Banbury Triathlon 2013

May
19
2013

Splits

  • 750 metre Swim
  • 20 kilometre Cycle
  • 5 kilometre Run

Race Options

Entry Details

Athlete places350
Age range16 - 100
Entry 0.00

Map

Sprint Distance

Triathlon | 2013-05-19 10:00am
1 viewed last hour.

Entry Details

Athlete places350
Age range16 - 100
Entry 0.00

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (223 in total)
1st

241

DANIEL BighamM1st20-241stOxford Brookes University01:02:19-
2nd

248

Paul JamesM2nd40-441stTeam Dillon01:03:09+00:00:50
3rd

225

SEAN NicolleM3rd40-442ndOXFORD TRI01:03:59+00:01:40
4th

250

Piers VallanceM4th30-341stNULL01:04:35+00:02:16
5th

226

Henry SleightM5th20-242ndwww.drag2zero.com01:04:57+00:02:38
6th

243

James WhetmanM6th35-391stFUL-ON TRI01:05:17+00:02:58
7th

238

Phil ParsonsM7th40-443rdWORCESTER TRI CLUB01:05:24+00:03:05
8th

251

Matthew WootonM8th35-392ndNULL01:06:23+00:04:04
9th

240

JOHN BuckleyM9th35-393rdOXFORD TRI01:07:10+00:04:51
10th

10

TEAM DEMAG Mark Simon DarrenU1stREL1stRELAY TEAM01:07:13+00:04:54
11th

239

ED CooperM10th45-491sttyne and wear fire and rescue triathlon club01:07:35+00:05:16
12th

218

Jonathan WalfordM11th35-394thTEAM CHERWELL01:08:29+00:06:10
13th

38

SHAUN ColganM12th50-541stNULL01:08:53+00:06:34
14th

179

Stuart KeenM13th35-395thTEAM CHERWELL01:09:01+00:06:42
15th

234

Douglas WoollettM14th30-342ndOXFORD TRI01:09:22+00:07:03
16th

237

Eloise Du LuartF1st20-241stSTRATFORD-UPON-AVON AC01:09:32+00:07:13
17th

192

Mark TyrrellM15th30-343rdNULL01:09:57+00:07:38
18th

197

Martin ButlerM16th40-444thNULL01:10:59+00:08:40
19th

180

JASON LambM17th35-396thMGP01:11:13+00:08:54
20th

205

NICK SpargoM18th40-445thBirmingham Running And Triathlon (BRAT) Club01:11:39+00:09:20
21st

