Ashbourne Sprint Triathlon & Junior Aquathlon 2018

May
20
2018

Splits

  • 400 metre Swim
  • 17 kilometre Cycle
  • 5 kilometre Run

Race Options

Entry Details

Athlete places350
Age range20 - 99
per entrant£42.00
Affiliation Discount£5.00

Race entry is closed. Closed 17th May 2018, 16:00

Organiser

PMA Racing

Contact details

Map

Sprint Distance

Triathlon | 2018-05-20 08:00am
1 viewed last hour.

Early bird discounted rate: £32.75

From 16th January 2018: £42.00

Entry Details

Athlete places350
Age range20 - 99
per entrant£42.00
Affiliation Discount£5.00

Race entry is closed. Closed 17th May 2018, 16:00

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (190 in total)
1st

279

Thomas WoodM1stwinners1stPMA RT00:55:18-
2nd

277

CHRIS JoyceM2ndwinners2ndPMA RT00:55:59+00:00:41
3rd

280

Greg CherryM3rdwinners3rdPMA Race Team00:56:13+00:00:55
4th

288

Matt CoakerM4thM30-391stFTS tri squad00:57:17+00:01:59
5th

295

RICHARD KirkhamM5thM30-392ndDerby Tri Club00:57:53+00:02:35
6th

290

Colin WardenM6thM30-393rdRace Hub00:58:13+00:02:55
7th

276

Haydn SmedleyM7thM30-394thDERBY TRI00:58:38+00:03:20
8th

284

Steve EmertonM8thM40-491stPMA RT00:58:57+00:03:39
9th

281

Richard JamiesonM9thM40-492ndPMA RT00:59:43+00:04:25
10th

282

Mark SkeltonM10thM50-591stPMA RT00:59:54+00:04:36
11th

335

Dean EasonM11thM40-493rdSouth Normanton Cycling Club00:59:57+00:04:39
12th

287

Z GM12thM40-494thICARUS01:00:39+00:05:21
13th

286

Martyn TaylorM13thM30-395thASHBOURNE TRIATHLON01:00:46+00:05:28
14th

312

Steve WigglesworthM14thM50-592ndGo Veggie01:00:47+00:05:29
15th

329

Ian ReillyM15thM30-396thSpeedhub Tri01:00:57+00:05:39
16th

285

DAMON HammondM16thM40-495th01:01:23+00:06:05
17th

296

Pma Wason Relay U1stRELAY1st01:02:20+00:07:02
18th

303

CHRISTIAN LawrenceM17thM50-593rdBelper 10:2001:02:56+00:07:38
19th

291

Chris DayM18thM20-291st01:02:59+00:07:41
20th

394

Dan HardingM19thM50-594thASHBOURNE TRI CLUB01:03:13+00:07:55
21st

299

Mark GoodheadM20thM20-292nd01:03:17+00:07:59
22nd

283

Mark TrickeyM21stM40-496th01:03:50+00:08:32
23rd

293

Stephen HydeM22ndM40-497thMVH Triathlon Club01:04:06+00:08:48
24th

441

ANDREW JOHN SiersM23rdM40-498thSTAFFORD TRI CLUB01:04:13+00:08:55
25th

337

scott anthony HodsonM24thM30-397thASHBOURNE TRIATHLETES01:04:16+00:08:58
26th

306

dylan ashton PerryM25thMJ1stLeicester Junior Tri Club01:04:17+00:08:59
27th

362

Tom AlldreadM26thM30-398th01:04:42+00:09:24
28th

328

Jonathan HillM27thM30-399th01:04:46+00:09:28
29th

317

Robert CogingsM28thM40-499thDERBY TRIATHLON CLUB01:05:01+00:09:43
30th

309

Jake FisherM29thMJ2ndDERBY TRIATHLON CLUB01:05:08+00:09:50
31st

314

