THREE SPIRES SPRINT TRIATHLON 2010

May
02
2010

Splits

  • 400 metre Swim
  • 20 kilometre Cycle
  • 5 kilometre Run

Race Options

Map

TRIATHLON

Triathlon | 2010-05-02 00:00am
1 viewed last hour.

All Race Results

Gender

Jump to bib

Pos#NameCatClubFinish Time
Finished (218 in total)
1st

234

ASHLEY HurdmanM1st20-241stTFN TRI00:55:47-
2nd

230

ALASTAIR JohnsonM1st35-391stTFN TRI00:55:51+00:00:04
3rd

233

ADAM PerrymanM2nd20-242ndMammoth lifestyle racing team00:59:22+00:03:35
4th

229

JAMES TurnerM1st25-291stTeam Chaserace00:59:33+00:03:46
5th

220

RICHARD PeersM2nd25-292ndBRAT CLUB01:00:37+00:04:50
6th

222

STEVEN WilliamsM2nd35-392ndBRAT CLUB01:01:41+00:05:54
7th

176

GARY FoordM1st40-441stMammoth lifestyle racing team01:01:43+00:05:56
8th

231

John PopeM1st45-491stTFN TRI01:02:02+00:06:15
9th

206

PAUL BarkerM1st30-341stBRAT CLUB01:02:10+00:06:23
10th

221

DUNCAN HoughM2nd40-442ndBRAT CLUB01:03:30+00:07:43
11th

228

Nick Tomkinson-hillM3rd40-443rdStafford Triathlon Club01:03:33+00:07:46
12th

227

PAUL AskeyM4th40-444thTeam Chaserace01:03:37+00:07:50
13th

217

GARETH CastledineM3rd25-293rdMansfield Triathlon Club01:03:56+00:08:09
14th

150

Paddy AllawayM5th40-445thBRAT CLUB01:04:27+00:08:40
15th

179

TOM SturgessM6th40-446th01:04:39+00:08:52
16th

225

STEVEN HawkesM4th25-294th01:05:09+00:09:22
17th

164

STUART DuckworthM2nd30-342ndBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:05:21+00:09:34
18th

178

KARL TysonM2nd45-492ndStaffordshire Police01:05:53+00:10:06
19th

174

PRESTON EckloffM1st50-541stBRAT CLUB01:06:03+00:10:16
20th

214

THOMAS BennettM7th40-447thBRAT CLUB01:06:18+00:10:31
21st

219

ALEX MeadM5th25-295th01:06:42+00:10:55
22nd

146

SIMON FennM6th25-296th01:06:54+00:11:07
23rd

181

JEN MillerF3rd30-343rd01:07:06+00:11:19
24th

199

CHRISTOPHER DavyM7th25-297thBRAT CLUB01:07:39+00:11:52
25th

204

STUART TurnerM8th40-448thStafford Triathlon Club01:07:45+00:11:58
26th

213

ANDREW MckenzieM3rd35-393rdBridgtown Cona Testa Triathlon Team01:08:17+00:12:30
27th

188

COLIN DayM4th30-344th01:08:23+00:12:36
28th

212

ADRIAN CarterM3rd45-493rdBRAT CLUB01:08:24+00:12:37
29th

207

David PerryM5th30-345thBRAT CLUB01:08:26+00:12:39
30th

182

BRIAN TwoheyM9th40-449thStafford Triathlon Club01:08:28+00:12:41
31st

205

TED PageM6th30-346th01:08:47+00:13:00
32nd

185

JOSEPH MatteiM10th40-4410thStafford Triathlon Club01:08:51+00:13:04
33rd

191

Wayne LawM11th40-4411th01:08:52+00:13:05
34th

148

MARK HumphriesM12th40-4412thBRAT CLUB01:08:55+00:13:08
35th

160

IAIN GrahamM4th35-394th01:09:42+00:13:55
36th

192

ROB MintonM7th30-347thStratford Athletics Club01:09:53+00:14:06
37th

200

stuart LawrenceM8th25-298thBRAT CLUB01:10:04+00:14:17
38th

177

David NickollsM5th35-395thStafford Triathlon Club01:10:17+00:14:30
39th

215

TIM PepperM4th45-494thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:10:29+00:14:42
40th