232

MATTHEW UzzellM19th40-446thRugby Triathlon Club01:12:08+00:09:49
22nd

249

Sarah KreswellF2nd45-491stNULL01:12:32+00:10:13
23rd

15

John TaylorM20th35-397thNULL01:12:34+00:10:15
24th

206

IAN SmithM21st40-447thNULL01:12:43+00:10:24
25th

236

Harry MonkM22nd16-181stTEAM CHERWELL01:12:47+00:10:28
26th

3

JASON AndrewsM23rd30-344thParkWood Leisure01:12:47+00:10:28
27th

202

CHRISTOPHER FinisterM24th40-448thNULL01:12:52+00:10:33
28th

186

James NashM25th40-449thTEAM CHERWELL01:14:02+00:11:43
29th

242

SARAH KingF3rd20-242ndWarwick University Triathlon Club01:14:10+00:11:51
30th

213

Kate McneillF4th25-291stTEAM CHERWELL01:14:10+00:11:51
31st

219

IAN SmithM26th50-542ndOXFORD TRI01:14:18+00:11:59
32nd

160

Matthew Williams '82M27th30-345thNULL01:14:24+00:12:05
33rd

170

Andrew SleightM28th55-591stTEAM CHERWELL01:14:33+00:12:14
34th

227

Dave BethellM29th50-543rdNULL01:14:51+00:12:32
35th

147

Lotty KeysF5th40-441stTEAM CHERWELL01:15:57+00:13:38
36th

207

Fay BarringtonF6th40-442ndTEAM CHERWELL01:16:17+00:13:58
37th

159

Ben TrevailM30th35-398thOXFORD TRI01:16:24+00:14:05
38th

196

BEN BradleyM31st30-346thNULL01:16:26+00:14:07
39th

221

William DeeleyM32nd40-4410thNULL01:16:26+00:14:07
40th

209

Mark FosterM33rd50-544thNULL01:16:33+00:14:14
41st

149

Andrew MacdonaldM34th40-4411thTEAM CHERWELL01:16:44+00:14:25
42nd

148

Richard KnightM35th35-399thAbingdon and Vale Tri Club01:16:45+00:14:26
43rd

176

TOM ChisnallM36th25-291stNULL01:16:59+00:14:40
44th

201

Thomas ReaderM37th25-292ndNULL01:17:06+00:14:47
45th

252

Jon PainM38th45-492ndNULL01:17:12+00:14:53
46th

126

Andy RobinsonM39th45-493rdNULL01:17:30+00:15:11
47th

188

Ian OscroftM40th50-545thnone01:17:32+00:15:13
48th

151

FERGUS PalmerM41st30-347thNULL01:17:37+00:15:18
49th

57

Luke DandyM42nd25-293rdNULL01:17:42+00:15:23
50th

117

CALLUM CrawM43rd25-294thNULL01:17:51+00:15:32
51st

152

TONY RossM44th45-494thNULL01:17:54+00:15:35
52nd

233

KRIS WadleyM45th35-3910thSuperFlyTri01:17:58+00:15:39
53rd

229

CATHERINE JacksonF7th25-292ndNULL01:18:04+00:15:45
54th

223

Allen FyfeM46th45-495thNULL01:18:07+00:15:48
55th

132

Chris ReedM47th45-496thEvesham Vale Triathletes EVT01:18:08+00:15:49
56th

222

PHIL EverattM48th55-592ndOXFORD TRI01:18:09+00:15:50
57th

140

Mike ChanidesM49th40-4412thTEAM CHERWELL01:18:56+00:16:37
58th

244

KEVIN AttreedM50th25-295thweframe.co.uk01:19:07+00:16:48
59th

146

Mark JacksonM51st40-4413thNULL01:19:36+00:17:17
60th

137

MARK BoylesM52nd35-3911thEpwell Red Stars01:19:52+00:17:33
61st

190

Ian SandfordM53rd50-546thTEAM CHERWELL01:19:55+00:17:36
62nd

203

MARK HallsM54th25-296thNULL01:20:30+00:18:11
63rd

246

SHAUN MullenM55th35-3912thNULL01:20:32+00:18:13
64th

124

Kim ShawF8th55-591stTEAM CHERWELL01:20:37+00:18:18
66th

172

MATT VoigtM57th30-348thRN Tri01:20:44+00:18:25
67th

200

Rory DriscollM58th40-4414thNULL01:20:45+00:18:26
68th

109

Joe BurnellM59th30-349thNULL01:20:46+00:18:27
69th

111

Martin CarpenterM60th45-498thTEAM CHERWELL01:20:49+00:18:30
70th

103

John ShawM61st60-641stTEAM CHERWELL01:21:07+00:18:48
71st

175

PAUL BradleyM62nd30-3410thBRAT CLUB01:21:13+00:18:54
72nd

78

CLIVE BoxwellM63rd40-4415thNULL01:21:14+00:18:55
73rd

100

Michael JacksonM64th30-3411thNULL01:21:14+00:18:55
74th

75

Mark BoxwellM65th40-4416thNULL01:21:17+00:18:58
75th

68

MICHAEL FletcherM66th40-4417thNULL01:21:22+00:19:03
76th

195

STEVE ParkerM67th45-499thTEAM CHERWELL01:21:24+00:19:05
77th

154

MARK ShepherdM68th45-4910thTEAM CHERWELL01:21:26+00:19:07
78th

43

Yvonne CaswellF9th35-391stSTRATFORD UPON AVON AC01:21:28+00:19:09
79th

193

JONATHAN WallisM69th40-4418thSPA STRIDERS01:21:33+00:19:14
80th

131

Matthew DeeM70th40-4419thTEAM CHERWELL01:21:40+00:19:21
81st

178

DUNCAN JubbM71st45-4911thWORCESTER TRI CLUB01:21:52+00:19:33
82nd

51

JAMES SteadM72nd35-3913thNULL01:21:54+00:19:35
83rd

230

Christian OrrM73rd30-3412thAbingdon and Vale Triathlon Club01:21:58+00:19:39
84th

