Sundowner 2017

Sep
16
2017

Splits

  • 750 metre Swim

    — ''

  • 20 kilometre Cycle

    — ''

  • 5 kilometre Run

    — ''

Race Options

Organiser

Freebird Events

Map

Sprint Distance

Triathlon | 2017-09-16 08:00am
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (231 in total)
1st

97

ANDREW NashM1st25-291stMANX TRI CLUB01:01:09-
2nd

13

Dan HarbidgeM2nd20-241stWARRINGTON TRI CLUB01:04:08+00:02:59
3rd

196

Ryan DowneyM3rd25-292ndMANX TRI CLUB01:04:18+00:03:09
4th

197

Jonathan PigginM4th35-391st01:04:19+00:03:10
5th

16

Alex AbbottM5th40-441stHarrogate Tri Club01:04:49+00:03:40
6th

8

MATTHEW SharmanM6th25-293rdLeeds & Bradford Tri Club01:04:53+00:03:44
7th

6

Ryan WilliamsM7th25-294thWakefield Triathlon Club01:05:34+00:04:25
8th

12

Ian SmithsonM8th30-341stTrigger Happy TC01:06:19+00:05:10
9th

5

Jennifer NewberyF1st25-291stMANX TRI CLUB01:07:07+00:05:58
10th

112

Oliver Roy CockerillM9th17-191st01:08:57+00:07:48
11th

96

Steve DennissM10th30-342ndWakefield Triathlon Club01:11:02+00:09:53
12th

3

Daniel BoyerM11th15-161stDarlington Triathlon Club01:11:51+00:10:42
13th

32

Jon ChamberlainM12th45-491stHarrogate Tri Club01:12:08+00:10:59
14th

33

Garrie ProsserM13th50-541stPeak Xv Tri Coaching01:12:27+00:11:18
15th

26

Paul DumontM14th45-492ndWakefield Triathlon Club01:12:44+00:11:35
16th

98

Richard ArdronM15th35-392ndHarrogate Triathlon Club01:12:52+00:11:43
17th

24

Steven PollockM16th35-393rdTri Life Triathlon01:13:39+00:12:30
18th

84

Paul HarbidgeM17th55-591stWARRINGTON TRI CLUB01:13:54+00:12:45
19th

100

Martin OldfieldM18th45-493rdDarwen tri club01:14:03+00:12:54
20th

59

Ben BrownM19th40-442ndSCARAB01:14:11+00:13:02
21st

46

Ben MasseyM20th15-162nd01:14:40+00:13:31
22nd

34

DUNCAN HumphreysM21st45-494th01:14:47+00:13:38
23rd

22

Charlie GoacherM22nd15-163rdRacingTNT01:14:50+00:13:41
24th

9

Laura LombardF2nd35-391stPeak XV01:14:52+00:13:43
25th

31

Ian HirdM23rd55-592ndCITY OF HULL AC01:14:59+00:13:50
26th

200

Joseph StilgoeM24th17-192nd01:15:42+00:14:33
27th

54

Wayne StevensM25th45-495thHalifax Harriers01:15:54+00:14:45
28th

11

DAVID WalshM26th50-542ndNYP TRI01:16:16+00:15:07
29th

18

Helen DrewF3rd35-392ndJackpot Racing01:16:19+00:15:10
30th

38

KARL ElwellM27th40-443rdYork Tri / Silverbullets01:16:24+00:15:15
31st

1

Mike MasonM28th50-543rdhyde village striders01:17:04+00:15:55
32nd

93

Andrew TedderM29th35-394th01:17:12+00:16:03
33rd

95

David DavenportM30th30-343rd01:17:47+00:16:38
34th

55

Mark LittlewoodM31st35-395thHOLMFIRTH HARRIERS01:17:59+00:16:50
35th

74

Tim TunnardM32nd45-496thWetherby Runners AC01:18:01+00:16:52
36th

125

Ben ManningM33rd35-396th01:18:02+00:16:53
37th

35

Daniel CarisM34th40-444th01:18:08+00:16:59
38th

67

Steven IsherwoodM35th30-344th01:18:17+00:17:08
39th

47

Nina BattF4th25-292ndWetherby Runners AC01:18:44+00:17:35
40th

101

Peter CrozierM36th45-497thBoston triathlon01:19:14+00:18:05
41st

20

Sarah MosleyF5th25-293rd01:19:27+00:18:18
42nd

144

Peter GilmoreM37th40-445th01:19:33+00:18:24
43rd

180

Matthew DysonM38th30-345th01:19:37+00:18:28
44th

