Tadcaster 10K 2017

May
09
2017

10K Distance

Running | 2017-05-09 19:30pm
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubChip TimeFinish Time
Finished (412 in total)
1st

288

Ben JonesM1stSEN1stUniversity Of York00:33:5500:33:56-
2nd

3

Oliver CockerillM2ndSEN2ndCity of York AC00:34:0300:34:05+00:00:08
3rd

389

Phillip ElliottM3rdV401stYork Knavesmire Harriers00:34:1200:34:14+00:00:17
4th

285

George CookM4thSEN3rdUniversity Of York00:34:5800:35:00+00:01:03
5th

486

David SmithersM5thV402ndYork Knavesmire Harriers00:35:1400:35:16+00:01:19
6th

645

Jack EggingtonM6thSEN4thCity of York AC00:35:1500:35:18+00:01:20
7th

345

Paul WhitakerM7thV403rdYork Acorn Running Club00:35:2500:35:27+00:01:30
8th

619

Laurence GriffinM8thSEN5thYork Knavesmire Harriers00:35:4200:35:45+00:01:47
9th

335

Christopher John PoultonM9thSEN6thYork Acorn Running Club00:35:4900:35:51+00:01:54
10th

397

Simon FrickeM10thSEN7thYork Knavesmire Harriers00:35:5000:35:52+00:01:55
11th

24

George Benedict PhillipsM11thSEN8thCity of York AC00:35:5200:35:54+00:01:57
12th

279

Duncan WoodhallM12thSEN9thTadcaster Harriers00:36:0400:36:07+00:02:09
13th

247

Ryan KavanaghM13thSEN10thTadcaster Harriers00:36:0900:36:12+00:02:14
14th

136

RICHARD GinnM14thV404thPOCKLINGTON RUNNERS00:36:2700:36:30+00:02:32
15th

376

Simon CollinsM15thSEN11thYork Knavesmire Harriers00:36:3200:36:34+00:02:37
16th

36

Samuel WilsonM16thSEN12thCity of York AC00:36:3900:36:42+00:02:44
17th

593

HELEN CrossF1stV351stYork Triathlon Club00:36:4300:36:46+00:02:48
18th

589

Geoff WynnM17thSEN13thYork Triathlon Club00:36:5900:37:01+00:03:04
19th

290

Jacob Cameron PhillipsM18thSEN14thUniversity Of York00:37:1000:37:12+00:03:15
20th

597

Will MaddockM19thSEN15thYork Triathlon Club00:37:1000:37:13+00:03:15
21st

103

Simon JonesM20thV405thPICKERING RUNNING CLUB00:37:1300:37:16+00:03:18
22nd

493

Garry TewM21stSEN16thYork Knavesmire Harriers00:37:1800:37:20+00:03:23
23rd

617

RICHARD JAMES LowsonM22ndSEN17thYork Knavesmire Harriers00:37:2000:37:22+00:03:25
24th

440

Stephen MaddisonM23rdV406thYork Knavesmire Harriers00:37:2400:37:26+00:03:29
25th

266

Andrew SloanM24thV407thTadcaster Harriers00:37:2600:37:35+00:03:31
26th

18

Charlotte MasonF2ndsenior1stCity of York AC00:37:3200:37:36+00:03:37
27th

568

Robin LavinM25thSEN18thYork Triathlon Club00:37:3800:37:41+00:03:43
28th

281

Alex YoungM26thSEN19thTadcaster Harriers00:37:3400:37:42+00:03:39
29th

449

Lee MetcalfeM27thV408thYork Knavesmire Harriers00:37:4200:37:45+00:03:47
30th

75

Shaun LawsonM28thSEN20thEasingwold Running Club00:37:4500:37:50+00:03:50
31st

9

Mark FitzpatrickM29thV409thCity of York AC00:37:4700:37:51+00:03:52
32nd

355

Alex BedinghamM30thSEN21stYork Knavesmire Harriers00:37:4800:37:53+00:03:53
33rd

245

Glen JohnsonM31stV501stTadcaster Harriers00:37:4900:37:56+00:03:54
34th

307

Mark DowsonM32ndV4010thYork Acorn Running Club00:37:5200:37:59+00:03:57
35th

1

Emma BallantyneF3rdsenior2ndCity of York AC00:37:5500:38:00+00:04:00
36th

420

Toby HoneM33rdSEN22ndYork Knavesmire Harriers00:37:5700:38:06+00:04:02
37th

151

Stuart SmithM34thV4011thPOCKLINGTON RUNNERS00:38:1000:38:14+00:04:15
38th

496

David TurnbullM35thSEN23rdYork Knavesmire Harriers00:38:0900:38:14+00:04:14
39th

534

Simon Michael PartridgeM36thV4012thYORK POSTAL HARRIERS00:38:1100:38:22+00:04:16
40th

548

IAN AndersonM37thV4013thYork Triathlon Club00:38:2500:38:28+00:04:30
41st

572

Ian MartinM38thV502ndYork Triathlon Club00:38:2600:38:30+00:04:31
42nd

564

Adam HartleyM39thSEN24thYork Triathlon Club00:38:1800:38:32+00:04:23
43rd

501

Peter WalkerM40thSEN25thYork Knavesmire Harriers00:38:2900:38:33+00:04:34
44th

303

Christopher Norman CoplandM41stV601stYork Acorn Running Club00:38:3400:38:34+00:04:39
45th

223

Nicholas TateM42ndSEN26thSelby Striders00:38:2500:38:35+00:04:30
46th

632

Carl WardM43rdSEN27thSelby Striders00:38:2900:38:35+00:04:34
47th

152

Michael SmithM44thSEN28thPOCKLINGTON RUNNERS00:38:3300:38:36+00:04:38
48th

318

Adrian GunnM45thSEN29thYork Acorn Running Club00:38:3200:38:36+00:04:37
49th

6

Edward DunnM46thSEN30thCity of York AC00:38:3600:38:43+00:04:41
50th

339

Matthew SmithsonM47thV4014thYork Acorn Running Club00:38:3900:38:46+00:04:44
51st

13

ISAAC HulseM48thSEN31stCity of York AC00:38:4600:38:51+00:04:51
52nd

92

Mark Ian WhitemanM49thV503rdEasingwold Running Club00:38:4800:38:55+00:04:53
53rd

