Banbury Triathlon 2017

May
21
2017

Sprint Distance

Triathlon | 2017-05-21 08:30am
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (170 in total)
1st

291

Reuben TrotterM1stU201stNatural Ability Performance Coaching01:03:12-
2nd

287

Simon BarnabyM2ndSEN1st707 Triathlon01:03:52+00:00:40
3rd

279

DOUG WoollettM3rdSEN2ndOXFORD TRI01:06:15+00:03:03
4th

296

Rhys JamesM4thU202ndNatural Ability Performance Coaching01:06:36+00:03:24
5th

268

Thomas GreevesM5thSEN3rdRugby Triathlon Club01:07:20+00:04:08
6th

289

Luke SherlockM6thU203rd01:08:47+00:05:35
7th

286

James KeoghM7thSEN4th01:09:01+00:05:49
8th

85

Mick GolightlyM8thV401stTyne & Wear Fire & Rescue Triathlon Clu01:09:40+00:06:28
9th

230

Jacqui SmithF1stV401stTEAM CHERWELL01:09:47+00:06:35
10th

247

Benedict HeaneyM9thSEN5thTEAM CHERWELL01:10:01+00:06:49
11th

252

MATT CowingM10thV402ndTeam SNAFU / Tri-be01:10:05+00:06:53
12th

257

David WilcockM11thV50+1st01:10:47+00:07:35
13th

260

Robbie MurdenM12thV403rdOXFORD TRI01:11:18+00:08:06
14th

269

Jake KeastM13thU204thKES Stratford01:11:40+00:08:28
15th

72

Spencer SutcliffM14thV404thLondon Fire Brigade01:11:51+00:08:39
16th

288

Jess RobertsF2ndSEN1stTEAM CHERWELL01:12:21+00:09:09
17th

243

Joe BurnellM15thSEN6th01:12:41+00:09:29
18th

244

Jp LoofM16thSEN7th01:13:05+00:09:53
19th

242

Nick Wenban-smithM17thV405thOXFORD TRI01:13:27+00:10:15
20th

281

Neil PhillipsM18thV406th01:13:38+00:10:26
21st

273

Stephen BrightM19thV50+2ndLower Windrush Tri Hards01:13:45+00:10:33
22nd

77

David LinsleyM20thV50+3rdTyne & Wear Fire & Rescue Triathlon Club01:14:19+00:11:07
23rd

82

John HampsonM21stV50+4thNATIONAL FIRE SERVICE01:14:35+00:11:23
24th

236

Fe FrancisM22ndV407th01:14:36+00:11:24
25th

69

BRIAN O'neillM23rdV408thscottish fire and rescue01:14:39+00:11:27
26th

76

Adrian TongeM24thV50+5thGMFRS TRI01:14:42+00:11:30
27th

292

Jonathan PughM25thSEN8thOXFORD TRI01:14:43+00:11:31
28th

217

Ben ThomasM26thV409thOXFORD TRI01:14:47+00:11:35
29th

255

Jason AndrewsM27thV4010th01:14:50+00:11:38
30th

235

Steve DannanM28thV4011th01:14:54+00:11:42
31st

271

Andy RushM29thSEN9th01:15:15+00:12:03
32nd

254

Nick DonkinM30thSEN10th01:15:21+00:12:09
33rd

263

Mark FosterM31stV50+6th01:15:38+00:12:26
34th

81

Carl LatimerM32ndV50+7thTyne & Wear Fire & Rescue Triathlon Club01:15:45+00:12:33
35th

83

Alex StewartM33rdV4012thNIFRS01:15:55+00:12:43
36th

229

Matt RoundM34thSEN11th01:16:01+00:12:49
37th

99

Suzy PatienceF3rdSEN2ndBanbury Star01:16:26+00:13:14
38th

272

Emmanuel HeraudM35thV4013thTEAM CHERWELL01:16:54+00:13:42
39th

186

Stephen BeckM36thV4014thTEAM CHERWELL01:17:00+00:13:48
40th

210

Gyles HornerM37thV4015thTEAM CHERWELL01:17:12+00:14:00
41st

228

Rory DriscollM38thV4016th01:17:35+00:14:23
42nd

232

William DeeleyM39thV4017th01:17:45+00:14:33
43rd

290

Rose LordF4thU201stNatural Ability01:18:16+00:15:04
44th

65

BRYN HansonM40thV4018thTyne & Wear Fire & Rescue Triathlon Club01:18:19+00:15:07
45th