69

Carl FarrowM39th50-544thMacclesfield Wheelers01:19:39+00:18:30
45th

56

Sarah SellensF6th30-341sthumber triathletes01:19:48+00:18:39
46th

60

Craig DaveyM40th50-545thWakefield Triathlon Club01:19:52+00:18:43
47th

17

Naomi KellettF7th25-294thHYDE PARK HARRIERS01:20:01+00:18:52
48th

92

Nick SheppardM41st40-446th01:20:09+00:19:00
49th

39

Justine HeadF8th45-491st01:20:11+00:19:02
50th

300

James SkidmoreM42nd40-447thWakefield Triathlon Club01:20:11+00:19:02
51st

192

Tim FfordeM43rd40-448th01:20:27+00:19:18
52nd

85

Christine ClubbsF9th45-492ndWetherby01:20:44+00:19:35
53rd

15

Bradley ChamberlainM44th17-193rdHarrogate Tri Club01:20:51+00:19:42
54th

151

Lee MitchesonM45th40-449thBlackhill Bounders01:20:56+00:19:47
55th

58

LEE MartinM46th45-498th01:20:57+00:19:48
56th

10

Tom ShawM47th30-346th01:21:05+00:19:56
57th

64

MATTHEW PullanM48th35-397th01:21:08+00:19:59
58th

21

Deborah ChurchF10th40-441stDriffield Striders01:21:11+00:20:02
59th

72

Emma TurnbullF11th45-493rdPonteland Tri Club01:21:17+00:20:08
60th

53

Ashleigh MolyneuxF12th35-393rd01:21:24+00:20:15
61st

41

CRAIG AppletonM49th40-4410th01:21:30+00:20:21
62nd

156

Matt PooleM50th35-398thWakefield Triathlon Club01:21:37+00:20:28
63rd

62

Andrew MarsonM51st45-499th01:21:42+00:20:33
64th

76

David WildeM52nd50-546th01:21:46+00:20:37
65th

138

Paul CharlesworthM53rd45-4910thSheffield Triathlon Club01:21:50+00:20:41
66th

216

Stephen DaglishU1stRELAY1stThree Amigos01:21:51+00:20:42
67th

159

Neil TwidaleM54th40-4411th01:21:53+00:20:44
68th

191

Nancy BainesF13th40-442nd01:21:54+00:20:45
69th

57

Tim WrightM55th45-4911thYorkshire Vikings01:21:58+00:20:49
70th

238

Sheriden MurphyM56th40-4412th01:21:59+00:20:50
71st

45

Tim BelcherM57th30-347th01:22:02+00:20:53
72nd

65

Andy MillsM58th35-399th01:22:15+00:21:06
73rd

66

Jake DaveyM59th30-348th01:22:15+00:21:06
74th

79

Rachel GoacherF14th45-494thRACING TNT01:22:16+00:21:07
75th

165

Jordache MyerscoughM60th30-349thLeeds & Bradford Tri Club01:22:29+00:21:20
76th

40

Guy MorrisonM61st45-4912th01:22:37+00:21:28
77th

231

PAUL MartindaleM62nd35-3910th01:22:48+00:21:39
78th

166

Tom ScarrottM63rd35-3911thLeeds & Bradford Tri Club01:22:53+00:21:44
79th

48

Tori PeterF15th45-495th01:23:01+00:21:52
80th

83

Gareth AllenM64th40-4413thWakefield Triathlon Club01:23:08+00:21:59
81st

139

Paul McgreevyM65th40-4414thBLUE LAGOON TRI CLUB01:23:10+00:22:01
82nd

195

Alex HebdonM66th55-593rd01:23:10+00:22:01
83rd

158

Neil BradleyM67th45-4913th01:23:25+00:22:16
84th

175

Lee ThodayM68th40-4415th01:23:39+00:22:30
85th

133

Jo PetrieM69th50-547thSUN CITY TRI01:23:41+00:22:32
86th

37

Sophie MaynardF16th30-342ndWakefield Triathlon Club01:24:08+00:22:59
87th

244

Dilwyn JonesM70th35-3912thPeak XV01:24:16+00:23:07
88th

103

Andrew Neil NewsamM71st45-4914thVALLEY HILL RUNNERS01:24:24+00:23:15
89th

117

Rachael HarperF17th35-394thPickering Rc01:24:36+00:23:27
90th

176

Malcolm RobinsonM72nd45-4915th01:24:47+00:23:38
91st

36

Chris BlanshardM73rd40-4416th01:24:48+00:23:39
92nd

108

Adrian PearmainM74th40-4417thWakefield Triathlon Club01:24:56+00:23:47
