Taunton Triathlon 2019

May
25
2019

Splits

  • 400 metre Swim

    — ''

  • 28 kilometre Cycle

    — ''

  • 5 kilometre Run

    — ''

Race Options

Organiser

Immortal Sport

Contact details

Map

Sprint Distance

Triathlon | 2019-05-25 17:00pm
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
1st

219

Alex MaleM1stU201st00:59:48-
2nd

214

Devilliers Van Den BrinkM2nd30-391st00:59:53+00:00:05
3rd

213

Thomas MoonM3rd30-392nd01:00:40+00:00:52
4th

208

Ashley GrayM4thU202nd01:01:40+00:01:52
5th

185

Daniel CrookM5th30-393rd01:04:05+00:04:17
6th

216

Archie TylerM6thU203rd01:04:19+00:04:31
7th

217

Mark TurnerM7th30-394th01:04:37+00:04:49
8th

215

Rob SelbyM8th40-491st01:04:59+00:05:11
9th

220

Joseph DayM9thU204th01:05:51+00:06:03
10th

171

Darren LightM10th30-395th01:06:09+00:06:21
11th

160

Simon PattersonM11th40-492nd01:06:30+00:06:42
12th

193

Mark SouthernM12th40-493rdTeam Tri Force01:06:47+00:06:59
13th

179

Matthew WrayM13th20-291st01:07:23+00:07:35
14th

218

Rhys ColeM14th20-292nd01:07:26+00:07:38
15th

128

Ben BrookM15th30-396th01:07:55+00:08:07
16th

162

Jon ShawM16th40-494th01:07:56+00:08:08
17th

198

Robert MartinM17th50-591st01:08:04+00:08:16
18th

199

Martin SladeM18th50-592nd01:08:10+00:08:22
19th

158

Thomas WrenM19th40-495th01:08:31+00:08:43
20th

183

Jody BoveyM20th30-397th01:08:38+00:08:50
21st

151

Frederick WhittakerM21st20-293rd01:09:34+00:09:46
22nd

194

Harvey SteadM22nd20-294th01:09:37+00:09:49
23rd

172

Matt KingM23rd30-398th01:09:41+00:09:53
24th

209

Jonathan RendallM24th40-496thSOMERSET RC TRI01:10:06+00:10:18
25th

48

Bruce WheatleyM25th40-497th01:10:08+00:10:20
26th

136

Rob Hanlon-webberM26th30-399th01:10:31+00:10:43
27th

140

Michael Mc CannM27th60-691st01:11:02+00:11:14
28th

191

Matthew NashM28th30-3910th01:11:09+00:11:21
29th

174

Emily GriffithsF1st30-391st01:11:49+00:12:01
30th

200

Michael HayneM29th40-498th01:11:59+00:12:11
31st

112

Kristian BilesM30th20-295th01:12:01+00:12:13
32nd

197

Adele MartinF2nd20-291st01:12:26+00:12:38
33rd

79

MICHAEL TurnerM31st50-593rd01:13:11+00:13:23
34th

187

Christopher EcclesM32nd50-594thLYMINGTON TRIATHLON CLUB01:13:12+00:13:24
35th

107

Christopher PeppinM33rd30-3911th01:13:13+00:13:25
36th

165

John CoupeM34th40-499th01:13:31+00:13:43
37th

221

Mark BowditchM35thUnknown1st01:13:34+00:13:46
38th

192

Jacob RalphM36th20-296th01:13:39+00:13:51
39th

176

Caro WedgwoodF3rd30-392nd01:13:41+00:13:53
40th

143

Richard PotterM37th30-3912th01:13:48+00:14:00
41st

142

Stuart PaulM38th40-4910th01:13:54+00:14:06
42nd

152

Andy WhiteM39th50-595th01:14:04+00:14:16
43rd

86

Dan PurnellM40th30-3913th01:14:21+00:14:33
44th

177

Frankie WhiteF4th40-491st01:14:33+00:14:45
45th

173

Matt BakerM41st30-3914th01:14:40+00:14:52
46th

137