187

Pete NeedellM74th45-4912thBloxham Bloaters01:22:03+00:19:44
85th

204

Ann PendredF10th50-541stNULL01:22:10+00:19:51
86th

208

MERVYN DempseyM75th30-3413thNorthants Tri Club01:22:16+00:19:57
87th

88

MARY MuersF11th30-341stOXFORD TRI01:22:23+00:20:04
88th

74

Richard WhittonM76th30-3414thNULL01:22:25+00:20:06
89th

40

Dave BoothM77th35-3914thNULL01:22:27+00:20:08
90th

94

MARTIN BlancheM78th40-4420thNULL01:22:27+00:20:08
91st

97

James YoungM79th45-4913thNULL01:22:29+00:20:10
92nd

101

ASHLEY KeenM80th25-297thNULL01:22:35+00:20:16
93rd

13

LOST IN THE POST Deborah AtkinsU2ndREL2ndRelay Teaam01:22:54+00:20:35
94th

220

Steven AndersonM81st20-243rdNULL01:22:54+00:20:35
95th

128

NEIL WhittakerM82nd50-547thNULL01:22:55+00:20:36
96th

14

Thomas IanM83rd50-548thNULL01:23:09+00:20:50
97th

214

CLARE NashF12th30-342ndTEAM CHERWELL01:23:20+00:21:01
98th

84

TONY HeadM84th40-4421stNULL01:24:06+00:21:47
99th

99

FELIX FrancisM85th40-4422ndNULL01:24:07+00:21:48
100th

183

Ian McclymontM86th35-3915thNULL01:24:14+00:21:55
101st

224

Cronin CroninM87th30-3415thNULL01:24:15+00:21:56
102nd

143

PATRICIA DuffyF13th30-343rdBANBURY HARRIERS01:24:16+00:21:57
103rd

173

MATHEW WistowM88th45-4914thNULL01:24:17+00:21:58
104th

83

JENNY FrancisF14th40-443rdNULL01:24:31+00:22:12
105th

171

Nick TwistM89th60-642ndOXFORD TRI01:24:34+00:22:15
106th

96

ROBERT DaviesM90th45-4915thNULL01:25:01+00:22:42
107th

36

Dale EllisM91st40-4423rdTEAM CHERWELL01:25:07+00:22:48
108th

156

Paul SlaterM92nd35-3916thNULL01:25:09+00:22:50
109th

185

JO McewanF15th25-293rdNULL01:25:24+00:23:05
110th

5

RAMSAY TRI HARDS Diane SpeckU3rdREL3rdRELAY TEAM01:25:37+00:23:18
111st

164

Matt RyderM93rd35-3917thTEAM CHERWELL01:25:38+00:23:19
112nd

184

LAURENCE MoranM94th20-244thNULL01:25:42+00:23:23
113rd

153

Sally ScogginsF16th50-542ndDeal Triathlon Club01:25:53+00:23:34
114th

120

Graham PendredM95th55-593rdNULL01:26:02+00:23:43
115th

59

Jeff PellingM96th40-4424thOXFORD TRI01:26:11+00:23:52
116th

71

Keith SmithM97th50-549thBANBURY HARRIERS01:26:15+00:23:56
117th

217

Nick DennishM98th50-5410thNULL01:26:16+00:23:57
118th

141

LYDIA DantF17th20-243rdNULL01:26:21+00:24:02
119th

105

JAMES FidoeM99th20-245thNULL01:26:30+00:24:11
120th

123

SYED ShahM100th40-4425thTEAM CHERWELL01:26:36+00:24:17
121st

50

KEVIN SmithM101st50-5411thAbsolute Tri Worcester01:26:39+00:24:20
122nd

182

PETER LukerM102nd30-3416thNULL01:26:43+00:24:24
123rd

6

SURE_START_CHILDRENS_CENTRE_2 Laura_towellU4thREL4thRelay Team Mixed01:26:46+00:24:27
124th

142

BARRIE DolphinM103rd45-4916thNULL01:26:46+00:24:27
125th

93

TIMMS IanM104th40-4426thNULL01:26:51+00:24:32
126th

167

MICHAEL HirstM105th55-594thTEAM CHERWELL01:26:58+00:24:39
127th

157

Emma SmithF18th25-294thNULL01:27:04+00:24:45
128th

118

Simon KnightM106th35-3918thTEAM CHERWELL01:27:05+00:24:46
129th

181

Tim LloydlangstonM107th45-4917thNULL01:27:23+00:25:04
130th

55

MICHAEL WalkerM108th40-4427thNULL01:27:24+00:25:05
131st

73

LORNE MccallaM109th50-5412thNULL01:27:27+00:25:08
132nd

81

SIMON FloateM110th35-3919thNULL01:27:28+00:25:09
133rd

212

ZOE ThomsonF19th30-344thNULL01:27:43+00:25:24
134th

139

PASCAL DolanM111st50-5413thtcb01:28:00+00:25:41
135th

247

KATY WebbF20th25-295thBirmingham Running Athletics & Triathlon Club01:28:04+00:25:45
136th