70

Mark JacksonM50thV4015thEasingwold Running Club00:38:5000:38:56+00:04:55
54th

156

Steven WorthM51stSEN32ndPOCKLINGTON RUNNERS00:38:5500:38:58+00:05:00
55th

61

RICHARD GaleM52ndV4016thEasingwold Running Club00:38:5600:39:02+00:05:01
56th

579

ADAM RaffellM53rdSEN33rdYork Triathlon Club00:38:5700:39:05+00:05:02
57th

124

Darren BallM54thV504thPOCKLINGTON RUNNERS00:39:0600:39:10+00:05:11
58th

614

Gareth BurrowM55thV4017thYork Triathlon Club00:39:1800:39:25+00:05:23
59th

490

Nik TarregaF4thsenior3rdYork Knavesmire Harriers00:39:1700:39:26+00:05:22
60th

536

Marc PearsonM56thSEN34thYORK POSTAL HARRIERS00:39:2100:39:32+00:05:26
61st

298

Steve BoyntonM57thV602ndYork Acorn Running Club00:39:2900:39:35+00:05:34
62nd

320

Alistair KettlewellM58thSEN35thYork Acorn Running Club00:39:2600:39:36+00:05:31
63rd

132

Daniel Paul EastwoodM59thSEN36thPOCKLINGTON RUNNERS00:39:2900:39:37+00:05:34
64th

503

Robert WardM60thSEN37thYork Knavesmire Harriers00:39:3400:39:39+00:05:39
65th

98

Peter AllenM61stSEN38thPICKERING RUNNING CLUB00:39:1500:39:40+00:05:20
66th

77

Stephen LosebyM62ndV4018thEasingwold Running Club00:39:4100:39:46+00:05:46
67th

294

David Richard BannisterM63rdV4019thYork Acorn Running Club00:39:4900:39:56+00:05:54
68th

627

David LeeseM64thSEN39thYork Knavesmire Harriers00:39:5800:40:05+00:06:03
69th

8

Nick ElliottM65thV505thCity of York AC00:40:0600:40:12+00:06:11
70th

250

Jonathan MaleM66thV4020thTadcaster Harriers00:40:0500:40:14+00:06:10
71st

649

Danny ChanM67thV4021stYork Knavesmire Harriers00:40:0300:40:15+00:06:08
72nd

302

John CooperM68thV4022ndYork Acorn Running Club00:40:1100:40:18+00:06:16
73rd

291

Jessica Margaret Shaffrey TroyF5thsenior4thUniversity Of York00:40:0400:40:21+00:06:09
74th

149

Matt SavoryM69thSEN40thPOCKLINGTON RUNNERS00:40:1300:40:22+00:06:18
75th

322

David LancasterM70thV603rdYork Acorn Running Club00:40:1700:40:23+00:06:22
76th

58

Colin FletcherM71stV506thEasingwold Running Club00:40:2400:40:30+00:06:29
77th

418

Andy HolladayM72ndV4023rdYork Knavesmire Harriers00:40:1500:40:34+00:06:20
78th

165

James Andrew BriggsM73rdSEN41stSelby Striders00:40:3800:40:43+00:06:43
79th

333

Matt MillsM74thSEN42ndYork Acorn Running Club00:40:3700:40:45+00:06:42
80th

352

Sarah AttwoodF6thV352ndYork Knavesmire Harriers00:40:3400:40:45+00:06:39
81st

532

Simon Paul MiddletonM75thV4024thYORK POSTAL HARRIERS00:40:3300:40:46+00:06:38
82nd

166

Mark BrooksM76thSEN43rdSelby Striders00:40:4600:40:52+00:06:51
83rd

480

Victoria Louise SewellF7thsenior5thYork Knavesmire Harriers00:40:5000:40:58+00:06:55
84th

505

Caroline WarringtonF8thV353rdYork Knavesmire Harriers00:40:5000:40:59+00:06:55
85th

491

Richard TarregaM77thSEN44thYork Knavesmire Harriers00:40:5400:41:04+00:06:59
86th

284

Lewis BellwoodM78thSEN45thUniversity Of York00:40:5200:41:09+00:06:57
87th

386

Pete DownesM79thV507thYork Knavesmire Harriers00:41:0300:41:11+00:07:08
88th

476

Stephen RobsonM80thSEN46thYork Knavesmire Harriers00:41:0000:41:11+00:07:05
89th

353

Emily BainesF9thsenior6thYork Knavesmire Harriers00:41:0300:41:12+00:07:08
90th

357

John BevanM81stV508thYork Knavesmire Harriers00:41:1000:41:16+00:07:15
91st

112

ADRIAN TolhurstM82ndSEN47thPICKERING RUNNING CLUB00:41:0600:41:17+00:07:11
92nd

305

Tom CravenM83rdSEN48thYork Acorn Running Club00:41:0900:41:18+00:07:14
93rd

27

Michael RaynesM84thV4025thCity of York AC00:41:1200:41:21+00:07:17
94th

465

Stephen PetersM85thV4026thYork Knavesmire Harriers00:41:1500:41:26+00:07:20
95th

466

lucy PinderF10thV354thYork Knavesmire Harriers00:41:2000:41:28+00:07:25
96th

543

Jonathan SmitheyM86thSEN49thYORK POSTAL HARRIERS00:41:1300:41:34+00:07:18
97th

451

Chris MurphyM87thSEN50thYork Knavesmire Harriers00:41:2200:41:35+00:07:27
98th

122

WARWICK AndersonM88thV4027thPOCKLINGTON RUNNERS00:41:3300:41:41+00:07:38
99th

621

Stephen Jonathan ClarkeM89thV509thYork Knavesmire Harriers00:41:2100:41:51+00:07:26
100th

502

Richard WalkerM90thV5010thYork Knavesmire Harriers00:41:4000:41:51+00:07:45
101st

562

Richard HarrisonM91stSEN51stYork Triathlon Club00:41:4700:41:51+00:07:52
102nd

419

Cassie HolmesF11thsenior7thYork Knavesmire Harriers00:41:4800:41:58+00:07:53
103rd

441

Geoff MarchmentM92ndSEN52ndYork Knavesmire Harriers00:41:3300:41:58+00:07:38
104th