Brett HayterM42nd20-297th01:15:13+00:15:25
47th

92

Nicholas DawsonM43rd40-4911th01:15:19+00:15:31
48th

161

Stephen GabellM44th40-4912thRoyal Navy Triathlon01:15:34+00:15:46
49th

109

Greg WyrozumskiM45th30-3915th01:15:46+00:15:58
50th

139

Imogen MackieF5th20-292nd01:15:49+00:16:01
51st

68

Ondrej RyjacekM46th30-3916thSOMERSET RC TRI01:15:55+00:16:07
52nd

3

Aaron AllenM47th40-4913th01:15:57+00:16:09
53rd

159

Louise EvansF6th30-393rd01:16:19+00:16:31
54th

111

Matt BernardM48th40-4914th01:17:09+00:17:21
55th

210

Anthony StephensM49th50-596th01:17:14+00:17:26
56th

122

Rachael WrenF7th30-394th01:17:33+00:17:45
57th

91

Jon CoxM50th30-3917th01:17:43+00:17:55
58th

104

Darren ThomasM51st40-4915th01:17:48+00:18:00
59th

119

Hywel ThomasM52nd60-692nd01:17:53+00:18:05
60th

130

Jamie CulstonM53rd20-298th01:17:59+00:18:11
61st

205

Andrew CockcroftM54th30-3918th01:18:10+00:18:22
62nd

157

Sean MonkM55th50-597th01:18:12+00:18:24
63rd

189

David LaneM56th60-693rd01:18:21+00:18:33
64th

201

Clare BushnellF8th30-395th01:18:23+00:18:35
65th

170

Alex WardM57th20-299th01:18:25+00:18:37
66th

65

Bryn NewM58th20-2910th01:18:48+00:19:00
67th

129

Marianne CarpenterF9th40-492nd01:19:09+00:19:21
68th

41

James ReadeM59th30-3919thMendip TRC01:19:12+00:19:24
69th

95

Max HodgsonM60th20-2911thLYMINGTON TRIATHLON CLUB01:19:21+00:19:33
70th

195

Sarah WarrenF10th30-396thSynergy Sport & Remedial Massage01:19:56+00:20:08
71st

70

Bobby SinghM61st50-598th01:20:00+00:20:12
72nd

94

Edward HerbertM62nd50-599th01:20:01+00:20:13
73rd

85

Mat BawdenM63rd40-4916th01:21:02+00:21:14
74th

135

Zoe GroodyF11th40-493rdTORBAY TRI01:21:22+00:21:34
75th

153

Sarah CapstickF12th50-591st01:21:23+00:21:35
76th

132

Robert DrinkwaterM64th30-3920th01:21:45+00:21:57
77th

124

Noor AliF13th30-397th01:21:56+00:22:08
78th

78

Marc PurdyM65th40-4917th01:21:58+00:22:10
79th

123

Claire FennellF14th30-398th01:22:01+00:22:13
80th

149

Robert TaczarekM66th40-4918th01:22:03+00:22:15
81st

202

Alison DavidsonF15th40-494th01:22:13+00:22:25
82nd

53

Talita AnconaF16th30-399th01:22:38+00:22:50
83rd

156

Erin MartinF17th20-293rd01:22:56+00:23:08
84th

121

Tess IronsF18th50-592nd01:23:07+00:23:19
85th

105

Helen PringF19th30-3910th01:23:08+00:23:20
86th

211

Josh EglenM67thU205th01:23:12+00:23:24
87th

115

Charlie PascallM68th60-694th01:23:16+00:23:28
88th

178

Lucy WhiteF20th20-294th01:23:30+00:23:42
89th

97

Christian MartinM69th20-2912th01:23:33+00:23:45
90th

120

Nick BraggM70th50-5910thPortishead Running Club01:23:36+00:23:48
91st

33

Lee AdamsonM71st40-4919th01:23:38+00:23:50
92nd

117

Fabian WuytsM72nd40-4920th01:24:15+00:24:27
93rd

58

Chris KnightM73rd50-5911th01:24:15+00:24:27
94th

69

Simon SearleM74th40-4921st01:24:23+00:24:35
95th

59

Lisa CrossmanF21st40-495th01:24:25+00:24:37