93rd

75

Fiona RandlesF18th40-443rd01:25:00+00:23:51
94th

135

Sarah HobbsF19th45-496th01:25:18+00:24:09
95th

271

Nigel HamM75th40-4418th01:25:22+00:24:13
96th

142

Emma AtkinsonF20th45-497thYORK TRI CLUB01:25:26+00:24:17
97th

194

Bryony Redwood-turnerF21st25-295th01:25:27+00:24:18
98th

25

JEREMY HoyleM76th45-4916thWakefield Triathlon Club01:25:29+00:24:20
99th

77

Mike IzonM77th45-4917th01:25:40+00:24:31
100th

212

John BallantyneM78th35-3913th01:26:00+00:24:51
101st

89

Phoebe WilliamsF22nd20-241st01:26:01+00:24:52
102nd

70

Martin CraigM79th55-594thWakefield Triathlon Club01:26:12+00:25:03
103rd

187

LAURA MarksF23rd50-541st01:26:17+00:25:08
104th

153

Amanda KnaggF24th40-444thVALLEY HILL RUNNERS01:26:18+00:25:09
105th

107

Thomas QuinnM80th30-3410th01:26:22+00:25:13
106th

295

Cameron BoyesM81st40-4419th01:26:30+00:25:21
107th

245

David CoxM82nd35-3914th01:26:31+00:25:22
108th

273

Chris LeeM83rd35-3915th01:26:34+00:25:25
109th

30

Andrew LoweyM84th40-4420thAiredale Hockey Club01:26:35+00:25:26
110th

81

Anna PicklesF25th35-395th01:26:51+00:25:42
111st

664

Tom DarlingtonM85th25-295th01:26:52+00:25:43
112nd

251

Pete ColliganM86th35-3916th01:27:01+00:25:52
113rd

182

Christopher HickM87th30-3411th01:27:09+00:26:00
114th

91

Graham HillM88th45-4918th01:27:27+00:26:18
115th

78

WILLIAM HillM89th45-4919th01:27:30+00:26:21
116th

211

Steven CharlesM90th35-3917thblue lagooners01:27:52+00:26:43
117th

99

Louise OldfieldF26th45-498thDarwen tri club01:28:14+00:27:05
118th

147

Annie PowerF27th30-343rd01:28:17+00:27:08
119th

42

Simon LawteyM91st55-595thWakefield Triathlon Club01:28:23+00:27:14
120th

267

Simon QuartermaineM92nd50-548th01:28:24+00:27:15
121st

299

Mike HarveyM93rd45-4920thblue lagooners01:28:39+00:27:30
122nd

80

Rachel WellsF28th50-542ndAnimis01:28:46+00:27:37
123rd

63

Matt ConwayM94th35-3918th01:29:01+00:27:52
124th

113

Keith WriterM95th45-4921st01:29:01+00:27:52
125th

155

Daniel KellyM96th40-4421stWakefield Triathlon Club01:29:05+00:27:56
126th

199

Helen ClarkF29th40-445th01:29:19+00:28:10
127th

71

Sean O'halloranM97th35-3919thLeeds & Bradford Tri Club01:29:20+00:28:11
128th

150

Tracey HutchinsonF30th40-446thBlackhill Bounders01:29:57+00:28:48
129th

204

James NothersM98th30-3412thWakefield Triathlon Club01:30:00+00:28:51
130th

193

Brian LaycockM99th40-4422ndWakefield Triathlon Club01:30:10+00:29:01
131st

114

Claire BrittF31st40-447thSheffield Triathlon Club01:30:30+00:29:21
132nd

298

Anthony CassM100th30-3413th01:30:42+00:29:33
133rd

243

Thomas RendellM101st35-3920th01:31:18+00:30:09
134th

177

Tom WatkinsM102nd45-4922nd01:31:34+00:30:25
135th

232

Catherine JamesF32nd25-296thKirkstall Harriers01:31:56+00:30:47
136th

218

Kim HumeF33rd40-448th01:32:04+00:30:55
137th

90

JON MoorhouseM103rd50-549th01:32:08+00:30:59
138th

207

Ashley GrindrodF34th25-297th01:32:14+00:31:05
139th

236

Diane WoodF35th50-543rdTri Platinum Physio's in Coxhoe01:32:21+00:31:12
140th

106

Winston DavidsonM104th50-5410th01:32:28+00:31:19
141st

136