520

Daniel ClaytonM93rdV4028thYORK POSTAL HARRIERS00:41:5200:41:58+00:07:57
105th

618

Nick GriffinM94thV5011thYork Knavesmire Harriers00:41:4200:41:59+00:07:47
106th

20

Ciaran MurrayM95thV4029thCity of York AC00:41:5000:42:01+00:07:55
107th

387

stefan DurkinM96thV4030thYork Knavesmire Harriers00:42:0200:42:07+00:08:07
108th

577

STEPHEN PorrittM97thSEN53rdYork Triathlon Club00:42:0000:42:07+00:08:05
109th

313

Dawn GibbsF12thV551stYork Acorn Running Club00:42:0000:42:08+00:08:05
110th

474

Russell RidgeM98thSEN54thYork Knavesmire Harriers00:41:5500:42:09+00:08:00
111st

63

Patrick GoodM99thSEN55thEasingwold Running Club00:41:5700:42:11+00:08:02
112nd

5

Ben DrakeM100thSEN56thCity of York AC00:42:0100:42:15+00:08:06
113rd

587

Christian WhiteM101stV4031stYork Triathlon Club00:41:5800:42:15+00:08:03
114th

582

CHRIS SockettM102ndV4032ndYork Triathlon Club00:42:1100:42:17+00:08:16
115th

359

Jamie Anthony BoltonM103rdSEN57thYork Knavesmire Harriers00:42:0900:42:22+00:08:14
116th

164

Richard BrayM104thSEN58thSelby Striders00:42:1500:42:25+00:08:20
117th

446

Thomas Henry MccuskerM105thSEN59thYork Knavesmire Harriers00:42:0600:42:29+00:08:11
118th

312

Andy FawcettM106thSEN60thYork Acorn Running Club00:42:1500:42:31+00:08:20
119th

91

Howard Ian ThompsonM107thV5012thEasingwold Running Club00:42:2300:42:32+00:08:28
120th

429

ANDREA LancasterF13thV355thYork Knavesmire Harriers00:42:2400:42:34+00:08:29
121st

45

Matthew BesseyM108thSEN61stEasingwold Running Club00:42:2800:42:35+00:08:33
122nd

25

Wesley PossibleM109thSEN62ndCity of York AC00:42:0600:42:36+00:08:11
123rd

634

Richard WalkerM110thV4033rdYork Knavesmire Harriers00:42:0800:42:36+00:08:13
124th

648

Andrew CooperM111stSEN63rdTadcaster Harriers00:42:3000:42:38+00:08:35
125th

598

Natalie GreavesF14thsenior8thYork Knavesmire Harriers00:42:3200:42:39+00:08:37
126th

184

RICHARD HarrisonM112ndV4034thSelby Striders00:42:3200:42:42+00:08:37
127th

81

Marie MurtaghF15thV356thEasingwold Running Club00:42:3900:42:45+00:08:44
128th

371

Philip ChapmanM113rdSEN64thYork Knavesmire Harriers00:42:3300:42:46+00:08:38
129th

316

RICHARD GoverM114thSEN65thYork Acorn Running Club00:42:3100:42:47+00:08:36
130th

428

Ewan KirkM115thSEN66thYork Knavesmire Harriers00:42:3500:42:47+00:08:40
131st

592

Ewan CochraneM116thSEN67thYork Knavesmire Harriers00:42:4400:42:49+00:08:49
132nd

134

Paul EastwoodM117thV4035thPOCKLINGTON RUNNERS00:42:4200:42:50+00:08:47
133rd

595

John Andrew OliverM118thV604thYork Knavesmire Harriers00:42:4300:42:52+00:08:48
134th

479

Laura SchofieldF16thsenior9thYork Knavesmire Harriers00:42:3900:42:59+00:08:44
135th

443

Andrew MartinM119thSEN68thYork Knavesmire Harriers00:42:5700:43:03+00:09:02
136th

127

Marcus BourneM120thV4036thPOCKLINGTON RUNNERS00:43:0100:43:16+00:09:06
137th

178

Paula FentemanF17thV357thSelby Striders00:43:1000:43:20+00:09:15
138th

324

julie anne LawnF18thV451stYork Acorn Running Club00:43:1100:43:26+00:09:16
139th

612

Richard KnottM121stV5013thEasingwold Running Club00:43:0700:43:28+00:09:12
140th

211

ELIZABETH NairnF19thsenior10thSelby Striders00:43:1800:43:32+00:09:23
141st

135

Tristan FeatherbyM122ndSEN69thPOCKLINGTON RUNNERS00:43:2200:43:33+00:09:27
142nd

115

Liam John VaughanM123rdSEN70thPICKERING RUNNING CLUB00:43:2200:43:34+00:09:27
143rd

143

Georgina LundieF20thsenior11thPOCKLINGTON RUNNERS00:43:1200:43:35+00:09:17
144th

174

Adrian CravenM124thV4037thSelby Striders00:43:2900:43:39+00:09:34
145th

485

Andy SmithM125thSEN71stYork Knavesmire Harriers00:43:2900:43:47+00:09:34
146th

630

William BaileyM126thV4038thYork Knavesmire Harriers00:43:3900:43:49+00:09:44
147th

565

Paul JohnsonM127thV4039thYork Triathlon Club00:43:4200:43:51+00:09:47
148th

545

Mark WhitbyM128thV5014thYORK POSTAL HARRIERS00:43:3200:43:53+00:09:37
149th

590

Rob WhiteM129thV4040thYork Knavesmire Harriers00:43:5000:43:56+00:09:55
150th

150

Emma SimmonsF21stV358thPOCKLINGTON RUNNERS00:43:4000:43:58+00:09:45
151st

12

Peter David HansonM130thV5015thCity of York AC00:43:4800:44:05+00:09:53
152nd

308

Samuel James DredgeM131stSEN72ndYork Acorn Running Club00:43:4800:44:05+00:09:53
153rd

445

Alistair David McandrewM132ndV4041stYork Knavesmire Harriers00:43:4700:44:07+00:09:52
154th

37

Karen Lesley WoodF22ndV452ndCity of York AC00:44:0300:44:08+00:10:08
155th

456

Jonathan O'neillM133rdV5016thYork Knavesmire Harriers00:43:3900:44:10+00:09:44
156th