96th

93

Richard GandyM75th50-5912th01:24:27+00:24:39
97th

167

Arthur LaworM76th20-2913th01:24:30+00:24:42
98th

99

Tim NewtonM77th40-4922nd01:24:43+00:24:55
99th

100

Sam OvertonM78th30-3921st01:24:49+00:25:01
100th

103

Graham UnderwoodM79th40-4923rd01:24:54+00:25:06
101st

206

Alex CarthewM80th20-2914thBham runners01:25:18+00:25:30
102nd

80

Colin TylerM81st40-4924th01:25:26+00:25:38
103rd

55

Gary IrvineM82nd50-5913th01:25:27+00:25:39
104th

62

Paul HynamM83rd40-4925th01:25:35+00:25:47
105th

131

Genevieve DrinkwaterF22nd30-3911th01:25:38+00:25:50
106th

113

Ben ChurchmanM84th20-2915th01:25:53+00:26:05
107th

163

Sarah WhitemanF23rd20-295th01:25:56+00:26:08
108th

212

Laura MillsF24th20-296thBath Amphibians Triathlon Club01:26:08+00:26:20
109th

89

James BlackmoreM85th30-3922nd01:26:09+00:26:21
110th

64

Nicola MilesF25th30-3912thRAF Athletics Association01:27:08+00:27:20
111st

108

Katherine SaundersF26th20-297th01:27:08+00:27:20
112nd

9

Kevin StennerM86th60-695th01:27:12+00:27:24
113rd

141

Charles MorrisM87th50-5914th01:27:20+00:27:32
114th

84

Paul MartinM88th30-3923rd01:27:37+00:27:49
115th

164

Emilee BakerF27th20-298th01:27:38+00:27:50
116th

146

Sasha SteadF28th50-593rd01:27:47+00:27:59
117th

11

Gary TappM89th40-4926th01:28:00+00:28:12
118th

154

Ruth ChurchmanF29th20-299th01:28:27+00:28:39
119th

138

Lewis HaywardM90thU206th01:28:32+00:28:44
120th

18

Kate MansbridgeF30th20-2910th01:29:21+00:29:33
121st

101

Nadine ProuseF31st40-496th01:29:38+00:29:50
122nd

102

Chris ShepherdM91st40-4927th01:30:15+00:30:27
123rd

45

Michelle StammersF32nd40-497th01:30:18+00:30:30
124th

175

Tabitha SteadF33rd20-2911th01:30:35+00:30:47
125th

96

Amy LangF34th20-2912th01:30:36+00:30:48
126th

75

Graham CoxM92nd40-4928th01:30:40+00:30:52
127th

5

Cat DownF35th30-3913th01:30:51+00:31:03
128th

110

Molly YeoF36th20-2913th01:31:08+00:31:20
129th

57

Andrew IrwinM93rd40-4929th01:31:12+00:31:24
130th

51

Lorna JarraldF37th30-3914th01:31:19+00:31:31
131st

30

Kirk ShepherdM94th30-3924th01:31:40+00:31:52
132nd

40

Simon MouldingM95th40-4930th01:31:45+00:31:57
133rd

74

Kevin WillcocksM96th50-5915th01:31:50+00:32:02
134th

67

Garry PerezM97th50-5916th01:31:50+00:32:02
135th

180

Victoria HodgeF38th40-498th01:32:00+00:32:12
136th

148

Marlena TaczarekF39th40-499th01:32:20+00:32:32
137th

184

Caroline CloutF40th50-594th01:32:23+00:32:35
138th

54

Mike DrohanM98th40-4931st01:32:48+00:33:00
139th

14

Faith FooteF41st50-595th01:33:07+00:33:19
140th

26

Emily HuntF42nd20-2914th01:33:28+00:33:40
141st

7

Darren MarksM99th50-5917th01:33:45+00:33:57
142nd

23

Matt ChappellM100th30-3925th01:33:47+00:33:59
143rd

145

Gordon SteadM101st50-5918th01:33:51+00:34:03
144th

37

Eleanor KayeF43rd40-4910th01:34:12+00:34:24
145th

114