Craig ClaytonM30thM40-4910thASHBOURNE01:05:08+00:09:50
32nd

325

Simon IronsM31stM40-4911thASHBOURNE TRIATHLETES01:05:14+00:09:56
33rd

297

Ben EdwardsM32ndMJ3rd01:05:27+00:10:09
34th

345

JAMES MillingtonM33rdM40-4912thBurntwood tri.01:05:39+00:10:21
35th

332

Jimmy DewisM34thM40-4913th01:05:54+00:10:36
36th

358

STEVE DooresM35thM40-4914thRace Hub Triathlon Club01:06:13+00:10:55
37th

360

William HirstM36thM40-4915thMeynell Valley Hunters01:06:33+00:11:15
38th

481

Adam BurrowsM37thM20-293rd01:06:33+00:11:15
39th

340

James Paul GoddardM38thM40-4916th01:06:47+00:11:29
40th

344

Radoslaw MadryM39thM30-3910thLimcoln Tri01:06:54+00:11:36
41st

371

MARK BrownleeM40thM40-4917th01:07:19+00:12:01
42nd

348

Alan SeamerM41stM50-595th01:07:23+00:12:05
43rd

498

Jodie SmithF1stwinners1st01:07:31+00:12:13
44th

356

Ross AtkinsM42ndM20-294th01:08:05+00:12:47
45th

350

Martyn LawsonM43rdM30-3911thDERBY TRIATHLON CLUB01:08:09+00:12:51
46th

499

John ThompsonM44thM40-4918th01:08:16+00:12:58
47th

319

steven andrew PepperM45thM50-596thBelper10:2001:08:37+00:13:19
48th

330

Graeme LeitheadM46thM30-3912th01:08:37+00:13:19
49th

301

Luke TrickeyM47thMJ4th01:08:40+00:13:22
50th

343

Robert WilsonM48thM40-4919th01:08:43+00:13:25
51st

376

Ed ClampM49thM30-3913thMVH TRI CLUB01:08:55+00:13:37
52nd

361

Neil HaynesM50thM40-4920th01:09:13+00:13:55
53rd

346

Jamie BarlowM51stM30-3914thBelper 10:2001:09:21+00:14:03
54th

307

Rachel RutherfordF2ndwinners2nd01:10:03+00:14:45
55th

416

Clem AllwoodM52ndM20-295thBelper 10:2001:10:03+00:14:45
56th

359

Adrian EdwardsM53rdM40-4921st01:10:04+00:14:46
57th

341

Steph SpencerF3rdwinners3rdBelper Ten Twenty01:10:08+00:14:50
58th

333

Jason SmithM54thM40-4922nd01:10:29+00:15:11
59th

315

Abigail WaterfallF4thF40-491stMatlock Athletics Club01:10:39+00:15:21
60th

327

COLIN WhitakerM55thM40-4923rd01:10:40+00:15:22
61st

300

RICHARD AstleM56thM40-4924th01:10:43+00:15:25
62nd

318

Rob AlgerM57thM60+1stASHBOURNE TRIATHLON01:10:47+00:15:29
63rd

445

James Steven KellyM58thM30-3915th01:10:48+00:15:30
64th

367

JASON ReevesM59thM40-4925th01:10:57+00:15:39
65th

396

Andrew James ButterworthM60thM40-4926thAshbourne Triathlon Club01:10:58+00:15:40
66th

336

CATHERINE MilletF5thF40-492ndTFN01:11:08+00:15:50
67th

378

Andrew ThomasM61stM40-4927th01:11:18+00:16:00
68th

342

John AltonM62ndM50-597th01:11:24+00:16:06
69th

484

Pma Welsh Relay Pma Welsh RelayU2ndRELAY2nd01:11:30+00:16:12
70th

386

Paul HolfordM63rdM50-598th01:11:32+00:16:14
71st

320

Joanna GoodheadF6thF20-291stBath University01:11:39+00:16:21
72nd

395

Simon Andrew ElliottM64thM40-4928thAshbourne Triathlon Club01:11:41+00:16:23
73rd