623

LUKE OsbornM134thSEN73rdYork Knavesmire Harriers00:43:4200:44:10+00:09:47
157th

321

Martin KirbyM135thV5017thYork Acorn Running Club00:44:0100:44:21+00:10:06
158th

544

Christopher ThompsonM136thV5018thYORK POSTAL HARRIERS00:44:1000:44:23+00:10:15
159th

519

Christopher Anthony BushM137thSEN74thYORK POSTAL HARRIERS00:44:0300:44:24+00:10:08
160th

639

Richard PennyM138thV4042ndTadcaster Harriers00:44:2600:44:26+00:10:31
161st

88

Paul Iain SM139thV5019thEasingwold Running Club00:44:2600:44:32+00:10:31
162nd

463

Rhys PateyM140thSEN75thYork Knavesmire Harriers00:44:1400:44:33+00:10:19
163rd

599

Andrew TomlinsonM141stSEN76thYork Knavesmire Harriers00:44:2300:44:34+00:10:28
164th

262

David RoweM142ndV4043rdTadcaster Harriers00:44:2700:44:37+00:10:32
165th

350

Claire Victoria AntrobusF23rdV359thYork Knavesmire Harriers00:44:0900:44:37+00:10:14
166th

513

Helen YoungF24thV3510thYork Knavesmire Harriers00:44:1300:44:39+00:10:18
167th

337

Chris PriceM143rdV5020thYork Acorn Running Club00:44:3200:44:45+00:10:37
168th

306

erwin DorlandM144thV5021stYork Acorn Running Club00:44:2200:44:48+00:10:27
169th

452

CHRISTOPHER PAUL NewtonM145thV5022ndYork Knavesmire Harriers00:44:3600:44:51+00:10:41
170th

547

Stephen John YoungM146thV4044thYORK POSTAL HARRIERS00:44:3700:44:51+00:10:42
171st

68

Karl HumphreysM147thV4045thEasingwold Running Club00:44:4700:44:53+00:10:52
172nd

334

David MoulderM148thSEN77thYork Acorn Running Club00:44:4100:44:56+00:10:46
173rd

328

Sharon LynnF25thV3511thYork Acorn Running Club00:44:4200:44:57+00:10:47
174th

453

Jane NodderF26thV552ndYork Knavesmire Harriers00:44:4700:45:05+00:10:52
175th

570

RACHEL LightfootF27thV453rdYork Triathlon Club00:44:5400:45:05+00:10:59
176th

144

Jonathan MellingM149thSEN78thPOCKLINGTON RUNNERS00:44:5100:45:09+00:10:56
177th

382

Zoe DavisF28thV3512thYork Knavesmire Harriers00:45:0000:45:09+00:11:05
178th

117

Mike WilsonM150thV5023rdPICKERING RUNNING CLUB00:44:4600:45:10+00:10:51
179th

177

Jarrad EnglestownM151stSEN79thSelby Striders00:45:0100:45:11+00:11:06
180th

646

Seren HughesF29thsenior12thUniversity Of York00:44:4900:45:13+00:10:54
181st

139

Peter JacksonM152ndV4046thPOCKLINGTON RUNNERS00:44:5900:45:17+00:11:04
182nd

346

howard WinzarM153rdV605thYork Acorn Running Club00:45:1000:45:21+00:11:15
183rd

383

MICHAEL DennerM154thV606thYork Knavesmire Harriers00:45:1000:45:25+00:11:15
184th

608

Brian Antony Paul SharpM155thV5024thYork Knavesmire Harriers00:45:1700:45:26+00:11:22
185th

99

Andy HarveyM156thV5025thPICKERING RUNNING CLUB00:45:0400:45:28+00:11:09
186th

338

Ian SmallwoodM157thV5026thYork Acorn Running Club00:45:1600:45:29+00:11:21
187th

300

Matthew BrownM158thV4047thYork Acorn Running Club00:45:1700:45:30+00:11:22
188th

107

Ellen SharpeF30thsenior13thPICKERING RUNNING CLUB00:45:0600:45:36+00:11:11
189th

553

Chad BullivantM159thSEN80thYork Triathlon Club00:45:1600:45:36+00:11:21
190th

56

Davide Di MaioM160thV4048thEasingwold Running Club00:45:2300:45:38+00:11:28
191st

296

Gill BoyntonF31stV553rdYork Acorn Running Club00:45:2300:45:39+00:11:28
192nd

584

PHIL SteelM161stV4049thYork Triathlon Club00:45:3400:45:40+00:11:39
193rd

531

Sam LynnM162ndV4050thYORK POSTAL HARRIERS00:45:1400:45:42+00:11:19
194th

495

Marc ThomasM163rdV4051stYork Knavesmire Harriers00:45:3400:45:54+00:11:39
195th

571

TERRY LightfootM164thV4052ndYork Triathlon Club00:45:4900:45:59+00:11:54
196th

368

James Douglas Alexander ChambersM165thSEN81stYork Knavesmire Harriers00:45:3900:46:05+00:11:44
197th

361

Jonathan Mark BoyleM166thV5027thYork Knavesmire Harriers00:45:4800:46:09+00:11:53
198th

444

James MaxtonM167thV4053rdYork Knavesmire Harriers00:45:3600:46:11+00:11:41
199th

508

Stephen WilsonM168thV4054thYork Knavesmire Harriers00:46:0200:46:21+00:12:07
200th

471

Peter QuinnM169thV4055thYork Knavesmire Harriers00:46:1200:46:23+00:12:17
201st

559

Neil GilbertsonM170thV4056thYork Triathlon Club00:46:0600:46:25+00:12:11
202nd

622

Kate Louise OsbornF32ndsenior14thYork Knavesmire Harriers00:46:0000:46:29+00:12:05
203rd

65

Jonathon Robin Harris-douglasM171stV5028thEasingwold Running Club00:46:1700:46:39+00:12:22
204th

427

Nan KingF33rdsenior15thYork Knavesmire Harriers00:46:1300:46:41+00:12:18
205th

78

ALISTAIR LunnM172ndSEN82ndEasingwold Running Club00:46:2900:46:42+00:12:34
206th

394

Don Christopher FormhalsM173rdV4057thYork Knavesmire Harriers00:46:2500:46:44+00:12:30
207th

