Race Options
- Show Splits
- Results Breakdown
- Download CSV
- Event Photos
BIRMINGHAM & BLACK COUNTRY HALF MARATHON series Organiser
QR Code
Top 3 Overall
Overall # Name Category Club 1 1548
martin williams M V40 TIPTON HARRIERS 01:16:16 2 990
Gary whitehouse M V40 01:18:28 3 8
NICK LEWIS M V30 BRAT 01:20:37 Top 3 Ladies
Overall # Name Category Club 6 21
ANNE HOLYLAND F V30 01:23:28 28 915
Lynne Hill F V40 TIPTON HARRIERS 01:29:57 36 25
TRACIE TRUEMAN F V50 01:32:23 Top 3 Men
Overall # Name Category Club 1 1548
martin williams M V40 TIPTON HARRIERS 01:16:16 2 990
Gary whitehouse M V40 01:18:28 3 8
NICK LEWIS M V30 BRAT 01:20:37 Top 3 male & female for category "V40"
Overall # Name Category Club 1 1548
martin williams M V40 TIPTON HARRIERS 01:16:16 2 990
Gary whitehouse M V40 01:18:28 7 110
ANDY YAPP M V40 01:23:38 28 915
Lynne Hill F V40 TIPTON HARRIERS 01:29:57 93 1930
Deborah Walters F V40 01:39:56 177 284
Sara Hewison F V40 01:48:07 Top 3 male & female for category "V30"
Overall # Name Category Club 3 8
NICK LEWIS M V30 BRAT 01:20:37 4 7
steve brookes M V30 Tipton Harrier 01:22:30 5 11
DANIEL WILLIAMS M V30 01:23:11 6 21
ANNE HOLYLAND F V30 01:23:28 61 1583
Louise Collins F V30 01:36:25 87 23
Rachael Green F V30 01:39:16 Top 3 male & female for category "V20"
Overall # Name Category Club 9 1370
James HILLS M V20 01:25:12 12 104
Jamie Bedwell M V20 01:26:37 13 1368
Curtis Fudge M V20 01:26:42 178 1434
Amy Marsh F V20 01:48:13 187 204
Allegra Fowler-wright F V20 01:48:59 201 412
Amy Carruthers F V20 01:50:13 Top 3 male & female for category "U20"
Overall # Name Category Club 20 149
Elliot Jones M U20 DUDLEY AND STOURBRIDGE HARRIERS 01:28:02 32 589
Freddy MAXWELL-HART M U20 01:31:31 96 290
Bethany Walker F U20 TIPTON HARRIERS 01:40:14 125 148
Sam Hall M U20 telford athletics club 01:43:57 284 1408
Morgan Newberry F U20 Morgan Newberry 01:55:27 1135 805
Octavia Green F U20 02:54:13 Top 3 male & female for category "V50"
Overall # Name Category Club 21 6
JAMES KETTERINGHAM M V50 01:28:02 36 25
TRACIE TRUEMAN F V50 01:32:23 40 1382
Keith Harrison M V50 SNEYD STRIDERS 01:33:23 42 1659
Paul Scullion M V50 Aberystwyth AC 01:33:36 170 26
Gail Audhali F V50 KENILWORTH RUNNERS 01:47:40 222 202
Linda Fullaway F V50 KENILWORTH RUNNERS 01:51:51 Top 3 male & female for category "V60"
Overall # Name Category Club 44 1384
Gerard Bourke M V60 01:33:47 69 222
NEIL WILLCOX M V60 01:36:59 175 545
Richard Batley M V60 01:48:00 436 27
Janet Allport F V60 MIDLAND MASTERS 02:03:47 474 645
Margaret Thomas F V60 02:05:52 510 586
Anne KELSALL F V60 ALDRIDGE RC 02:07:58 Top 3 male & female for category "V70"
Overall # Name Category Club 837 1478
peter jones M V70 02:26:38 1296 1738
Anthony Stanley M V70 04:15:27