413

Steve WilliamsM65thM50-599thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:11:44+00:16:26
74th

432

PAUL WALTER BrailsfordM66thM60+2nd01:12:05+00:16:47
75th

385

CHRISTOPHER WestM67thM50-5910thmvh01:12:11+00:16:53
76th

397

Marco GiovannelliM68thM40-4929thAshbourne Triathlon Club01:12:11+00:16:53
77th

365

Brian ParkerM69thM50-5911thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:12:15+00:16:57
78th

326

Christopher John RockliffeM70thM20-296th01:12:16+00:16:58
79th

456

Damien RobertsM71stM30-3916th01:12:24+00:17:06
80th

313

Daniel RoeM72ndM20-297th01:12:36+00:17:18
81st

370

Rob RobinsonM73rdM40-4930thBelper 10:2001:12:49+00:17:31
82nd

473

Paul George Dimitri ComisM74thM40-4931st01:13:12+00:17:54
83rd

457

Paul Victor GoodheadM75thM50-5912th01:13:27+00:18:09
84th

294

Chris John WhelptonM76thM40-4932ndHIGH PEAK TRI01:13:37+00:18:19
85th

323

PAUL HarrisM77thM40-4933rd01:13:44+00:18:26
86th

304

Zara KnowlesF7thFJ1stHuub Academy01:14:04+00:18:46
87th

380

Paul JepsonM78thM40-4934th01:14:04+00:18:46
88th

339

jason DavidsonM79thM40-4935thASHBOURNE TRIATHLETES01:14:06+00:18:48
89th

446

Michael John MuscottM80thM60+3rd01:14:11+00:18:53
90th

331

Joanne PalmerF8thF40-493rd01:14:13+00:18:55
91st

447

Steven KirkM81stM30-3917th01:14:23+00:19:05
92nd

357

Tom ScottM82ndM30-3918thCoalville Triathlon Club01:14:27+00:19:09
93rd

391

George MurphyM83rdM30-3919thBedford Harriers01:14:37+00:19:19
94th

289

Jacqui MannF9thF40-494th01:14:38+00:19:20
95th

311

Dean OutramM84thM40-4936thTFN01:14:53+00:19:35
96th

369

Michelle YatesF10thF40-495th01:15:06+00:19:48
97th

298

Susan DayF11thF50-591st01:15:14+00:19:56
98th

466

Barry John CorkerM85thM40-4937th01:15:20+00:20:02
99th

363

Stephen AlldreadM86thM50-5913th01:16:09+00:20:51
100th

354

Sarah Louise HolfordF12thF40-496th01:16:13+00:20:55
101st

316

NICOLA BurdettF13thF40-497thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:16:16+00:20:58
102nd

472

Adrian MossM87thM50-5914th01:16:24+00:21:06
103rd

419

Michael ReadM88thM60+4th01:16:29+00:21:11
104th

392

Amanda KnaggF14thF40-498th01:16:30+00:21:12
105th

449

Tim AllwoodM89thM40-4938th01:16:31+00:21:13
106th

492

JONN WrenM90thM30-3920th01:16:42+00:21:24
107th

410

Paul BoastM91stM60+5thmvh01:16:54+00:21:36
108th

442

Trevor KimeM92ndM50-5915th01:16:59+00:21:41
109th

494

James ClarkM93rdM50-5916thDERBY TRIATHLON CLUB01:17:35+00:22:17
110th

351

Andrew Neil NewsamM94thM50-5917thManvers01:17:38+00:22:20
111st

338

Mark WebleyM95thM30-3921st01:17:48+00:22:30
112nd

424

Jack LaidlerF15thF20-292nd01:18:03+00:22:45
113rd

375

Simon PickeringM96thM50-5918thASHBOURNE TRIATHLETES01:18:09+00:22:51
114th

389

Lea MitchellF16thF40-499thSpeedhub Tri01:18:15+00:22:57
115th

422

Nathan PriceM97thM30-3922nd01:18:32+00:23:14
116th

406

Ian JohnM98thM50-5919thASHBOURNE TRIATHLETES01:18:36+00:23:18
117th

366

Ben TaylorM99thM30-3923rdNewcastle (staffs) Triathlon Club01:18:46+00:23:28
118th