342

Tim SteadM174thV5029thYork Acorn Running Club00:46:2400:46:46+00:12:29
208th

403

Vicky GreenF34thV3513thYork Knavesmire Harriers00:46:2100:46:52+00:12:26
209th

567

Mark LaughtonM175thV5030thYork Triathlon Club00:46:3500:46:59+00:12:40
210th

310

Mark Patrice EstienneM176thV4058thYork Acorn Running Club00:46:5200:47:08+00:12:57
211st

583

Fran StarkeyM177thV4059thYork Triathlon Club00:47:0000:47:09+00:13:05
212nd

641

Jim BrayshawM178thV4060thTadcaster Harriers00:47:1800:47:18+00:13:23
213rd

204

Lee LockwoodM179thSEN83rdSelby Striders00:46:5100:47:20+00:12:56
214th

332

Mark MilliganM180thV5031stYork Acorn Running Club00:47:0900:47:24+00:13:14
215th

172

Katy CloseF35thV3514thSelby Striders00:47:1900:47:27+00:13:24
216th

385

Simon Paul DixonM181stV4061stYork Knavesmire Harriers00:47:1100:47:29+00:13:16
217th

315

Nicola J GoverF36thsenior16thYork Acorn Running Club00:47:1300:47:30+00:13:18
218th

188

Zoey HeneachonF37thV3515thSelby Striders00:47:1800:47:31+00:13:23
219th

329

Abigail Sarah MaceF38thsenior17thYork Acorn Running Club00:47:1800:47:34+00:13:23
220th

162

Brian BeislyM182ndV607thSelby Striders00:47:2300:47:40+00:13:28
221st

638

Liz MouldF39thsenior18thTadcaster Harriers00:47:4000:47:40+00:13:45
222nd

549

Kerry ArcherF40thV3516thYork Triathlon Club00:47:1400:47:43+00:13:19
223rd

222

Nicholas SummertonM183rdSEN84thSelby Striders00:47:0900:47:47+00:13:14
224th

450

John MiddletonM184thV5032ndYork Knavesmire Harriers00:47:1700:47:49+00:13:22
225th

504

Simon WardM185thV4062ndYork Knavesmire Harriers00:47:4100:47:53+00:13:46
226th

83

Doug PearceM186thV4063rdEasingwold Running Club00:47:3900:47:57+00:13:44
227th

180

Kathryn FordF41stsenior19thSelby Striders00:47:5300:48:00+00:13:58
228th

454

John NodderM187thV608thYork Knavesmire Harriers00:47:2300:48:01+00:13:28
229th

626

Emma HartleyF42ndV3517thYork Knavesmire Harriers00:47:4900:48:03+00:13:54
230th

237

Paul DykesM188thSEN85thTadcaster Harriers00:47:5000:48:09+00:13:55
231st

317

Andrew GreenM189thV4064thYork Acorn Running Club00:47:5800:48:11+00:14:03
232nd

105

Serena PartridgeF43rdV3518thPICKERING RUNNING CLUB00:47:4900:48:14+00:13:54
233rd

29

Miyako ShimojiF44thV454thCity of York AC00:47:4700:48:16+00:13:52
234th

185

Neil HarveyM190thV4065thSelby Striders00:47:5500:48:17+00:14:00
235th

292

Liz WattonF45thsenior20thUniversity Of York00:47:5600:48:20+00:14:01
236th

438

James MacdonaldM191stV609thYork Knavesmire Harriers00:47:5400:48:26+00:13:59
237th

224

Nigel Chadwick TaylorM192ndV4066thSelby Striders00:48:2200:48:36+00:14:27
238th

528

Christopher Mark GuestM193rdSEN86thYORK POSTAL HARRIERS00:48:1200:48:39+00:14:17
239th

286

Ella DawsonF46thsenior21stUniversity Of York00:48:1500:48:41+00:14:20
240th

341

Phil SteadM194thV5033rdYork Acorn Running Club00:48:1800:48:41+00:14:23
241st

514

Qin ZhouF47thV3519thYork Knavesmire Harriers00:48:1200:48:44+00:14:17
242nd

624

Kathryn DickinsonF48thV554thYork Knavesmire Harriers00:48:0800:48:46+00:14:13
243rd

26

JANE PowerF49thV455thCity of York AC00:48:4900:48:54+00:14:54
244th

494

Adrian ThearM195thV5034thYork Knavesmire Harriers00:48:2200:48:57+00:14:27
245th

94

Joshua WilliamsM196thSEN87thEasingwold Running Club00:48:4600:48:58+00:14:51
246th

52

stephen DanielM197thV4067thEasingwold Running Club00:48:3200:48:59+00:14:37
247th

230

Thomas BondM198thSEN88thTadcaster Harriers00:48:2200:49:04+00:14:27
248th

253

Celia McroyallF50thV456thTadcaster Harriers00:48:3900:49:05+00:14:44
249th

133

Eleanor Kate EastwoodF51stV3520thPOCKLINGTON RUNNERS00:48:4400:49:08+00:14:49
250th

145

Becky MoylettF52ndsenior22ndPOCKLINGTON RUNNERS00:48:3600:49:08+00:14:41
251st

340

Deirdre SouchF53rdV457thYork Acorn Running Club00:48:5600:49:10+00:15:01
252nd

401

Andrew GrayleyM199thV5035thYork Knavesmire Harriers00:48:2700:49:11+00:14:32
253rd

311

Heather FarrowF54thV555thYork Acorn Running Club00:48:5600:49:13+00:15:01
254th

560

Andy HallM200thV4068thYork Triathlon Club00:49:0000:49:21+00:15:05
255th

273

Sue TindallF55thV458thTadcaster Harriers00:49:0300:49:27+00:15:08
256th

233

John Joseph CookeM201stV6010thTadcaster Harriers00:49:2400:49:34+00:15:29
257th

293

Amy Marie BailissF56thV3521stYork Acorn Running Club00:49:2200:49:37+00:15:27
258th

