN1st01:14:27+00:11:54
22nd

194

Emma RobinsonF5thSEN2ndPerformance Sports Consultants01:14:31+00:11:58
23rd

172

Carl RobinsomM18thV503rd01:14:33+00:12:00
24th

142

Jonathan Paul GilliganM19thV408th01:15:09+00:12:36
25th

150

Paul BergmanM20thV504thEasingwold RC01:15:28+00:12:55
26th

68

Andrew David HuntM21stV409th01:15:34+00:13:01
27th

176

Nigel ChilversM22ndV4010thKirkby Milers01:15:41+00:13:08
28th

143

TIM BroomfieldM23rdV601stNYP TRI01:16:02+00:13:29
29th

115

Jake ClarkeM24thSEN6th01:16:34+00:14:01
30th

119

Mark A FarndonM25thV4011th01:16:37+00:14:04
31st

199

Ezra George Wilson DunfordM26thU201st01:16:42+00:14:09
32nd

167

Malcolm Clive BayfordM27thV602nd01:16:43+00:14:10
33rd

159

Chris HazellM28thV4012th01:16:51+00:14:18
34th

131

Andrew MeskellM29thV4013thLEEDS BRADFORD TRIATHLON CLUB01:17:17+00:14:44
35th

101

Lukasz OlbromskiM30thSEN7th01:17:18+00:14:45
36th

163

Paul David LewisM31stV4014thhorwich rmi harriers01:17:42+00:15:09
37th

42

Daniel MoffatM32ndSEN8thBangor Uni Triathlon Club01:17:50+00:15:17
38th

190

jason robert LockerM33rdSEN9th01:18:00+00:15:27
39th

147

Sharon LeemingF6thSEN3rd01:18:07+00:15:34
40th

81

David StamfordM34thSEN10th01:18:16+00:15:43
41st

100

RICHARD LockeyM35thV4015th01:18:17+00:15:44
42nd

1

Andy BagotM36thV505thNYPtri01:18:25+00:15:52
43rd

154

Robert John BullockM37thSEN11th01:18:27+00:15:54
44th

91

Anna Catherine TuffsF7thSEN4th01:18:36+00:16:03
45th

174

Tiffany MallenderF8thV401stTeam Nidderdale01:18:44+00:16:11
46th

186

John Henry ForsterM38thV603rd01:19:03+00:16:30
47th

126

Suzanne CookF9thV402nd01:20:00+00:17:27
48th

140

Geoff GivensM39thV4016thAlnwick01:20:11+00:17:38
49th

14

Mark WilkinsonM40thV506th01:20:13+00:17:40
50th

111

Kevin Edward BurnupM41stV4017th01:20:13+00:17:40
51st

144

Stuart Roy FlackM42ndV507thTeam Nidderdale01:20:13+00:17:40
52nd

29

Michael WellsM43rdV4018th01:21:20+00:18:47
53rd

114

Richard De SouzaM44thSEN12th01:21:35+00:19:02
54th

125

Jo CrawfordF10thV403rdLBT01:21:40+00:19:07
55th

179

Rasputin ThorpedoM45thSEN13th01:21:47+00:19:14
56th

102

David BoothM46thV508thFarsley Flyers01:22:00+00:19:27
57th

41

Michael StockM47thSEN14th01:22:04+00:19:31
58th

57

Chris RuggM48thSEN15th01:22:10+00:19:37
59th

166

Ross Anthony HillM49thSEN16th01:22:12+00:19:39
60th

36

Andrew Nicholas MoorM50thV4019th01:22:41+00:20:08
61st

157

Stephen EvansM51stV509th01:22:51+00:20:18
62nd

76

Gareth OsborneM52ndV4020th01:23:10+00:20:37
63rd

62

Jamie BurtonM53rdSEN17th01:23:19+00:20:46
64th

17

Christopher CoombesM54thSEN18th01:23:23+00:20:50
65th

121

Jenni CowleyF11thSEN5th01:23:25+00:20:52
66th

128

Paul ArmittM55thV4021st01:23:25+00:20:52
67th

129

Richard Graham WentM56thV4022nd01:23:30+00:20:57
68th

171

Joanne SykesF12thSEN6thHarrogate Tri Club01:23:50+00:21:17
69th

67

Sorrell KayeF13thSEN7th01:23:57+00:21:24
70th

72

Tim SwalesM57thV4023rd01:24:02+00:21:29
71st

137

Catherine Louise SimpsonF14thV404th01:24:04+00:21:31
72nd

93

Adam JohnstoneM58thSEN19th01:24:23+00:21:50
73rd

139

Richard Davidson SloanM59thV604thNYP TRI01:24:36+00:22:03
74th

107

Rainy MarshF15thSEN8th01:24:57+00:22:24
75th

32

Louise WilliamsF16thV405th01:25:05+00:22:32
76th

98

Phil KellyM60thV4024th01:25:15+00:22:42
77th

134

Adam LeighM61stSEN20th01:25:27+00:22:54
78th

113

Kathryn Lisa PicklesF17thSEN9th01:25:38+00:23:05
79th

86

Lloyd GregoryM62ndV605th01:25:44+00:23:11
80th

132

Christopher WeatherbyM63rdSEN21stTri Bramley Baths / WYP Tri section01:25:45+00:23:12
81st