321

Ben SlaterM100thM40-4939th01:19:04+00:23:46
119th

384

Kevin Mark BellM101stM40-4940th01:19:04+00:23:46
120th

349

Pam OliverF17thF60+1stHigh Peak Traithlon Club01:19:21+00:24:03
121st

399

Ian BottrillM102ndM40-4941st01:19:24+00:24:06
122nd

465

Andrew John StalkerM103rdM40-4942nd01:19:32+00:24:14
123rd

388

Chris MitchellM104thM50-5920thSpeedhub Tri01:19:55+00:24:37
124th

414

Peter YoullM105thM20-298th01:19:57+00:24:39
125th

305

George StaplesM106thMJ5th01:20:02+00:24:44
126th

433

Chris GilesM107thM30-3924th01:20:35+00:25:17
127th

434

Sean PriceM108thM30-3925th01:20:36+00:25:18
128th

440

Desmond Charles FlinthamM109thM50-5921st01:20:38+00:25:20
129th

353

Max RobertsM110thM50-5922ndMVH TRI CLUB01:21:07+00:25:49
130th

308

Abi CooperF18thFJ2ndKetton Panthers01:21:26+00:26:08
131st

470

Caren KeelingF19thF40-4910th01:21:30+00:26:12
132nd

324

Emma Louise WhysallF20thF30-391stBelper 10:2001:21:30+00:26:12
133rd

431

Andy PickettM111stM40-4943rd01:21:54+00:26:36
134th

435

Sophie ApplebyF21stF20-293rd01:22:02+00:26:44
135th

355

Alicia CorpeF22ndF40-4911th01:22:06+00:26:48
136th

474

Matthew StampsM112ndM40-4944th01:22:19+00:27:01
137th

437

Claire BarkerF23rdF40-4912th01:22:46+00:27:28
138th

428

Sue JoyceF24thF50-592nd01:23:00+00:27:42
139th

377

carolyn BuddingF25thF50-593rd01:23:42+00:28:24
140th

436

Jennie WoodcockF26thF40-4913th01:23:43+00:28:25
141st

469

Ian BentleyM113rdM50-5923rdCoalville Triathlon Club01:23:44+00:28:26
142nd

477

Jaymie ThompsonF27thF30-392nd01:24:11+00:28:53
143rd

411

Stuart SaundersM114thM30-3926th01:24:29+00:29:11
144th

372

Barry MossM115thM40-4945th01:24:47+00:29:29
145th

491

Holly Louise ShannF28thF30-393rd01:24:48+00:29:30
146th

443

Catherine Joanne ElseF29thF40-4914th01:24:53+00:29:35
147th

482

Harry WatkinsM116thM20-299th01:25:10+00:29:52
148th

430

Jeni MegginsonF30thF40-4915thBrj Run & Tri01:25:35+00:30:17
149th

423

David ParkinM117thM40-4946th01:25:42+00:30:24
150th

478

Gill BainesF31stF30-394th01:26:00+00:30:42
151st

417

Lindsey JM118thM20-2910th01:26:07+00:30:49
152nd

500

Christopher James GulliverM119thM40-4947th01:26:13+00:30:55
153rd

334

Rachel SargeantF32ndF40-4916th01:26:31+00:31:13
154th

438

Emma Louise AshtonF33rdF20-294thSTAFFORD TRI CLUB01:27:09+00:31:51
155th

460

Niall PattersonM120thM40-4948th01:27:20+00:32:02
156th

458

Jo WebsterF34thF30-395thnone01:27:57+00:32:39
157th

398

Jane DanielsF35thF40-4917th01:28:06+00:32:48
158th

486

Sally Cassels JeyesF36thF60+2ndIVANHOE RUNNERS01:28:09+00:32:51
159th

415

Andrea HancockF37thF40-4918th01:28:12+00:32:54