580

DANNY SampsonM202ndV4069thYork Triathlon Club00:49:2700:49:38+00:15:32
259th

344

Emma TaylorF57thV3522ndYork Acorn Running Club00:49:2300:49:47+00:15:28
260th

558

Tony GeorgeM203rdV5036thYork Triathlon Club00:49:1100:49:47+00:15:16
261st

194

Stephen HopwoodM204thV4070thSelby Striders00:49:2800:49:50+00:15:33
262nd

4

Garry DickinsonM205thV4071stCity of York AC00:49:3600:49:56+00:15:41
263rd

360

Andy BonseyM206thSEN89thYork Knavesmire Harriers00:49:2600:49:59+00:15:31
264th

47

Andrew BondM207thV4072ndEasingwold Running Club00:49:4600:50:02+00:15:51
265th

64

Emily GreggF58thsenior23rdEasingwold Running Club00:49:4800:50:02+00:15:53
266th

131

Jill DowsonF59thV459thPOCKLINGTON RUNNERS00:49:4000:50:02+00:15:45
267th

370

Richard ChapmanM208thSEN90thYork Knavesmire Harriers00:49:2800:50:02+00:15:33
268th

221

Lesley StainthorpeF60thV3523rdSelby Striders00:49:5100:50:08+00:15:56
269th

554

Egg CameronF61stsenior24thYork Triathlon Club00:49:3600:50:08+00:15:41
270th

436

Peter LythM209thV5037thYork Knavesmire Harriers00:49:3100:50:12+00:15:36
271st

556

Emily Eaton TurnerF62ndsenior25thYork Triathlon Club00:49:4600:50:14+00:15:51
272nd

585

Andy TrotterM210thV4073rdYork Triathlon Club00:49:5800:50:20+00:16:03
273rd

201

Tracy LacyF63rdV4510thSelby Striders00:49:5500:50:21+00:16:00
274th

108

Jane SimpsonF64thV3524thPICKERING RUNNING CLUB00:49:5000:50:22+00:15:55
276th

477

Matthew RowleyM212ndSEN91stYork Knavesmire Harriers00:49:4300:50:28+00:15:48
277th

102

Philip JM213rdV6011thPICKERING RUNNING CLUB00:49:4900:50:32+00:15:54
278th

378

Janet CordingleyF65thV556thYork Knavesmire Harriers00:50:1600:50:37+00:16:21
279th

160

Victoria AstinF66thsenior26thSelby Striders00:50:2500:50:39+00:16:30
280th

647

David BygraveM214thV5038thYork Knavesmire Harriers00:49:5800:50:41+00:16:03
281st

314

Tim GibsonM215thV4075thYork Acorn Running Club00:50:3000:50:44+00:16:35
282nd

442

Anna Ray MarshallF67thV3525thYork Knavesmire Harriers00:50:1300:50:53+00:16:18
283rd

574

Andrew McburneyM216thV5039thYork Triathlon Club00:50:4200:50:55+00:16:47
284th

379

Sarah CostelloF68thV3526thYork Knavesmire Harriers00:50:2300:50:56+00:16:28
285th

517

Jo BarrettF69thV3527thYORK POSTAL HARRIERS00:50:1600:50:56+00:16:21
286th

50

Jane CowleyF70thV557thEasingwold Running Club00:50:4600:50:58+00:16:51
287th

557

Pauline FootF71stV4511thYork Triathlon Club00:50:4300:51:01+00:16:48
288th

462

Martin ParvinM217thV6012thYork Knavesmire Harriers00:50:3800:51:13+00:16:43
289th

609

Paul CickerillM218thV5040thCity of York AC00:50:5400:51:14+00:16:59
290th

581

Amanda Scott TabronF72ndV3528thYork Triathlon Club00:51:0500:51:15+00:17:10
291st

59

Richard FreemanM219thV4076thEasingwold Running Club00:50:5900:51:17+00:17:04
292nd

129

Chris CleggM220thV4077thPOCKLINGTON RUNNERS00:51:0200:51:17+00:17:07
293rd

331

Andrew MckennaM221stV5041stYork Acorn Running Club00:51:0500:51:20+00:17:10
294th

475

Mark RobinsonM222ndSEN92ndYork Knavesmire Harriers00:50:4100:51:22+00:16:46
295th

299

Ian BrownM223rdV5042ndYork Acorn Running Club00:51:0900:51:25+00:17:14
296th

610

EMILY NICOLE KendraF73rdsenior27thPOCKLINGTON RUNNERS00:51:0700:51:31+00:17:12
297th

113

Kate TowseF74thV3529thPICKERING RUNNING CLUB00:51:1200:51:32+00:17:17
298th

620

Andrew McmorrisM224thV4078thYork Knavesmire Harriers00:50:5900:51:33+00:17:04
299th

167

FELICITY CaddickF75thV3530thSelby Striders00:51:2400:51:40+00:17:29
300th

84

Joanna PearsonF76thV3531stEasingwold Running Club00:51:2000:51:43+00:17:25
301st

76

Steph Lauren LawsonF77thsenior28thEasingwold Running Club00:51:2700:51:44+00:17:32
302nd

396

VIVIANNE FraserF78thV4512thYork Knavesmire Harriers00:51:1200:51:52+00:17:17
303rd

439

Alaistair MacleodM225thV5043rdYork Knavesmire Harriers00:51:1200:51:52+00:17:17
304th

202

Neil LawsonM226thV5044thSelby Striders00:51:1500:51:54+00:17:20
305th

629

Graham GillM227thSEN93rdYork Knavesmire Harriers00:51:3500:52:05+00:17:40
306th

628

Alistair McqueenM228thV4079thYork Knavesmire Harriers00:51:3500:52:05+00:17:40
307th

195

Kym HurstF79thV3532ndSelby Striders00:52:0100:52:09+00:18:06
308th

499

Gabriel UttleyM229thV5045thYork Knavesmire Harriers00:51:5000:52:23+00:17:55
309th

196

Anna JaquesF80thV3533rdSelby Striders00:52:1100:52:26+00:18:16
310th

343

Michael TaskerM230thV701stYork Acorn Running Club00:52:2000:52:26+00:18:25
311st

219

Fran RutherfordF81stsenior29thSelby Striders00:52:1900:52:29+00:18:24
312nd

69

Philippa Ann HuttonF82ndV558thEasingwold Running Club00:52:1600:52:33+00:18:21
313rd

100

David HinchliffeM231stSEN94thPICKERING RUNNING CLUB00:52:2700:52:52+00:18:32
314th