183

DARREN RobertsM6th35-396thBLACK COUNTRY TRI01:10:32+00:14:45
41st

120

ANDY RobinsonM5th45-495thBorn to Bike01:10:50+00:15:03
42nd

218

CORINNE ClarkF1st25-291stTeam Endurance01:10:58+00:15:11
43rd

193

NICK SpargoM13th40-4413thBRAT CLUB01:10:59+00:15:12
44th

208

ADAM PickfordM14th40-4414thSTAFFORD TRI01:11:38+00:15:51
45th

172

PHILIP RogersM8th30-348thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:11:45+00:15:58
46th

173

EWAN HamnettM2nd50-542ndBRAT CLUB01:11:52+00:16:05
47th

196

Ben FosterM9th30-349thStafford Triathlon Club01:11:59+00:16:12
48th

223

ROBERT BairdM10th30-3410thBRAT CLUB01:12:01+00:16:14
49th

107

steven BradleyM11th30-3411th01:12:51+00:17:04
50th

194

STEVE CartlidgeM3rd50-543rdStafford Triathlon Club01:12:59+00:17:12
51st

72

RICHARD ThomsonM15th40-4415th01:13:07+00:17:20
52nd

175

IAN PotterM16th40-4416thCharnwood Tri Club01:13:36+00:17:49
53rd

93

ROSS MintonM4th50-544thTFN TRI01:13:37+00:17:50
54th

155

David ParkinsonM7th35-397th01:13:44+00:17:57
55th

38

NIALL TempleM8th35-398thSDDR01:13:57+00:18:10
56th

115

GARETH HughesM3rd20-243rdRAF TRIATHLON01:14:27+00:18:40
57th

166

ROBERT McnamaraM9th35-399thCHARNWOOD TRI01:14:39+00:18:52
58th

167

NEAL LamontM9th25-299thBRAT CLUB01:14:48+00:19:01
59th

170

MATTHEW CostelloM10th25-2910thStafford Triathlon Club01:14:51+00:19:04
60th

48

CRAIG OwenM4th20-244th01:15:05+00:19:18
61st

165

DAVID ThrelfallM10th35-3910thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:15:14+00:19:27
62nd

152

KEITH HillM6th45-496thBRAT CLUB01:15:21+00:19:34
63rd

198

PAUL LeesM12th30-3412thStafford Triathlon Club01:15:34+00:19:47
64th

232

James AspinallM13th30-3413th01:15:35+00:19:48
65th

169

MARTINE VerweijF1st35-391stTeam Endura/MI Racing01:15:39+00:19:52
66th

158

KARL WoodM17th40-4417thStafford Triathlon Club01:15:56+00:20:09
67th

147

BRIAN WeetmanM7th45-497th01:16:09+00:20:22
68th

203

LAURA WiseM11th25-2911th01:16:16+00:20:29
69th

187

JON EllisM12th25-2912thBRAT CLUB01:16:21+00:20:34
70th

153

LYNDON OsborneM11th35-3911thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:16:22+00:20:35
71st

103

Kerrise JamesF2nd35-392ndBRAT CLUB01:16:28+00:20:41
72nd

73

ADAM StephensM5th20-245th01:17:15+00:21:28
73rd

139

MARK LovettM12th35-3912th01:17:16+00:21:29
74th

161

MARTIN CarrollM18th40-4418th01:18:04+00:22:17
75th

190

JAMES LeesM13th25-2913thStafford Triathlon Club01:18:04+00:22:17
76th

96

Mark BennettM8th45-498th01:18:15+00:22:28
77th

134

RICHARD ScottM19th40-4419thFire brigade01:18:21+00:22:34
78th

54

STEPHEN BilboeM6th20-246thPurple Circle01:18:30+00:22:43
79th

75

Rich GouldingM14th30-3414th01:18:30+00:22:43
80th

106

CHRIS LambM20th40-4420thStafford Triathlon Club01:18:36+00:22:49
81st

70

NICHOLAS WhiteM14th25-2914th01:18:43+00:22:56
82nd

86

MARK GreenM21st40-4421stMeat and potato Pie Munchers.01:18:43+00:22:56
83rd

135

WILL GlassonM15th25-2915thStafford Triathlon Club01:18:50+00:23:03
84th

163

SHAUN SpurlingM22nd40-4422nd01:19:10+00:23:23
85th

99

Phil SteeleM15th30-3415th01:19:14+00:23:27
86th

197

JAMES StilgoeM13th35-3913th1485 TRI CLUB01:19:15+00:23:28
87th

105

GLEN PountneyM14th35-3914th01:19:18+00:23:31
88th

189

Simon HallM15th35-3915thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:19:23+00:23:36
89th