46

Craig MitchellM64thSEN22nd01:25:53+00:23:20
82nd

124

Michael JacklynM65thV5010thNYP TRI01:26:02+00:23:29
83rd

9

David Michael SpenceM66thV5011th01:26:04+00:23:31
84th

188

Abigail LawtyF18thSEN10th01:26:04+00:23:31
85th

103

Helen Mary BowlesF19thV406th01:26:22+00:23:49
86th

110

paula De SouzaF20thV407th01:26:27+00:23:54
87th

153

drew WardM67thV606thWetherby Runners01:27:09+00:24:36
88th

170

Amanda RhodesF21stV408thWakefield Triathlon Club01:27:19+00:24:46
89th

84

Rebecca GrahamF22ndV409th01:27:58+00:25:25
90th

87

Alice ClarkeF23rdSEN11th01:28:11+00:25:38
91st

136

Tomasz LiskiewiczM68thV4025th01:28:37+00:26:04
92nd

160

Sarah FawcettF24thSEN12th01:28:39+00:26:06
93rd

16

Susan Elisabeth LesterF25thSEN13th01:28:44+00:26:11
94th

22

Robert LawtyM69thV5012th01:28:48+00:26:15
95th

97

Kath BealF26thV4010th01:29:04+00:26:31
96th

138

Louise MillarF27thV4011th01:29:24+00:26:51
97th

161

Helen HoultF28thV4012th01:30:25+00:27:52
98th

12

Joy FletcherF29thV601stNYP TRI01:30:38+00:28:05
99th

145

Sara MargasonF30thV4013th01:30:40+00:28:07
100th

24

natasha elise StegglesF31stSEN14th01:30:49+00:28:16
101st

151

anthony john NewhamM70thV5013th01:30:56+00:28:23
102nd

65

TRACY SimpsonF32ndV4014thNap tri01:31:14+00:28:41
103rd

73

jeffrey david TeeM71stV5014th01:31:15+00:28:42
104th

79

Helen Louise CantonF33rdV501st01:31:18+00:28:45
105th

5

Allen ParryM72ndV5015th01:31:27+00:28:54
106th

133

Jean-claude OlesquiM73rdV4026th01:31:29+00:28:56
107th

35

Alan W D PuddickM74thV607th01:31:45+00:29:12
108th

66

Kay HarkerF34thV4015thHuddersfield Star Wheelers01:32:01+00:29:28
109th

123

Stephen m KobbeM75thSEN23rd01:32:24+00:29:51
110th

10

Jen WinterschladenF35thV4016th01:32:48+00:30:15
111st

127

Kirsty Mcghie-fraserF36thSEN15th01:33:04+00:30:31
112nd

112

Nicky GhetlerF37thV4017th01:33:41+00:31:08
113rd

135

Carol LaneF38thV502nd01:33:50+00:31:17
114th

6

Jodie SladeF39thSEN16th01:34:01+00:31:28
115th

95

Alison McghieF40thV503rd01:34:27+00:31:54
116th

63

Jayne RobinsonF41stV4018th01:34:37+00:32:04
117th

96

Rachael EllisF42ndSEN17th01:35:20+00:32:47
118th

38

Nigel Chadwick TaylorM76thV4027thSelby Striders01:35:59+00:33:26
119th

108

JeannetteF43rdV4019th01:36:05+00:33:32
120th

54

Neil Michael CroxsonM77thV4028th01:36:30+00:33:57
121st

39

Andrea Faye WhiteheadF44thSEN18th01:36:31+00:33:58
122nd

104

Ruth Cannell-whiteleyF45thSEN19th01:36:57+00:34:24
123rd

117

Sarah Catherine PeelF46thV4020thKCAC01:37:06+00:34:33
124th

162

Martin TaylorM78thV5016th01:37:13+00:34:40
125th

50

Andy CarnallM79thV5017th01:37:28+00:34:55
126th

51

Lisa Sarah HeelyF47thV504th01:38:32+00:35:59
127th

33

Anna JaquesF48thV4021st01:38:43+00:36:10
128th

47

susan StreatherF49thV602nd01:39:06+00:36:33
129th

94

Kate RollasonF50thSEN20th01:39:07+00:36:34