284

ANDY PartlM41stV50+8thSwindon Triathlon Club01:18:55+00:15:43
46th

220

James YoungM42ndV4019th01:19:05+00:15:53
47th

219

Mathew OrmeM43rdV4020thBlack sheep racing01:19:16+00:16:04
48th

209

James WilsonM44thSEN12th01:19:31+00:16:19
49th

227

TONY HeadM45thV4021st01:19:31+00:16:19
50th

231

Sarah SpruytenburgF5thV402nd01:19:53+00:16:41
51st

238

Paul SharpM46thSEN13th01:19:55+00:16:43
52nd

215

NEIL HolmanM47thSEN14thAbingdon Vale Tri01:20:00+00:16:48
53rd

176

Martin WhittakerM48thV50+9th01:20:19+00:17:07
54th

253

Josh FurnissM49thSEN15thTEAM CHERWELL01:20:26+00:17:14
55th

188

Jen FrancisF6thV403rd01:20:52+00:17:40
56th

179

Adrian SimonsM50thV4022nd01:21:05+00:17:53
57th

240

Paul AhearneM51stU205thKES Stratford01:21:11+00:17:59
58th

275

Rachel TresmanF7thSEN3rdOXFORD TRI01:21:31+00:18:19
59th

204

Tom IngallM52ndSEN16th01:21:41+00:18:29
60th

158

Darren JolliffeM53rdV4023rdBicester Triathlon Club01:21:53+00:18:41
61st

197

James KirkaldyM54thSEN17th01:22:05+00:18:53
62nd

283

Helen HanksF8thV404th01:22:09+00:18:57
63rd

274

Cameron Fortin-smithM55thSEN18thTEAM CHERWELL01:22:18+00:19:06
64th

181

Shaun ByrneM56thSEN19th01:22:21+00:19:09
65th

68

LUCY WardF9thSEN4th01:22:26+00:19:14
66th

267

KATIE KingF10thSEN5thOXFORD TRI01:22:26+00:19:14
67th

218

AMY HintonF11thSEN6thTEAM CHERWELL01:22:38+00:19:26
68th

101

Jeremy HillM57thV4024th01:22:52+00:19:40
69th

189

Kim ShawF12thV50+1stTEAM CHERWELL01:23:03+00:19:51
70th

202

Ben ParkinsonM58thSEN20thSPA STRIDERS01:23:03+00:19:51
71st

265

STEVEN Van NiekerkM59thSEN21st01:23:04+00:19:52
72nd

166

Stuart GreenM60thV4025th01:23:21+00:20:09
73rd

203

MATTHEW HartleyM61stSEN22nd01:23:26+00:20:14
74th

226

Ros KellingF13thV50+2nd01:23:43+00:20:31
75th

175

Philip MeasuresM62ndV50+10th01:23:45+00:20:33
76th

138

Rob HawthorneM63rdV4026thhalesowen TRI01:23:59+00:20:47
77th

246

Richard JenkinsonM64thV4027th01:24:04+00:20:52
78th

256

Mike RobinsonM65thSEN23rdOXFORD TRI01:24:11+00:20:59
79th

239

Liam MorganM66thSEN24th01:24:22+00:21:10
80th

196

Jon PatonM67thSEN25th01:24:27+00:21:15
81st

200

Philip ReesM68thV4028th01:24:31+00:21:19
82nd

205

Jonathan AshtonM69thSEN26thOXFORD TRI01:24:31+00:21:19
83rd

221

RICHARD YoungM70thSEN27thBicester Tri Club01:24:34+00:21:22
84th

216

Denise ShepherdF14thV405thTeam Dogga01:24:37+00:21:25
85th

207

Caroline ChanidesF15thV406thTEAM CHERWELL01:24:52+00:21:40
86th

184

Dana VilistereF16thSEN7thOXFORD TRI01:24:57+00:21:45
87th

95

Robert MawleM71stSEN28thCotswold Triathlon Club01:25:12+00:22:00
88th

212

Mark AndersonM72ndV50+11th01:25:14+00:22:02
89th

173

Rach BoothF17thV407th01:25:32+00:22:20
90th

194

James RichM73rdV4029th01:25:32+00:22:20
91st

67

Bob SproatM74thV50+12thFire Service National Triathlon Team01:25:34+00:22:22
92nd