12

Y KNOT TRI Tori RushtonU5thREL5thRELAY TEAM01:28:05+00:25:46
137th

150

Tracy OstlerF21st40-444thNULL01:28:06+00:25:47
138th

92

LEE GarnerM112nd35-3920thMB Swindon01:28:26+00:26:07
139th

104

Simon ThatcherM113rd45-4918thteam steeple01:28:29+00:26:10
140th

89

DENISE SextonF22nd35-392ndTEAM CHERWELL01:28:30+00:26:11
141st

29

Martin YoungM114th45-4919thNorthants fire and rescue01:28:33+00:26:14
142nd

127

JAMES ThorpM115th40-4428thNULL01:28:40+00:26:21
143rd

245

JAIME BoulahlibM116th30-3417thNULL01:28:43+00:26:24
144th

85

Gavin HollidayM117th35-3921stBicester Triathlon Club01:28:48+00:26:29
145th

133

Paul CorrieM118th50-5414thUnattached01:28:56+00:26:37
146th

39

Rebecca BiegelF23rd45-492ndTEAM CHERWELL01:29:01+00:26:42
147th

110

STEVE ButlerM119th35-3922ndNULL01:29:12+00:26:53
148th

44

STUART ConwayM120th40-4429thNULL01:29:44+00:27:25
149th

145

ALISTAIR HallsM121st25-298thNULL01:30:01+00:27:42
150th

144

GARY EdwardsM122nd45-4920thNULL01:30:26+00:28:07
151st

155

JAMES SkeggsM123rd25-299thNULL01:30:27+00:28:08
152nd

72

KATIE StephensF24th40-445thNULL01:30:32+00:28:13
153rd

91

MARY DenneF25th40-446thNULL01:30:36+00:28:17
154th

56

LUKE SuttonM124th30-3418thNULL01:30:39+00:28:20
155th

112

ROBERT CrossM125th45-4921stNULL01:30:48+00:28:29
156th

210

ELIZABETH HardyF26th25-296thNULL01:30:57+00:28:38
157th

165

RICHARD GillinghamM126th40-4430thNULL01:31:04+00:28:45
158th

34

Peter WillisM127th30-3419thNULL01:31:24+00:29:05
159th

62

PETER DahlmanM128th40-4431stNULL01:31:31+00:29:12
160th

61

Louise CooperF27th35-393rdNULL01:31:32+00:29:13
161st

41

Rachel BoothF28th35-394thNULL01:31:37+00:29:18
162nd

134

MICHAEL PittmanM129th35-3923rdNULL01:31:50+00:29:31
163rd

32

ROB AllanM130th30-3420thNULL01:31:52+00:29:33
164th

26

ALEXANDRA FairhurstF29th30-345thNULL01:32:02+00:29:43
165th

108

JOHN GodbertM131st50-5415thSPA STRIDERS01:32:02+00:29:43
166th

66

ANDREW SmithM132nd50-5416thNULL01:32:10+00:29:51
167th

80

LEONARDO FerrariM133rd35-3924thNULL01:32:11+00:29:52
168th

125

MARC TarbitM134th40-4432ndNULL01:32:16+00:29:57
169th

215

EMMA NeedellM135th40-4433rdBloxham Bloaters01:32:22+00:30:03
170th

102

DAVID ReesM136th25-2910thManchester Triathlon Club01:32:28+00:30:09
171st

169

CATHERINE RoseF30th40-447thNULL01:32:34+00:30:15
172nd

113

Jeremy FennellM137th35-3925thNULL01:32:49+00:30:30
173rd

121

LEE PuttM138th30-3421stNULL01:32:55+00:30:36
174th

162

RODERICK WilliamsM139th45-4922ndNULL01:33:03+00:30:44
175th

168

RASHID OlubajiM140th20-246thNULL01:33:08+00:30:49
176th

7

SURE_START_CHILDRENS_CENTRE_1 Louise_shawU6thREL6thRelay Team Mixed01:33:12+00:30:53
177th