226

Sophie EdgeF1st17-191stSuperfly Tri01:19:25+00:23:38
90th

141

STUART WrightM23rd40-4423rd01:19:30+00:23:43
91st

154

ROBERT BrinkleyM24th40-4424thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:19:37+00:23:50
92nd

118

EMMA MathewsF3rd35-393rdStafford Triathlon Club01:19:38+00:23:51
93rd

108

MARK BradburyM16th30-3416th01:19:42+00:23:55
94th

186

IAN BowkerM16th25-2916thStafford Triathlon Club01:19:43+00:23:56
95th

159

THOMAS BentonM17th25-2917th01:19:49+00:24:02
96th

133

TIM StephensonM9th45-499thBRAT CLUB01:19:50+00:24:03
97th

49

MARK AnslowM10th45-4910thBLACK COUNTRY TRI01:20:05+00:24:18
98th

109

ADRIAN PattersonM16th35-3916th01:20:08+00:24:21
99th

171

SARAH BlandF1st45-491stStratford Athletics Club01:20:43+00:24:56
100th

104

PHIL ParsonageM17th35-3917th01:20:54+00:25:07
101st

66

THOMAS MasonM7th20-247th01:20:56+00:25:09
102nd

98

MATTHEW PleassM18th25-2918th01:20:57+00:25:10
103rd

90

stuart HarrisonM11th45-4911thStafford Triathlon Club01:21:01+00:25:14
104th

82

PAUL KellyM25th40-4425thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:21:03+00:25:16
105th

145

GEMMA BondF1st30-341stStafford Triathlon Club01:21:06+00:25:19
106th

68

DAVID GarforthM26th40-4426th01:21:10+00:25:23
107th

121

IAN MandersM17th30-3417thBLACK COUNTRY TRI01:21:17+00:25:30
108th

77

RUSS PeakeM18th35-3918th01:21:21+00:25:34
109th

168

NINA WhitbrookF2nd25-292ndBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:21:28+00:25:41
110th

113

DAVID MonnoxM19th35-3919thBRAT CLUB01:21:30+00:25:43
111st

124

SERECA AthertonF1st40-441stStafford Triathlon Club01:21:33+00:25:46
112nd

180

ANDREW TruemanM18th30-3418th01:21:37+00:25:50
113rd

101

JOHN HeathM27th40-4427th01:21:40+00:25:53
114th

132

James HaywardM20th35-3920thBLACK COUNTRY TRI01:21:43+00:25:56
115th

85

NATHAN SmithM19th30-3419thhalf triathlete half biscuit01:22:04+00:26:17
116th

23

Tom SherriffM19th25-2919thPurple Circle01:22:14+00:26:27
117th

129

SIMON TimminsM12th45-4912th01:22:31+00:26:44
118th

149

DALE CookeM20th25-2920thBLACK COUNTRY TRI01:22:35+00:26:48
119th

136

SHARON ForresterF1st50-541stStafford Triathlon Club01:22:52+00:27:05
120th

195

DEBORAH SheridanF2nd50-542ndBRAT CLUB01:22:52+00:27:05
121st

131

IAN StevensonM13th45-4913thBRAT CLUB01:23:16+00:27:29
122nd

81

MARK DoudicanM21st35-3921stBridgtown Cona Testa Triathlon Team01:23:18+00:27:31
123rd