199

Phillip GroomM75thV4030thStratford-Upon-avon Triathlon Club01:25:43+00:22:31
93rd

248

Annabel HeaneyF18thSEN8thTEAM CHERWELL01:26:05+00:22:53
94th

270

Alex LangtonM76thSEN29thTEAM CHERWELL01:26:11+00:22:59
95th

234

Richard Wyllie-howkinsM77thV4031st01:26:22+00:23:10
96th

163

Owen Creese-smithM78thSEN30thn/a01:26:41+00:23:29
97th

282

Jack EatonM79thSEN31st01:26:42+00:23:30
98th

143

Adam PrewerM80thSEN32nd01:26:55+00:23:43
99th

225

Sarah RushF19thV408th01:26:55+00:23:43
100th

164

Mark SparrowM81stSEN33rdnone01:27:16+00:24:04
101st

154

John LaganM82ndSEN34th01:27:21+00:24:09
102nd

185

Stephen RayM83rdV50+13th01:27:29+00:24:17
103rd

233

Jane PortrF20thV50+3rd01:27:29+00:24:17
104th

161

Stefano RosatiM84thSEN35th01:27:40+00:24:28
105th

262

Katherine ClarkeF21stSEN9thOXFORD TRI01:27:51+00:24:39
106th

280

Hannah MorganF22ndSEN10th01:27:59+00:24:47
107th

172

Ian BlackerM85thV50+14th01:28:36+00:25:24
108th

180

Emma WelchF23rdV409thLower Windrush Tri Club (TriHards)01:28:38+00:25:26
109th

144

Richard HerrickM86thV4032nd01:28:51+00:25:39
110th

190

Jason PeachM87thV50+15thTewkesbury Triathlon Club01:28:52+00:25:40
111st

195

Sue HirstF24thV50+4thTEAM CHERWELL01:29:02+00:25:50
112nd

211

MICHAEL HirstM88thV50+16thTEAM CHERWELL01:29:16+00:26:04
113rd

146

Jo GardnerF25thSEN11thWootton Tri01:29:52+00:26:40
114th

192

Steve RussellM89thV4033rd01:29:55+00:26:43
115th

112

TRACY MakinF26thV4010thOXFORD TRI01:30:19+00:27:07
116th

100

Mary WolkeF27thV4011th01:30:38+00:27:26
117th

142

Stuart HiggsM90thV4034th01:30:50+00:27:38
118th

149

Stuart PearsonM91stV50+17th01:31:04+00:27:52
119th

126

Stu ConwayM92ndV4035th01:31:07+00:27:55
120th

198

Ollie RobertsM93rdU206thKES Stratford01:32:11+00:28:59
121st

276

Reg KosterM94thV50+18th01:32:15+00:29:03
122nd

109

Helen BuddF28thSEN12th01:32:19+00:29:07
123rd

115

Kevin BuddM95thV50+19th01:32:27+00:29:15
124th

73

Peter MudieM96thV50+20th01:32:28+00:29:16
125th

258

Emma NeedellF29thV4012th01:32:38+00:29:26
126th

206

John SimpsonM97thV50+21st01:33:23+00:30:11
127th

104

Robert PileM98thSEN36th01:33:51+00:30:39
128th

145

Phoebe LowickF30thSEN13thWootton Tri01:34:16+00:31:04
129th

148

Ian KirtonM99thV50+22ndTEAM CHERWELL01:35:02+00:31:50
130th

121

Steve HardimanM100thV4036thCotswold Triathlon Club01:35:45+00:32:33
131st

162

David ShepherdM101stV4037thTeam Dogga01:35:49+00:32:37
132nd

71

Steve AndersonM102ndV50+23rd01:35:51+00:32:39
133rd

182

Lottie SurteesF31stV4013th01:36:08+00:32:56
134th

113

Scott HardimanM103rdU207thCotswold Triathlon Club01:36:12+00:33:00
135th

134

Mark RedmondM104thSEN37th01:36:57+00:33:45