Helen RamsdenF36th40-449th01:32:29+00:31:20
142nd

261

Carla SmithF37th40-4410th01:32:51+00:31:42
143rd

124

MARK BrownM105th40-4423rd01:33:03+00:31:54
144th

220

Claire BatchelorF38th40-4411th01:33:19+00:32:10
145th

240

Paul WheelhouseM106th45-4923rdLeeds & Bradford Tri Club01:33:29+00:32:20
146th

206

Sarah GilbertsonF39th40-4412th01:33:34+00:32:25
147th

174

David WilliamsM107th50-5411th01:33:38+00:32:29
148th

235

Tony AppleyardM108th50-5412th01:33:38+00:32:29
149th

149

Mark HorsfieldM109th60-641stBassetlaw Triathlon Club01:33:46+00:32:37
150th

268

Alistair BrownM110th45-4924th01:34:09+00:33:00
151st

201

Hannah PeelF40th35-396th01:34:17+00:33:08
152nd

224

Nick WhiteheadM111st55-596th01:34:28+00:33:19
153rd

294

Richard CanterburyM112nd40-4424th01:34:38+00:33:29
154th

163

Heather WooleyF41st50-544th01:34:45+00:33:36
155th

160

PETE MakingM113rd35-3921st01:34:48+00:33:39
156th

120

Rebecca DawsonF42nd45-499th01:34:51+00:33:42
157th

265

Sarah EmersonF43rd30-344th01:34:59+00:33:50
158th

242

Caroline BurdenF44th30-345th01:35:00+00:33:51
159th

250

Gordon BrownM114th50-5413th01:35:01+00:33:52
160th

2

Rebecca TurnerF45th30-346th01:35:03+00:33:54
161st

146

Hazel HallF46th40-4413th01:35:05+00:33:56
162nd

263

Charlotte BrownF47th40-4414th01:35:31+00:34:22
163rd

161

Hazel AspinallF48th30-347th01:36:19+00:35:10
164th

169

Helen WaddingtonF49th50-545th01:36:21+00:35:12
165th

105

Sharon Matthews-berryF50th40-4415th01:36:31+00:35:22
166th

229

James AppleyardM115th30-3414th01:36:56+00:35:47
167th

184

Rachel Pena HarranF51st35-397th01:37:02+00:35:53
168th

262

Adrienne SmithF52nd40-4416th01:37:40+00:36:31
169th

164

Justyna RatczakF53rd40-4417th01:37:54+00:36:45
170th

274

Kev MorrisM116th35-3922nd01:37:55+00:36:46
171st

213

Jessica JacksonF54th25-298thHartlepool Tri Life Warriors01:38:10+00:37:01
172nd

51

Carrie SimmondsF55th35-398th01:38:46+00:37:37
173rd

241

Kevin TateM117th60-642ndWakefield Triathlon Club01:38:48+00:37:39
174th

131

Victoria KeeganF56th35-399thKnutsford Tri Club01:38:50+00:37:41
175th

137

Esther HendersonF57th25-299th01:38:50+00:37:41
176th

140

Karen ShackletonF58th50-546thLeeds & Bradford Tri Club01:38:59+00:37:50
177th

132

Karen StoreyF59th40-4418thNuneaton Triathlon Club01:39:15+00:38:06
178th

102

Steven DexterM118th45-4925thLong Eaton Triathlon Club01:39:29+00:38:20
179th

215

Sue WinstanleyF60th40-4419thTEAM MANVERS01:39:32+00:38:23
180th

285

Aidan FletcherM119th35-3923rd01:40:07+00:38:58
181st

281

Melissa HuntsmanF61st40-4420th01:40:18+00:39:09
182nd

129

Helen Pike-waterhouseF62nd45-4910thChester Triathlon Club01:40:20+00:39:11
183rd

185

Marie ElliottF63rd40-4421stMansfield Tri01:40:36+00:39:27
184th

189

Danielle DawsonF64th25-2910th01:41:11+00:40:02
185th

190

Chris DawsonM120th40-4425th01:41:11+00:40:02
186th

264

Gillian WeightmanF65th35-3910th01:41:15+00:40:06
187th

210

Andrew FarrarM121st40-4426thblue lagooners01:41:30+00:40:21
188th

154

Melissa KellyF66th45-4911thWakefield Triathlon Club01:41:32+00:40:23
189th

230

Wendy ReevesF67th55-591stTADCASTER TRIATHLON TEAM01:41:53+00:40:44
