Results breakdown for Standard Distance Triathlon @ Bala Standard Distance Triathlon

Top 3 Overall

Overall # Name Category Club
1

19

Thomas DAVISM20-24Race Hub Triathlon Club01:52:56
2

31

Richard HortonM20-24Team-Triumph01:54:37
3

20

Jonathan DudleyM20-24Wetherby Runners Athletics Club/ Leeds Triathlon Centre01:57:17

Top 3 Ladies

Overall # Name Category Club
18

177

SARAH HODGSONF20-2402:05:53
30

212

CAROL BRIDGEF30-3402:08:06
47

218

Victoria BAKERF30-34Monmouth Tri Club02:10:57

Top 3 Men

Overall # Name Category Club
1

19

Thomas DAVISM20-24Race Hub Triathlon Club01:52:56
2

31

Richard HortonM20-24Team-Triumph01:54:37
3

20

Jonathan DudleyM20-24Wetherby Runners Athletics Club/ Leeds Triathlon Centre01:57:17

Top 3 male & female for category "20-24"

Overall # Name Category Club
1

19

Thomas DAVISM20-24Race Hub Triathlon Club01:52:56
2

31

Richard HortonM20-24Team-Triumph01:54:37
3

20

Jonathan DudleyM20-24Wetherby Runners Athletics Club/ Leeds Triathlon Centre01:57:17
18

177

SARAH HODGSONF20-2402:05:53
220

171

Jemima COOPERF20-24University Of Bath Triathlon Club02:29:58
254

175

Frances PALMERF20-24Cardiff Met Triahtlon Team02:33:47

Top 3 male & female for category "40-44"

Overall # Name Category Club
4

384

Matt BARNESM40-44Manchester Triathlon Club01:58:10
14

386

Timothy FLETCHERM40-44Manchester Triathlon Club02:04:41
22

390

James MansonM40-44Cardiff Triathlon Club02:06:38
85

264

Mireille CookF40-44TEAM KENNET02:16:15
111

273

Corinne MOSSF40-44The Cycle Studio Stratford/Do3 Coaching02:18:46
125

256

LAUREN MORRISF40-44PREMIER TRI02:20:28

Top 3 male & female for category "35-39"

Overall # Name Category Club
5

120

PETER BROOKM35-39Chester Triathlon Club01:58:47
15

158

Oliver RODWELLM35-3902:04:52
17

121

Simon ColeM35-39Gog Triathlon02:05:34
76

246

HELEN MARSHALLF35-39INTRtri02:15:00
100

237

Louise KellyF35-39Yonda Racing02:17:41
116

240

Jessica Parry-WilliamsF35-39Cardiff Triathlon Club02:19:07

Top 3 male & female for category "25-29"

Overall # Name Category Club
7

47

FINN JOHNSONM25-29Hercules Wimbledon02:00:27
20

53

Adam SmithM25-2902:06:06
24

60

Jacob SMITHM25-2902:06:42
53

182

Emily McloughlinF25-29EAST GRINSTEAD TRI CLUB02:12:03
60

184

Hannah MUNDAYF25-29Tri Training Harder02:12:51
143

195

Ellie POWELLF25-29Cardiff Triathlon Club02:22:05

Top 3 male & female for category "16-18"

Overall # Name Category Club
9

2

Forbes JacksonM16-18Edinburgh#302:01:28
10

1

Jonny JACKSONM16-18Edinburgh#302:01:29
104

3

Dom SCIFOM16-18Peasgood & Skeates02:18:16
303

166

KATIE EDGEF16-18SY Tri (Shrewsbury Triathlon)02:37:29
502

165

Thomas ALICEF16-18Chester Triathlon Club03:18:34

Top 3 male & female for category "30-34"

Overall # Name Category Club
12

61

Ian AguilarM30-34TRI PRESTON02:02:29
16

69

Lewis TIMMINSM30-34Muckle Cc Tri Team02:05:23
25

88

Tom HatfieldM30-34Will Clarke Coaching02:06:44
30

212

CAROL BRIDGEF30-3402:08:06
47

218

Victoria BAKERF30-34Monmouth Tri Club02:10:57
117

217

NATALIE STEVENSONF30-34Fusion Triathlon Club02:19:13

Top 3 male & female for category "45-49"

Overall # Name Category Club
23

478

Carl ShawcrossM45-49Medway Tri02:06:42
26

498

DAVID ASTINSM45-49Pembrokeshire Triathlon CLub02:07:31
56

501

Tim BURNETTM45-49Gog Triathlon02:12:18
233

297

Rebecca COMINSF45-49Monmouth Tri Club02:31:24
235

295

ALISON TRAUTTMANSDORFF-WEINSBERGF45-49East London Triathletes02:31:30
293

307

MARY-ANNE ELKINGTONF45-4902:36:25

Top 3 male & female for category "19-19"

Overall # Name Category Club
43

7

Seamus SHEARDM19-19Tri302:10:24
186

169

Rosie WestonF19-19Natural Ability02:26:48
189

5

David Fryer-WinderM19-1902:26:50
506

9

Unknown UnknownM19-19High Peak Triathlon Club03:21:28

Top 3 male & female for category "55-59"

Overall # Name Category Club
54

700

David LazarusU55-59Clwb Beicio Bala02:12:15
69

621

Martin EVANSM55-59Pembrokeshire Triathlon CLub02:13:59
132

653

Terry BatesM55-59St Helens Tri02:20:56
144

635

Graham HODGSONM55-59COLT02:22:08
172

362

Penny RotherF55-59Edinburgh RC02:25:38
176

355

Barbara HolmesF55-59Challenge Tri Camp TFN Race Team02:26:06

Top 3 male & female for category "50-54"

Overall # Name Category Club
61

579

Ian Kenny RobertsM50-54Stroud Athletic02:12:54
67

559

Martin COULTHURSTM50-54n/a02:13:48
90

547

Guy HiggsM50-5402:17:02
171

337

Traci ShipleyF50-54Chester Triathlon Club02:25:24
177

329

NICKI RUSHTONF50-54Trieasy02:26:07
209

336

Sadie MURPHYF50-54LEICESTER TRI CLUB02:28:38

Top 3 male & female for category "60-64"

Overall # Name Category Club
93

664

Robert MONKM60-6402:17:14
135

660

RICHARD DUNBABINM60-64OXFORD TRI02:21:13
173

666

Patrick FinnM60-64Kendal Tri Club02:25:44
440

366

TERESA HOLLINSF60-64Rochdale Triathlon Club02:59:55
446

364

Karen HamesF60-64Grimsby Triathlon Club03:01:08
462

367

LESLEY KERNAGHANF60-64BERKSHIRE TRI SQUAD03:04:45

Top 3 male & female for category "70-74"

Overall # Name Category Club
428

689

John WELLERM70-74Three Counties Triathlon02:58:02
491

690

Roger KiernanM70-74n/a03:12:50
494

687

Peter SimpsonM70-74MERSEY TRI03:14:00

Top 3 male & female for category "65-69"

Overall # Name Category Club
455

686

Michael WINSTANLEYM65-69Rochdale Triathlon Club03:03:40
469

370

PAULA MCCANNF65-6903:06:42
518

684

Graham Joe REYNOLDSM65-69COVENTRY TRIATHLETES03:36:05