136th

177

Sandra PrewerF32ndSEN14th01:37:39+00:34:27
137th

102

Karen HughesF33rdV4014thC01:37:41+00:34:29
138th

137

Steven WardM105thSEN38th01:38:53+00:35:41
139th

152

Donna BethellF34thV4015thn/a01:39:24+00:36:12
140th

147

Chris BagnallM106thV50+24thBanbury Star01:39:52+00:36:40
141st

98

Suzie HardimanF35thV4016thCotswold Triathlon Club01:40:09+00:36:57
142nd

141

Katherine DanielsF36thSEN15th01:40:12+00:37:00
143rd

136

Brad AdamsM107thU208thCotswold Triathlon Club01:40:33+00:37:21
144th

108

J+?r+?me CombesM108thV4038th01:40:36+00:37:24
145th

125

Paul BonnerM109thV50+25th01:40:56+00:37:44
146th

135

Andrea AdamsF37thV4017thCotswold Triathlon Club01:41:26+00:38:14
147th

245

Sarah LoganF38thSEN16thCotswold Triathlon Club01:42:11+00:38:59
148th

208

Maite AlegreF39thV50+5thOXFORD TRI01:42:28+00:39:16
149th

116

RACHEL SladeF40thV50+6thNatural Ability01:42:46+00:39:34
150th

105

William HitchcockM110thSEN39th01:42:53+00:39:41
151st

201

Angela WiffenF41stV4018thTEAM CHERWELL01:43:00+00:39:48
152nd

191

Rhys MartinM111stSEN40thTEAM CHERWELL01:44:00+00:40:48
153rd

131

Bridget WilkinsonF42ndV50+7th01:45:42+00:42:30
154th

110

Wendy WoodwardF43rdV4019thTEAM CHERWELL01:45:56+00:42:44
155th

118

Rebecca YeomanF44thV4020th01:46:25+00:43:13
156th

139

Doug RoseM112ndV4039thTEAM CHERWELL01:46:33+00:43:21
157th

127

Richard TurnerM113rdV4040thTEAM CHERWELL01:47:56+00:44:44
158th

140

Steve BridsonM114thV4041stBicester Triathlon Club01:49:54+00:46:42
159th

160

Jo DucklesF45thV4021stOXFORD TRI01:50:27+00:47:15
160th

96

Amanda BennettF46thSEN17thCotswold Triathlon Club01:50:40+00:47:28
161st

124

Romy MurrayF47thV50+8th01:50:42+00:47:30
162nd

106

Helen CalkinF48thV4022nd01:53:54+00:50:42
163rd

94

Zuzana LovasF49thSEN18th01:56:19+00:53:07
164th

107

Ruth PlucknettF50thV50+9thnone01:56:21+00:53:09
165th

97

Craig TibbettsM115thV4042ndTEAM CHERWELL01:59:15+00:56:03
166th

213

Emily CheshireF51stSEN19thOXFORD TRI01:59:58+00:56:46
167th

93

Daniel SavageM116thSEN41st02:03:35+01:00:23
168th

132

Russell ClarkM117thSEN42nd02:07:31+01:04:19
169th

103

Liz FrancisF52ndV50+10th02:12:18+01:09:06
170th

129

Steven HearnM118thV4043rdTEAM CHERWELL02:15:39+01:12:27
DNF (2 in total)
-

84

IAN LaidlerMSENTwfrs tri club00:00:00-
-

79

Ben FloundersMSENTyne & Wear Fire & Rescue Triathlon Club00:00:00-

You may also be interested in...

Banbury Triathlon Sprint Distance 2019-05-19 08:30:00
Beachborough Triathlon and Mixed Relay Event TriStart 2019-06-16 10:00:00
Coventry Triathlon & Kenilworth Jnr Aquathlon Sprint Triathlon 2019-05-19 08:00:00
Battle of Bosworth Sprint Distance 2019-06-02 08:00:00