130th

185

louise PotterF51stSEN21st01:39:27+00:36:54
131st

13

Claire ArmittF52ndV4022nd01:39:45+00:37:12
132nd

69

Richard BottomM80thV5018th01:39:46+00:37:13
133rd

75

Jeanette Louise LewisF53rdV4023rdhorwich rmi harriers01:39:54+00:37:21
134th

122

Richard Mark GilliganM81stSEN24thHarrogate Tri Club01:39:55+00:37:22
135th

92

Sue GallagherF54thV505thBaildon Runners01:40:14+00:37:41
136th

52

Kath KnottF55thV603rd01:40:47+00:38:14
137th

43

David FraserM82ndV608th01:40:59+00:38:26
138th

78

Nichola MulhollandF56thSEN22nd01:41:39+00:39:06
139th

88

Kate WalterF57thV506thBaildon Runners01:41:48+00:39:15
140th

158

Jo TavnerF58thV4024th01:42:12+00:39:39
141st

55

Karen Fay Mary ZuzarteF59thV4025th01:42:29+00:39:56
142nd

37

Catherine HadlowF60thV507th01:44:13+00:41:40
143rd

48

Jane JohnsonF61stV508th01:44:16+00:41:43
144th

40

Gillian Claire FoxF62ndV4026thWetherby Runners01:45:02+00:42:29
145th

118

Alison NicholsonF63rdV4027th01:46:28+00:43:55
146th

59

alison LansburyF64thV4028th01:46:57+00:44:24
147th

44

Matthew George WalwynM83rdV5019th01:49:22+00:46:49
148th

28

Emily EvansF65thV4029th01:49:25+00:46:52
149th

99

Elizabeth HoweF66thV4030th01:49:44+00:47:11
150th

58

Sally Elizabeth Ann CrookesF67thV509th01:49:59+00:47:26
151st

23

Vicki BarraudF68thV5010th01:50:22+00:47:49
152nd

85

Nicola BradburyF69thV5011th01:50:28+00:47:55
153rd

89

Emma HarrisF70thSEN23rd01:52:49+00:50:16
154th

18

claire MillionF71stV4031st01:53:43+00:51:10
155th

3

thelma SpainF72ndV5012th01:53:58+00:51:25
156th

45

Andrea Joanne WalwynF73rdV5013th01:54:43+00:52:10
157th

2

Laura Jean NixonF74thSEN24th01:54:57+00:52:24
158th

15

Jane M CoxF75thV4032nd01:55:40+00:53:07
159th

21

Linda Mary CareyF76thV604thBaildon Runners01:57:05+00:54:32
160th

26

Rebecca ParrishF77thV4033rd01:58:16+00:55:43
161st

56

Simon Peter Garnett-spenceM84thV4029th01:59:41+00:57:08
162nd

90

Karly HaleyF78thV4034th02:02:23+00:59:50
163rd

4

Colette BamfordF79thV4035th02:12:19+01:09:46
164th

7

Siouxsie Trenaman GregoryF80thV4036th02:19:46+01:17:13
165th

19

Heather Rose AppletonF81stSEN25th02:20:32+01:17:59
166th

11

Sarah Butlerf82ndV5014th02:21:04+01:18:31
167th

31

Lucy WilkinsonF83rdSEN26th02:32:19+01:29:46
168th

34

Mel BrowneF84thV4037th02:34:38+01:32:05
DNF (2 in total)
-

60

Tom FawcettMSEN00:00:00-
-

165

William CunninghamMU20NYP TRI00:00:00-

This results listing includes athletes who have opted not to show their full name. This is an option in the member profile settings.

You may also be interested in...

Beachborough Triathlon and Mixed Relay Event TriStart 2019-06-16 10:00:00
Conquer the Chilterns Triathlon and Swims Middle Distance 2018-09-23 07:45:00
Peebles Triathlon Sprint Distance 2018-09-23 09:00:00
Dartford White Oak Triathlon Sprint Distance 2019-06-09 06:00:00