25

Gary SimpsonM28th40-4428th01:23:33+00:27:46
124th

79

CHRIS BusbyM22nd35-3922ndBRAT CLUB01:23:48+00:28:01
125th

32

KATE TaylorF3rd25-293rd01:23:50+00:28:03
126th

125

JOE AthertonM5th50-545thStafford Triathlon Club01:23:53+00:28:06
127th

30

STUART PerryM23rd35-3923rd01:24:10+00:28:23
128th

210

KAREN WoodhallF4th35-394th01:24:11+00:28:24
129th

56

TOM LyonsM14th45-4914thStafford Triathlon Club01:24:15+00:28:28
130th

128

RICHARD BayleyM29th40-4429thBLACK COUNTRY TRI01:24:16+00:28:29
131st

91

ANDY JamesM15th45-4915thStafford Triathlon Club01:24:32+00:28:45
132nd

138

ROBERT BladesM20th30-3420th01:24:38+00:28:51
133rd

55

PHILIP TweedM30th40-4430thRugby Triathlon Club01:24:53+00:29:06
134th

74

Darren HaywoodM31st40-4431st01:24:58+00:29:11
135th

117

LOUISE BurdenF4th25-294thBRAT CLUB01:25:05+00:29:18
136th

112

SIMON TurnerM21st30-3421st01:25:07+00:29:20
137th

126

ALISTAIR PalmerM2nd40-442ndStafford Triathlon Club01:25:27+00:29:40
138th

143

DAVID HerbertM32nd40-4432ndBRAT CLUB01:25:33+00:29:46
139th

130

SIMON LashmarM24th35-3924th01:25:34+00:29:47
140th

51

JIM PrykeM33rd40-4433rdDERBY TRIATHLON CLUB01:25:41+00:29:54
141st

87

PHIL McfarlaneM16th45-4916thNational Fire Service Triathlon Section01:25:49+00:30:02
142nd

52

WAYNE BrooksM25th35-3925thDERBY TRIATHLON CLUB01:25:50+00:30:03
143rd

42

Mick WoodM26th35-3926thBLACK COUNTRY TRI01:26:15+00:30:28
144th

36

SARAH CrowdyF5th35-395th01:26:18+00:30:31
145th

13

DAVID GreenM34th40-4434th01:26:37+00:30:50
146th

94

MATTHEW MckennaM21st25-2921stTrighlights01:26:44+00:30:57
147th

162

Suzy LovettF2nd30-342nd01:26:58+00:31:11
148th

62

NICK BrownM22nd25-2922nd01:27:04+00:31:17
149th

39

Mark NichollsM27th35-3927th01:27:14+00:31:27
150th

28

BEN MurphyM22nd30-3422nd01:27:16+00:31:29
151st

78

ANDREA Bowman-twoheyF2nd45-492ndStafford Triathlon Club01:27:39+00:31:52
152nd

83

Philip GillinghamM35th40-4435thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:27:44+00:31:57
153rd

95

MIKE ChartM17th45-4917th01:28:01+00:32:14
154th

71

NEIL McdonaldM18th45-4918th01:28:49+00:33:02
155th

43

Paul LambertM36th40-4436th01:28:52+00:33:05
156th

67

DAVID BreenM8th20-248th01:29:14+00:33:27
157th

44

WAYNE NichollsM19th45-4919th01:29:18+00:33:31
158th

41

CHRIS GibsonM20th45-4920thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:29:43+00:33:56
159th

57

ALAN ScottM37th40-4437th01:29:51+00:34:04
160th

35

MALCOLM FrenchM1st60-641st01:29:53+00:34:06
161st

201

ASHLEIGH AhlquistF1st20-241stDASH01:29:58+00:34:11
162nd

111

JADE SnowF5th25-295th01:30:11+00:34:24
163rd

15

Gary BurnsM38th40-4438thBLACK COUNTRY TRI01:30:21+00:34:34
164th

97

LLOYD SturdyM39th40-4439th01:30:26+00:34:39
165th

22

Liz JeffersonF3rd50-543rdPLAYTIME PRODUCTIONS TRI TEAM01:30:33+00:34:46
166th

4

KEITH HaycockM21st45-4921st01:30:39+00:34:52
167th

11

STEVE BevanM28th35-3928thMammoth lifestyle racing team01:30:43+00:34:56
168th

110

SIMON ListerM29th35-3929th01:30:43+00:34:56
169th

12

RICHIE ButlerM9th20-249th01:30:51+00:35:04
170th

76

JON GouldingM30th35-3930th01:31:06+00:35:19
171st

63

JAMES MeiderM23rd25-2923rd01:31:12+00:35:25
172nd

80

DAVID MonkM40th40-4440thBRAT CLUB01:31:23+00:35:36
173rd

3

CRAIG WinwoodM31st35-3931st01:31:31+00:35:44
174th

18

DAVE MoffattM10th20-2410thChafing Saddles01:31:31+00:35:44
175th

50

KATE EagleF3rd30-343rdBRAT CLUB01:31:34+00:35:47
176th

19

LOUISE PinfieldF4th50-544thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:31:41+00:35:54
177th