160th

368

Kevin SellorsM121stM60+6th01:28:30+00:33:12
161st

425

Gary WyeM122ndM50-5924th01:28:40+00:33:22
162nd

418

Morgane JF38thF20-295th01:28:58+00:33:40
163rd

407

David BrockhurstM123rdM60+7thAbsolute Tri01:29:27+00:34:09
164th

485

Ainsley WalkerM124thM20-2911th01:29:29+00:34:11
165th

450

gerald TaylorM125thM60+8th01:29:49+00:34:31
166th

463

Fiona RadfordF39thF50-594th01:30:10+00:34:52
167th

448

Rupert KingM126thM50-5925thASHBOURNE TRIATHLETES01:31:10+00:35:52
168th

467

Sally PickettF40thF40-4919th01:31:17+00:35:59
169th

487

Jeanette Leston-jonesF41stF40-4920th01:32:06+00:36:48
170th

352

Simon James AkersM127thM50-5926thFlying Monks Triathlon Club01:32:33+00:37:15
171st

461

Hayley LowellF42ndF40-4921st01:33:30+00:38:12
172nd

421

Louise DaviesF43rdF40-4922nd01:34:39+00:39:21
173rd

483

Mark WordleyM128thM50-5927thASHBOURNE TRIATHLETES01:34:58+00:39:40
174th

496

Aaron HardingM129thM40-4949th01:36:54+00:41:36
175th

393

Sarah WhiteheacF44thF40-4923rd01:37:23+00:42:05
176th

310

Derry FrenchM130thM30-3927thBig Bobble Hats01:37:27+00:42:09
177th

490

Anna Louise GillF45thF40-4924th01:37:35+00:42:17
178th

439

Sarah BaileyF46thF30-396th01:38:23+00:43:05
179th

409

Tracey Nicole PepperF47thF50-595th01:38:44+00:43:26
180th

468

Joan KirkwoodF48thF60+3rdBassetlaw Triathlon Club01:41:17+00:45:59
181st

412

louise Catherine SurgayF49thF40-4925thshelton striders01:41:43+00:46:25
182nd

429

Vince MiddletonM131stM50-5928th01:44:43+00:49:25
183rd

497

Adam GreenM132ndM50-5929thPatrick Green01:45:42+00:50:24
184th

408

Julie AtkinsonF50thF50-596th01:46:28+00:51:10
185th

488

Kalpita KholiaF51stF40-4926thMARK WHITE COACHING01:46:30+00:51:12
186th

464

Catherine StephensonF52ndF50-597th01:49:07+00:53:49
187th

480

Sarah WilsonF53rdF50-598th01:53:00+00:57:42
188th

475

Michael KuhnM133rdM50-5930th01:54:39+00:59:21
189th

420

Jayne RoachF54thF40-4927th01:54:43+00:59:25
190th

489

Annie NobleF55thF60+4th01:55:10+00:59:52
DNF (3 in total)
-

278

Lewis CherryMM20-29PMA Race Team00:00:00-
-

495

Dan Reginald RobinsonMM40-4900:00:00-
-

493

Patrick GreenMM20-29Patrick Green00:00:00-

This results listing includes athletes who have opted not to show their full name. This is an option in the member profile settings.

You may also be interested in...

Derby Pool Triathlon Junior Sprint entry (15-19 years) 2018-09-09 07:30:00
Blithfield Triathlon Junior Entry Sprint Distance (15-19 years) 2018-07-29 08:00:00
Hathersage Hilly Sprint Triathlon 2018-07-22 07:30:00
Ashby Triathlon 2018-07-22 10:00:00