119

Rodd ChristopherM141st35-3926thNULL01:33:42+00:31:23
178th

76

MATTHEW BurgessM142nd35-3927thNULL01:33:54+00:31:35
179th

166

DUDLEY HintonM143rd30-3422ndNULL01:34:12+00:31:53
180th

58

Dave NewmanM144th55-595thNULL01:34:50+00:32:31
181st

53

Martin TurnerM145th45-4923rdNULL01:35:04+00:32:45
182nd

9

RELAY TEAM Steve FrancisU7thREL7thRELAY TEAM01:35:17+00:32:58
183rd

11

Team Die Hard TrioU8thREL8thRELAY TEAM01:35:25+00:33:06
184th

129

MIRANDA WilliamsF31st45-493rdNULL01:35:31+00:33:12
185th

69

GARY HammondM146th55-596thNULL01:35:59+00:33:40
186th

67

SHARNA WildsF32nd30-346thNULL01:36:26+00:34:07
187th

25

Richard AllenM147th60-643rdNULL01:36:35+00:34:16
188th

98

LIZZI FindlayF33rd40-448thTEAM CHERWELL01:37:18+00:34:59
189th

136

Richard Wyllie-howkinsM148th35-3928thNULL01:38:29+00:36:10
190th

189

Neil CraneM149th35-3929thTEAM CHERWELL01:38:55+00:36:36
191st

138

Martin ByrneM150th40-4434thNULL01:39:12+00:36:53
192nd

177

DEEPAK FarmahM151st35-3930thNULL01:39:58+00:37:39
193rd

42

LINDSAY CaryF34th30-347thNULL01:40:30+00:38:11
194th

82

Sarah FosterF35th45-494thNULL01:40:38+00:38:19
195th

199

Katherine DanielsF36th30-348thNULL01:41:04+00:38:45
196th

65

Juliet OwensF37th40-449thHook Norton Harriers01:41:08+00:38:49
197th

20

LAURA GajdusF38th30-349thNULL01:41:44+00:39:25
198th

4

CARDIAC RACERS Carol SchofieldU9thREL9thRELAY TEAM01:41:46+00:39:27
199th

21

PAUL McglynnM152nd40-4435thNULL01:41:47+00:39:28
200th

8

TC JUNIOR COACHES Sarah_shepherdU10thREL10thRelay Team Cherwell01:42:01+00:39:42
201st

211

GREG HeathM153rd50-5417thNULL01:43:07+00:40:48
202nd

30

ILA PearsonF39th30-3410thTEAM CHERWELL01:43:27+00:41:08
203rd

17

STEVE BakerM154th40-4436thNULL01:43:42+00:41:23
204th

28

SIMON StoreyM155th20-247th01:44:21+00:42:02
205th

161

Simon HollingworthM156th40-4437thNULL01:45:01+00:42:42
206th

87

STEPHANIE LeaF40th50-543rdNULL01:45:03+00:42:44
207th

130

MARIANNE WarehamF41st45-495thNULL01:45:41+00:43:22
208th

45

Annie GascoyneF42nd20-244thNULL01:45:44+00:43:25
209th

70

Chris HickmanM157th45-4924thOXFORD TRI01:45:57+00:43:38
210th

16

JACKIE DavinF43rd35-395thNULL01:46:57+00:44:38
211st

31

CLAIRE GalvinF44th50-544thNULL01:47:00+00:44:41
212nd

52

ALEXANDRA StrawF45th40-4410thTEAM CHERWELL01:47:39+00:45:20
213rd

23

Martin AshworthM158th45-4925thNULL01:47:40+00:45:21
214th

158

James StaringM159th45-4926thWindrush Triathlon Club01:48:13+00:45:54
215th

46

Jill HarrisonF46th55-592ndNULL01:50:14+00:47:55
216th

37

BRIAN AuldM160th55-597thNULL01:52:44+00:50:25
217th

60

Graham BarkerM161st60-644thTEAM CHERWELL01:52:48+00:50:29
218th

2

SIMON HeadM162nd40-4438thNULL01:54:18+00:51:59
219th

115

DALE HeastM163rd30-3423rdNULL01:56:47+00:54:28
220th

54

Richard TurnerM164th35-3931stNULL01:59:10+00:56:51
221st

22

Fern StringerF47th40-4411thNULL01:59:12+00:56:53
222nd

27

ELIZABETH FrancisF48th65-691stNULL02:00:07+00:57:48
223rd

49

HELEN SeabourneF49th55-593rdEvesham Vale Triathlete club02:03:23+01:01:04
224th

24

TREVOR DyerM165th60-645thNULL02:18:57+01:16:38
DNF (2 in total)
-

216

COLIN PorterM35-39Bristol & District Triathletes (Bad Tri)00:00:00-
-

95

MELANIE ClarkeF45-49Evesham Vale Triathletes EVT00:00:00-