146

Brian PerkinsM232ndV5046thPOCKLINGTON RUNNERS00:52:4700:53:03+00:18:52
315th

280

Angela WrayF83rdV4513thTadcaster Harriers00:52:4100:53:05+00:18:46
316th

97

christopher charles AdamsM233rdV4080thPICKERING RUNNING CLUB00:52:2900:53:16+00:18:34
317th

38

Jeff WrightM234thV4081stCity of York AC00:52:5500:53:19+00:19:00
318th

616

nicholas StaffordM235thV6013thYork Knavesmire Harriers00:52:5000:53:21+00:18:55
319th

28

Amanda SelvaratnamF84thV4514thCity of York AC00:53:0600:53:39+00:19:11
320th

390

Andy FalconerM236thV4082ndYork Knavesmire Harriers00:53:0800:53:40+00:19:13
321st

116

Amanda Jane Welburn-smithF85thV3534thPICKERING RUNNING CLUB00:53:1800:53:43+00:19:23
322nd

319

Angie IrvineF86thV4515thYork Acorn Running Club00:53:3500:53:50+00:19:40
323rd

269

Shirley SteeleF87thV559thTadcaster Harriers00:53:3900:54:00+00:19:44
324th

637

Jane MorbyF88thV5510thYork Knavesmire Harriers00:53:2100:54:02+00:19:26
325th

46

Michael Andrew BishopM237thV5047thEasingwold Running Club00:53:4200:54:04+00:19:47
326th

356

Amy Louise BedinghamF89thsenior30thYork Knavesmire Harriers00:53:2100:54:04+00:19:26
327th

212

Wendy OrmsbyF90thV5511thSelby Striders00:53:3900:54:06+00:19:44
328th

395

Richard David FountainM238thV4083rdYork Knavesmire Harriers00:53:3400:54:13+00:19:39
329th

181

Peter FoxM239thV5048thSelby Striders00:53:4900:54:19+00:19:54
330th

213

Barry PickeringM240thV702ndSelby Striders00:53:4600:54:19+00:19:51
331st

524

Andy EllwoodM241stV5049thYORK POSTAL HARRIERS00:53:5800:54:27+00:20:03
332nd

330

Jane MarshallF91stV4516thYork Acorn Running Club00:53:4200:54:28+00:19:47
333rd

400

Rachel Neilson GillespieF92ndsenior31stYork Knavesmire Harriers00:53:5700:54:36+00:20:02
334th

603

Vanessa CraneF93rdV3535thSelby Striders00:54:2900:54:38+00:20:34
335th

157

Phil AlfordM242ndV4084thSelby Striders00:54:3000:54:39+00:20:35
336th

141

Alan KendraM243rdV5050thPOCKLINGTON RUNNERS00:54:1600:54:48+00:20:21
337th

74

Sally-Anne LardnerF94thV5512thEasingwold Running Club00:54:3500:54:51+00:20:40
338th

138

Tracey HoldenF95thV4517thPOCKLINGTON RUNNERS00:54:1000:54:53+00:20:15
339th

484

Martin SmithM244thV5051stYork Knavesmire Harriers00:54:1100:54:59+00:20:16
340th

512

Richard YeomansM245thV4085thYork Knavesmire Harriers00:54:4900:55:00+00:20:54
341st

197

ANDREW KayM246thV5052ndSelby Striders00:54:2300:55:02+00:20:28
342nd

155

Rebecca Jane WatsonF96thV3536thPOCKLINGTON RUNNERS00:54:1800:55:03+00:20:23
343rd

347

Dan WyrillM247thSEN95thYork Acorn Running Club00:55:1000:55:14+00:21:15
344th

154

Kathryn TaylorF97thV651stPOCKLINGTON RUNNERS00:54:3100:55:15+00:20:36
345th

372

Tim ClarkeM248thV6014thYork Knavesmire Harriers00:54:4100:55:16+00:20:46
346th

87

Karen RaynerF98thV4518thEasingwold Running Club00:54:4300:55:20+00:20:48
347th

121

Lizzy WiseF99thsenior32ndPICKERING RUNNING CLUB00:55:2400:55:24+00:21:29
348th

120

Jennifer WiseF100thsenior33rdPICKERING RUNNING CLUB00:54:3500:55:24+00:20:40
349th

17

Katherine LowlesF101stsenior34thCity of York AC00:55:0000:55:25+00:21:05
350th

79

Jane MaloneyF102ndV5513thEasingwold Running Club00:55:0400:55:30+00:21:09
351st

220

Debbie ScottF103rdV4519thSelby Striders00:55:0600:55:40+00:21:11
352nd

158

Mark AllittM249thV5053rdSelby Striders00:55:0500:55:41+00:21:10
353rd

425

Paula KellyF104thV3537thYork Knavesmire Harriers00:55:0400:55:44+00:21:09
354th

42

Charlotte BakerF105thV3538thEasingwold Running Club00:55:3000:55:52+00:21:35
355th

391

Mary FarmeryF106thV652ndYork Knavesmire Harriers00:55:1400:55:52+00:21:19
356th

2

Helen BowermanF107thV4520thCity of York AC00:55:3500:55:53+00:21:40
357th

35

Ian WilcockM250thV6015thCity of York AC00:55:2100:55:54+00:21:26
358th

106

Michael PunchardM251stV5054thPICKERING RUNNING CLUB00:55:4100:55:54+00:21:46
359th

309

Colette EllisF108thV4521stYork Acorn Running Club00:55:2400:55:55+00:21:29
360th

170

Nicola CheltonF109thV4522ndSelby Striders00:55:4100:55:58+00:21:46
361st

358

Ian BithellM252ndV703rdYork Knavesmire Harriers00:55:4500:56:15+00:21:50
362nd

109

Susan Ann SlackF110thV5514thPICKERING RUNNING CLUB00:55:3300:56:19+00:21:38
363rd

304

Gill CraneF111stV4523rdYork Acorn Running Club00:55:4200:56:27+00:21:47
364th

118

Nicola Jane WiseF112ndV5515thPICKERING RUNNING CLUB00:55:5500:56:43+00:22:00
365th

39

Eryl AndrewF113rdV5516thEasingwold Running Club00:56:1100:56:48+00:22:16
366th

601

Rebecca ShawF114thsenior35thSelby Striders00:56:4400:56:52+00:22:49
367th

402

Camilla GrayleyF115thV3539thYork Knavesmire Harriers00:56:2100:57:04+00:22:26
368th

