Results breakdown for Sprint Distance @ Taunton Triathlon

Splits

  • 400 metre Swim

    — ''

  • 28 kilometre Cycle

    — ''

  • 5 kilometre Run

    — ''

Race Options

Organiser

Immortal Sport

Contact details

Map

Top 3 Overall

Overall # Name Category Club
1

229

Robert ShawM20-29Kit Walker Triathlon00:58:58
2

232

Day EntryUTSS01:01:01
2

232

Ashley JacksonM30-3901:01:01
3

226

Ollie CauteMU20N1 Tri Club01:02:47

Top 3 Ladies

Overall # Name Category Club
25

235

Elaine HurleyF30-3901:11:37
30

212

Tanya LewisF40-49Athlos01:12:46
31

175

Hannah COLSTONF30-39Tavistock Triathlon Club01:12:51

Top 3 Men

Overall # Name Category Club
1

229

Robert ShawM20-29Kit Walker Triathlon00:58:58
2

232

Ashley JacksonM30-3901:01:01
3

226

Ollie CauteMU20N1 Tri Club01:02:47

Top 3 male & female for category "20-29"

Overall # Name Category Club
1

229

Robert ShawM20-29Kit Walker Triathlon00:58:58
9

209

MORGAN FREEMANM20-29University of Exeter Triathlon Club01:05:54
17

111

Jonathan LeeM20-2901:09:11
60

213

Adele MartinF20-2901:17:52
73

93

Kimberley HILLF20-2901:21:04
78

239

Megan HiggsF20-2901:21:36

Top 3 male & female for category "TSS"

Overall # Name Category Club
2

232

Day EntryUTSS01:01:01

Top 3 male & female for category "30-39"

Overall # Name Category Club
2

232

Ashley JacksonM30-3901:01:01
4

207

James WarrenM30-39Somerset RC Tri Club01:02:52
5

221

Matthew COOKEM30-39Burnham on Sea swim and sports01:03:14
7

228

Neil FergusonM30-39Army Triathlon Association01:04:15
25

235

Elaine HurleyF30-3901:11:37
31

175

Hannah COLSTONF30-39Tavistock Triathlon Club01:12:51

Top 3 male & female for category "U20"

Overall # Name Category Club
3

226

Ollie CauteMU20N1 Tri Club01:02:47
193

21

Aliyah AhmedFU2002:07:24

Top 3 male & female for category "40-49"

Overall # Name Category Club
6

192

Hamish GALLACHERM40-49Plymouth Tri Club01:03:47
10

215

Christopher NEWBYM40-49Bristol & District Triathletes (Bad Tri)01:06:09
13

198

MARK SOUTHERNM40-49Wessex Wizards Triathlon Club01:08:21
30

212

Tanya LewisF40-49Athlos01:12:46
55

202

Frankie WhiteF40-49Somerset RC Tri Club01:16:43
62

154

Miranda NugentF40-4901:18:51

Top 3 male & female for category "17-18 (B)"

Overall # Name Category Club
8

230

Alex MaleM17-18 (B)01:05:39
86

157

George StoneM17-18 (B)01:22:47

Top 3 male & female for category "19 (C)"

Overall # Name Category Club
14

204

Ethan TomkiesM19 (C)01:08:30

Top 3 male & female for category "YOU (A)"

Overall # Name Category Club
16

220

Archie TylerMYOU (A)Leweston Triathlon club01:09:07

Top 3 male & female for category "50-59"

Overall # Name Category Club
20

146

Morris ElphickM50-59EXETER TRIATHLON CLUB01:10:24
20

214

Robert MartinM50-5901:10:40
22

238

Ru FyneM50-5901:11:17
32

165

Peter ChamberlainM50-5901:12:52
63

149

Janet HewlettF50-59Exmoor Triathlon Club01:19:22
89

140

Sarah CapstickF50-59Running Forever Running Club01:23:02

Top 3 male & female for category "60-69"

Overall # Name Category Club
46

194

DAVID LANEM60-6901:15:27
119

107

Robert FranceM60-69North Devon Triathletes01:28:49
154

37

Richard BiggsM60-6901:36:44
168

60

Katrina TURNERF60-69Lymington Tri Club01:42:14