190th

234

Helen MccayF68th45-4912th01:42:26+00:41:17
191st

279

Karen GeldartF69th50-547th01:42:54+00:41:45
192nd

178

Philip BeasleyM122nd35-3924th01:42:59+00:41:50
193rd

288

Emma Jane WhittlesF70th35-3911th01:43:10+00:42:01
194th

247

Alexandra BurnsF71st40-4422nd01:43:28+00:42:19
195th

260

Susanne BurwellF72nd45-4913th01:43:37+00:42:28
196th

239

Ruth KettleF73rd50-548thLeeds & Bradford Tri Club01:43:55+00:42:46
197th

214

Sylvia YatesF74th65-691stSheffield Triathlon Club01:44:37+00:43:28
198th

276

Lesley NeedhamF75th50-549th01:45:29+00:44:20
199th

123

Gary MayesM123rd45-4926th01:45:51+00:44:42
200th

205

Sarah MinchinF76th50-5410thWakefield Triathlon Club01:45:53+00:44:44
201st

283

Sharon CrombieF77th40-4423rd01:46:18+00:45:09
202nd

221

Ruth WatsonF78th35-3912th01:46:21+00:45:12
203rd

292

Tara SabirF79th40-4424th01:46:56+00:45:47
204th

171

Helen KruseF80th40-4425th01:46:57+00:45:48
205th

172

Caroline WalkerF81st35-3913th01:47:08+00:45:59
206th

104

Sue TaylorF82nd50-5411th01:47:16+00:46:07
207th

186

Heather WolfeF83rd30-348thTeam Sports01:47:40+00:46:31
208th

226

Nigel WilsonM124th50-5414th01:47:55+00:46:46
209th

255

Gemma StorrF84th50-5412thLeeds & Bradford Tri Club01:48:15+00:47:06
210th

141

Kathleen DixonF85th55-592ndIlkley Swimming Club01:48:29+00:47:20
211st

249

Victoria LeadbetterF86th30-349thWakefield Triathlon Club01:49:41+00:48:32
212nd

115

Fiona Jill HardmanF87th35-3914th01:50:10+00:49:01
213rd

27

Linda NawojF88th35-3915th01:51:07+00:49:58
214th

237

Michael ChamberlainM125th50-5415th01:51:12+00:50:03
215th

259

Becky WilkinsonF89th30-3410thWilkinson-Haxby01:51:18+00:50:09
216th

258

Karli WilkinsonF90th30-3411thWilkinson-Haxby01:51:34+00:50:25
217th

257

Karen HaxbyF91st50-5413thWilkinson-Haxby01:53:00+00:51:51
218th

296

Conor MccollinM126th20-242nd01:53:19+00:52:10
219th

88

Laura HarrisF92nd30-3412th01:53:28+00:52:19
220th

209

Brian LoudenM127th55-597th01:54:08+00:52:59
221st

256

Hazel BeasleyF93rd35-3916th01:54:59+00:53:50
222nd

188

Kat WoodF94th30-3413th01:55:13+00:54:04
223rd

297

Lesley WatersF95th45-4914th01:55:42+00:54:33
224th

282

Jamie PearsonM128th35-3925th01:56:39+00:55:30
225th

170

Lynne OwenF96th45-4915th01:57:46+00:56:37
226th

280

Elaine MacdonaldF97th50-5414th01:59:32+00:58:23
227th

293

Gareth WilliamsM129th55-598th02:01:07+00:59:58
228th

87

Kannara SovannF98th35-3917th02:07:35+01:06:26
229th

278

Aisling WellsF99th30-3414thHarrogate Tri Club02:10:33+01:09:24
230th

116

PAUL PlestedM130th55-599thChester Triathlon Club10:08:00+09:06:51
231st

287

Amanda Adele VigarF100th50-5415thWakefield Triathlon Club11:22:00+10:20:51
DNF (3 in total)
-

23

Tony DitchburnM60-64Sheffield Triathlon Club00:00:00-
-

228

Daniel WrightM35-3900:00:00-
-

208

Eliane LoudenF20-2400:00:00-

You may also be interested in...

East Leake Triathlon Sprint Distance 2019-03-31 08:00:00
East Leake Triathlon Sprint Distance 2019-09-29 08:00:00
Erewash Triathlon Individuals 2019-08-11 08:00:00
Ashbourne Sprint Triathlon & Junior Aquathlon Sprint Distance 2019-05-19 08:00:00