468

Liz PiperF116thV5517thYork Knavesmire Harriers00:56:2100:57:04+00:22:26
369th

615

Calum CoganM253rdSEN96thYork Knavesmire Harriers00:56:4400:57:25+00:22:49
370th

244

Mark HobsonM254thV4086thTadcaster Harriers00:56:5800:57:26+00:23:03
371st

606

Lucy Isabel ThomasF117thV4524thTadcaster Harriers00:56:4800:57:31+00:22:53
372nd

596

Margaret OliverF118thV5518thYork Knavesmire Harriers00:57:1100:57:33+00:23:16
373rd

163

Giles Alexander BennettM255thV4087thSelby Striders00:58:1900:58:47+00:24:24
374th

179

Paul FirthM256thV4088thSelby Striders00:58:3200:59:01+00:24:37
375th

392

Mark Jonathan FennellM257thV4089thYork Knavesmire Harriers00:58:4600:59:25+00:24:51
376th

407

Janet HalesF119thV653rdYork Knavesmire Harriers00:59:2200:59:53+00:25:27
377th

640

sally BrownF120thV5519thPICKERING RUNNING CLUB00:59:5400:59:54+00:25:59
378th

55

Ken DartM258thV6016thEasingwold Running Club00:59:4601:00:08+00:25:51
379th

137

Lucy HammondF121stV3540thPOCKLINGTON RUNNERS00:59:3401:00:16+00:25:39
380th

594

Pam JohnsonF122ndV3541stEasingwold Running Club01:00:0801:00:25+00:26:13
381st

148

Kimberley RaperF123rdsenior36thPOCKLINGTON RUNNERS00:59:4501:00:26+00:25:50
382nd

175

Debbie Ann CroslandF124thV4525thSelby Striders01:00:0601:00:33+00:26:11
383rd

206

Alan MarshallM259thV5055thSelby Striders01:00:2501:00:41+00:26:30
384th

207

Sarah MasonF125thV4526thSelby Striders01:00:2501:00:42+00:26:30
385th

409

Christopher HarrisonM260thSEN97thYork Knavesmire Harriers01:00:1201:00:46+00:26:17
386th

546

Tracey YeomansF126thV4527thYORK POSTAL HARRIERS01:00:0501:00:46+00:26:10
387th

119

Dean WiseM261stV6017thPICKERING RUNNING CLUB01:00:3501:01:22+00:26:40
388th

193

Jane HopwoodF127thV4528thSelby Striders01:01:0201:01:25+00:27:07
389th

57

Liz FirthF128thV3542ndEasingwold Running Club01:01:0201:01:29+00:27:07
390th

437

Samantha LythF129thV4529thYork Knavesmire Harriers01:00:5601:01:30+00:27:01
391st

500

Jessica ValenghiF130thsenior37thYork Knavesmire Harriers01:00:4901:01:31+00:26:54
392nd

123

Sharron AndersonF131stV4530thPOCKLINGTON RUNNERS01:01:1101:01:52+00:27:16
393rd

225

Beverley Anne TuteF132ndV3543rdSelby Striders01:02:0601:02:44+00:28:11
394th

62

Natalie GobbiF133rdsenior38thEasingwold Running Club01:02:5801:03:18+00:29:03
395th

604

Vicky WelnaF134thsenior39thEasingwold Running Club01:03:1301:03:26+00:29:18
396th

171

Lindsey CliffF135thV3544thSelby Striders01:03:0001:03:27+00:29:05
397th

327

Rosie LewryF136thsenior40thYork Acorn Running Club01:03:4001:04:25+00:29:45
398th

32

Andrew Mark StonehamM262ndV4090thCity of York AC01:04:1501:04:56+00:30:20
399th

430

HELEN LeachF137thV4531stYork Knavesmire Harriers01:04:3401:05:21+00:30:39
400th

53

Elizabeth Anne DarleyF138thV3545thEasingwold Running Club01:05:0601:05:27+00:31:11
401st

110

Katharine Anne SmithF139thsenior41stPICKERING RUNNING CLUB01:05:5401:06:13+00:31:59
402nd

507

Edwina WilcoxF140thV4532ndYork Knavesmire Harriers01:05:3801:06:13+00:31:43
403rd

216

Deborah RichardsonF141stV3546thSelby Striders01:05:5701:06:34+00:32:02
404th

611

Rachael SmithF142ndV3547thPOCKLINGTON RUNNERS01:06:0401:06:48+00:32:09
405th

218

Neil RussellM263rdV6018thSelby Striders01:06:4501:07:19+00:32:50
406th

48

Sue Jane BrownF143rdV4533rdEasingwold Running Club01:07:0201:07:31+00:33:07
407th

540

CARL SchumacherM264thSEN98thYORK POSTAL HARRIERS01:07:2801:08:06+00:33:33
408th

367

Daniele Cechelero RowleyF144thV4534thYork Knavesmire Harriers01:08:2401:08:32+00:34:29
409th

348

Paul Anthony AdamsM265thV6019thYork Knavesmire Harriers01:08:2901:09:14+00:34:34
410th

349

Susan Pamela AdamsF145thV654thYork Knavesmire Harriers01:09:2001:10:06+00:35:25
411st

264

Jade SealF146thsenior42ndTadcaster Harriers01:09:4401:10:09+00:35:49
412nd

214

Jean PickeringF147thV655thSelby Striders01:10:1901:10:58+00:36:24
413rd

161

Paul BakerM266thSEN99thSelby Striders01:10:2101:10:59+00:36:26
DNF (3 in total)
-

205

Michaela LoveFseniorSelby Striders00:00:0000:00:00-
-

537

Jason PlattenMSENYORK POSTAL HARRIERS00:00:0000:00:00-
-

650

David LeafMV60York Knavesmire Harriers00:00:0000:00:00-

This results listing includes athletes who have opted not to show their full name. This is an option in the member profile settings.

You may also be interested in...

'Erewash ' Half Marathon 2019-08-10 08:30:00
Woodhouse May Day Challenge 13.5 Mile Run 2019-05-06 08:30:00
National Primary & Year 7 Cross Country Final incorporating Leicestershire & Rutland Primary Schools County Championships Year 3 Girls 2019-03-23 10:45:00
Mad March Hare & Fun Runs Half Marathon 2019-03-24 09:15:00