Fiona MckennaF44th50-596thBath Amphibians Triathlon Club01:35:04+00:35:16
146th

4

Kathryn JoulesF45th30-3915th01:35:09+00:35:21
147th

77

Susan MastersF46th50-597thSOMERSET RC TRI01:35:10+00:35:22
148th

88

Tina BettissF47th30-3916th01:35:18+00:35:30
149th

10

Peter WattsM102nd50-5919thSOMERSET RC TRI01:35:30+00:35:42
150th

20

Christopher MelleyM103rd30-3926th01:35:31+00:35:43
151st

61

Craig HardakerM104th30-3927th01:35:40+00:35:52
152nd

49

Lee ColtonM105th30-3928th01:36:13+00:36:25
153rd

116

Georgie SpinneyF48th20-2915th01:36:23+00:36:35
154th

83

Jessica AtkinsF49th20-2916th01:36:45+00:36:57
155th

25

Katie HawthorneF50th40-4911th01:36:48+00:37:00
156th

81

Tobias LuppeM106th40-4932ndArmy Triathlon Association01:37:43+00:37:55
157th

6

Emma GribbleF51st40-4912th01:38:03+00:38:15
158th

76

Susan IrvineF52nd50-598th01:38:15+00:38:27
159th

27

Brian JenningsM107th50-5920th01:39:07+00:39:19
160th

47

Donna ThomadF53rd40-4913th01:39:30+00:39:42
161st

82

Laura PlayerF54th40-4914th01:40:00+00:40:12
162nd

52

Michelle LynamF55th50-599th01:40:15+00:40:27
163rd

24

Sandra PickardF56th40-4915th01:40:23+00:40:35
164th

155

Isobel DavisonF57th50-5910thFriends of Taunton School01:40:45+00:40:57
165th

50

Selina MitchardF58th30-3917th01:41:15+00:41:27
166th

147

Caroline StoreyF59th30-3918thBustinskin Triathlon Club01:42:36+00:42:48
167th

21

Daryl MurphyM108th30-3929th01:43:09+00:43:21
168th

15

Naman Julka-andersonM109th20-2916th01:43:21+00:43:33
169th

35

Chris ChiversM110th30-3930th01:43:46+00:43:58
170th

34

Jamie BudgeM111st40-4933rd01:45:42+00:45:54
171st

56

Katrina Johan TurnerF60th60-691st01:46:27+00:46:39
172nd

12

Dean CashmoreM112nd50-5921stMINEHEAD RUNNING CLUB01:46:37+00:46:49
173rd

28

Samantha LennonF61st30-3919th01:48:45+00:48:57
174th

32

Jess FrancisF62nd40-4916th01:54:31+00:54:43
175th

29

Simon NealM113rd30-3931st01:56:57+00:57:09
176th

31

Beth SmithF63rd20-2917th01:57:18+00:57:30
177th

38

Sheena LewisF64th40-4917th01:57:32+00:57:44
178th

2

Lindsay PearceF65th30-3920th01:59:33+00:59:45
179th

17

Catriona LoganF66th20-2918th02:01:23+01:01:35
180th

19

Vicki McnivenF67th50-5911th02:01:42+01:01:54
-

207

Ben DayerMU2000:00:00-
-

144

Christopher SainsburyM40-4900:00:00-
-

182

Christian BisgroveM40-4900:00:00-
-

98

Chris McbrideM40-49Mendip TRC00:00:00-
-

118

Sebastian LuppeM40-4900:00:00-
-

196

Luke PiperM20-2900:00:00-
-

166

Kevin CrockerM30-3900:00:00-
-

186

Alexandra DoorF30-3900:00:00-
-

190

Alan LedgerM40-4900:00:00-
-

126

Joel BakerM30-3900:00:00-

You may also be interested in...

Hereford Triathlon Sprint Distance 2019-06-30 10:00:00
UPTON Triathlon Sprint Triathlon 2019-07-13 11:00:00
Petersfield Sprint Triathlon 2019-09-29 10:00:00
The Avenger - Triathlons Middle Distance 2019-09-29 07:00:00