58

GLYN JonesM6th50-546th01:32:04+00:36:17
178th

116

MONICA RosenbluthF3rd40-443rdBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:32:15+00:36:28
179th

92

PATRICK DaviesM7th50-547thStratford Athletics Club01:32:16+00:36:29
180th

20

EMMA OsborneF4th30-344th01:32:52+00:37:05
181st

142

LAURA SmithF4th40-444th01:33:06+00:37:19
182nd

84

DAVE AhlquistM8th50-548thDASH01:33:13+00:37:26
183rd

31

Fred SmithM2nd60-642nd01:33:34+00:37:47
184th

123

LIZI SnushallF3rd45-493rdBRAT CLUB01:33:47+00:38:00
185th

33

CLIVE FennM1st55-591st01:33:52+00:38:05
186th

8

STAN BourneM1st75-791stMidland Masters A.C.01:34:40+00:38:53
187th

144

HELEN LawrenceF6th35-396thBRAT CLUB01:34:48+00:39:01
188th

45

EAMONN SheridanM2nd55-592nd01:36:13+00:40:26
189th

59

MICHELLE DonnellyF4th45-494th01:36:27+00:40:40
190th

89

ED MarstonM9th50-549th01:37:41+00:41:54
191st

21

NEIL BashamM22nd45-4922ndPLAYTIME PRODUCTIONS TRI TEAM01:38:40+00:42:53
192nd

7

MICHAEL MarshM23rd45-4923rd01:39:50+00:44:03
193rd

69

Yvonne PeersF1st60-641st01:40:05+00:44:18
194th

60

LISA DabinettF5th40-445th01:40:09+00:44:22
195th

140

CATHERINE JonesF5th50-545th01:40:23+00:44:36
196th

26

LOUISE SimpsonF7th35-397th01:40:23+00:44:36
197th

102

DAVID GaleaM23rd30-3423rdBLACK COUNTRY TRI01:41:02+00:45:15
198th

6

JON CotterillM24th45-4924th01:41:16+00:45:29
199th

119

HAZEL MooreF8th35-398thBURNTWOOD TRIATHLON CLUB01:41:16+00:45:29
200th

88

DAVID MarstonM10th50-5410th01:41:31+00:45:44
201st

127

BEA PavlovicF5th45-495thBRAT CLUB01:42:44+00:46:57
202nd

64

ANDREW FieldM24th30-3424th01:43:20+00:47:33
203rd

27

CHRISTOPHER DawsonM25th30-3425th01:43:58+00:48:11
204th

61

MICK O'tooleM25th45-4925th01:46:22+00:50:35
205th

40

LAURA CadaganF9th35-399thStafford Triathlon Club01:47:16+00:51:29
206th

37

MATTHEW BakerM26th30-3426th01:47:29+00:51:42
207th

53

AMANDA FarmerF6th40-446thNational Fire Service Triathlon Section01:48:10+00:52:23
208th

10

BEN SmithM11th20-2411thtweed01:49:45+00:53:58
209th

137

CLARE UsherF6th25-296thStratford Athletics Club01:50:12+00:54:25
210th

14

MARK CartnerM32nd35-3932ndStafford Triathlon Club01:52:01+00:56:14
211st

47

CHRIS StanleyM11th50-5411th01:52:11+00:56:24
212nd

46

WAYNE ThompsonM41st40-4441st01:52:14+00:56:27
213rd

5

STUART ApplebyM42nd40-4442nd01:53:21+00:57:34
214th

16

JULIE OwenF6th50-546th01:54:55+00:59:08
215th

2

LEE WilliamsM27th30-3427th01:55:15+00:59:28
216th

9

OWEN MarkM26th45-4926th02:06:25+01:10:38
217th

65

Simone MendigF5th30-345th02:15:27+01:19:40
218th

17

SANDRA SimpsonF1st65-691stBURNTWOOD TRIATHLON CLUB02:20:17+01:24:30
DNF (6 in total)
-

216

Chris MilnerM40-44Team Chaserace00:00:00-
-

151

IAN LahartM30-34BRAT CLUB00:00:00-
-

236

DUNCAN CrowdyM40-4400:00:00-
-

184

ANTONIA WalderF30-34BRAT CLUB00:00:00-
-

156

RACHEL WalmsleyF35-39RYTON TRI CLUB00:00:00-
-

224

ROB ReynoldsM50-54Purple Circle00:00:00-